1 735 233 tekstów, 18 219 poszukiwanych i 969 oczekujących
Aaliyah
aaliyah

Aaliyah Dana Haughton (ur. 16 stycznia 1979, zm. 25 sierpnia 2001]) – amerykańska piosenkarka R&B i aktorka.

Aaliyah Dana Haughton urodziła się na Brooklynie w Nowym Jorku, lecz dorastała w Detroit w stanie Michigan. Jej imię w językach arabskim i hebrajskim oznacza najwyższa, najbardziej egzaltowana, najlepsza. Drugie imię "Dana" zostało nadane artystce przez babcię ze strony matki.

Początki kariery muzycznej Aaliyah sięgają 1989 roku, kiedy to dziesięcioletnia wówczas artystka pojawiła się w telewizyjnym show Star Search (na kanwie którego powstały popularne muzyczne show typu Idol), wykonując ulubioną piosenkę swojej mamy My Funny Valentine. Pomimo, iż Aaliyah nie wygrała programu, to pozostawiła po sobie dobre wrażenie i dalej szlifowała umiejętności wokalne. Kolejnym etapem w jej karierze było kilka koncertów na scenie w Las Vegas u boku swojej ciotki, znanej wokalistki soulowej i popowej Gladys Knight. Mężem Gladys był Barry Hankerson − menedżer, producent muzyczny oraz założyciel i szef wytwórni Blackground Records, z którą później związała się Aaliyah. Jako młoda nastolatka Aaliyah uczęszczała do szkoły Detroit High School for the Fine and Performing Arts, którą ukończyła na kierunku 'taniec' mając średnią ważoną (GPA) 4.0.

Pierwszy album Aaliyah Age Ain't Nothing but a Number wydany w 1994 roku, uzyskał bardzo pochlebne opinie i zdobył w Stanach Zjednoczonych status platynowej płyty. Następna płyta, wydana 27 sierpnia 1996 roku "One in a Million", również zyskała status podwójnej platyny. W 1997 roku Aaliyah zaśpiewała w filmie animowanym Anastasia piosenkę "Journey to the Past", która została nominowana do Oscara, a rok później przebojową piosenkę "Are You That Somebody?" w filmie "Dr Dolittle".

Latem 2001 roku ukazała się jej trzecia płyta "Aaliyah". Teledysk do piosenki "Rock the Boat" był kręcony na Bahamach. Aaliyah nie powróciła już jednak nigdy z tej wyprawy. Samolot, w którym leciała piosenkarka (Cessna 402B), rozbił się 200 stóp od pasa startowego. Pilot Luis Morales III i jego siedmiu pasażerów (w tym Aaliyah) zginęli w tym wypadku. Według dochodzeń biura koronera na Bahamach, Aaliyah doznała poważnych oparzeń ciała oraz głowy. Koroner stwierdził, że jeżeli nawet przeżyłaby wypadek, poprawa stanu jej zdrowia byłaby praktycznie niemożliwa, biorąc pod uwagę obrażenia ciała. Dalsze śledztwo prowadzone przez NTSB wskazuje na to, że pilot Luis Morales III nie miał kwalifikacji do pilotażu takiego samolotu, jakim wtedy leciał. Miał sfałszowaną licencję FAA, gdyż aby ją zdobyć, potrzeba dużego doświadczenia i wielu godzin lotu, których Morales nigdy nie odbył. Dodatkowo wykryto kokainę oraz alkohol w jego krwi. Następne dochodzenia dowiodły, że samolot piosenkarki został przeładowany o 100 funtów. Chociaż świadkowie stwierdzili fakt, iż pasażerowie zostali poproszeni o pozostawienie bagażu, potem odkryto, że pasażerowie nie wiedzieli nic o ładowności Cessny. Co więcej, dalsze dochodzenie dowiodło, że pilot został zatrudniony cztery godziny przed startem samolotu.

Już po jej śmierci, w 2002 roku, wszedł na ekrany film "Królowa potępionych" (ang. Queen of the Damned), w którym zagrała tytułową rolę.

Jej pośmiertna płyta "I Care 4 U", która wyszła w roku 2002, to również spory sukces. Później, poza wznowieniami albumów "Aaliyah" i "One in a Million" wyszło również trzypłytowe wydawnictwo "Ultimate Aaliyah", a na nim m.in. DVD z teledyskami artystki.

1. Age Ain't Nothing but a Number (1994)

2. One in a Million (1996)

3. Aaliyah (2001)

4. I Care 4 U (2002)

5. Ultimate Aaliyah (2005)

Komentarze (12):

Siniekpiniek03 31 marca 2018 09:54
(+1)
Nie mogę zrozumieć tylko jednego. Dlaczego tylu Polaków-Nosaczów-Cebuli tak jej nie lubią skoro nawet jej nie znają?! Fakt nie była zbyt popularna w Europie i w Polsce była chyba jej jedna piosenka - Try Again. Ona naprawdę zrobiłaby dużą karierę, Te wszystkie Beyonce, Ashanti, Rihanna wzorowały się na niej. Gdyby nie ten wypadek One nie byłyby wcale takie popularne. Cieszy mnie fakt że ktoś próbuje Sprawić aby całkowicie nie znikła i żeby dzisiejsze Gimbusy poznały Królową R&B. R.I.P Baby Girl [*][*][*] ps. A wy jak poznaliście Aaliyah? Pamiętacie ją czy Później gdzieś usłyszeliście?

drinni 15 września 2014 15:20
(+3)
@SelenaPerez: Znowu udziela się osoba, która ma ciśnienie z powodu tego, że ktoś ma inną opinię na dany temat. Czemu moja opinia tak ciebie zirytowała? Tego nie wiem. Ile osób tutaj publikuje podobne komentarze. Btw, o co chodzi z tą 'Baby Girl' to nie wiem. Nie wiem co to ma do mojego komentarza. I jeszcze btw, czepiasz się tego, że stwierdzam, że ktoś jest piękny. Idź zrób coś produktywnego, a nie próbujesz 'moralizować' ludzi w internecie.

Pokaż powiązany komentarz ↓

SelenaPerez 14 września 2014 23:29
(-2)
@drinni: Piękna? To ma być jakiś słaby dowcip.
Była co najwyżej ładna. I to w ten wulgarny, nadęty sposób, co dziś np.Rihanna. Określenie "Baby Girl" w stosunku do tej kobiety jest kompletnie nieadekwatne.

Pokaż powiązany komentarz ↓

funt20 06 września 2014 17:03
(0)
Mogła jeszcze tak wiele zrobić. Przynajmniej zostawiła ślad po sobie.

Beanie 25 sierpnia 2014 20:17
(0)
Dziś 13 rocznica jej śmierci...
Nigdy Cię nie zapomnimy Aaliyah! :(

kris861213 01 listopada 2013 20:07
(0)
25.08.2001 - Aaliyah Oddałbym...
R.I.P
Piękny głos, wielka szkoda że nie ma ciebie wśród żywych.

ekomarta 29 kwietnia 2013 21:21
(0)
aaliyah.fan-strefa.pl

drinni 08 maja 2012 17:35
(0)
Biedna, umarła tak młodo, a była piękna i utalentowana. Ale prawdą jest to, że ona została zamordowana. RIP.

stelinka 13 sierpnia 2011 11:51
(+2)
25 sierpnia w Łodzi organizowana jest impreza z okazji 10 rocznicy śmierci, wybiera się ktoś z Was ?

Left Eye 08 lutego 2011 01:38
(+1)
MariahCarey - Tak,to ja :)

tekstowo.pl
1 735 233 tekstów, 18 219 poszukiwanych i 969 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności