2 255 070 tekstów, 23 287 poszukiwanych i 78 oczekujących
Maciek Maleńczuk
maciek_male_czuk

Maciej Maleńczuk, właściwie Mirosław Maleńczuk (ur. 14 sierpnia 1961 w Wojcieszowie) – polski wokalista i gitarzysta rockowy, poeta, a także osobowość telewizyjna. We wczesnej fazie swojej twórczości określany mianem "barda Krakowa". Uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych.
Początek lat 60-tych - w Wojcieszowie koło Złotoryi przychodzi na świat syn Edwarda i Barbary - Maciej Maleńczuk.

Lata 70-te - Młody Maciek nie uczy się, uczęszcza do kilku szkół podstawowych, powtarza szóstą klasę. Potem była jeszcze zawodówka (ślusarz-spawacz - ukończona w więzieniu) i liceum zawodowe o specjalnoci obróbka skrawaniem. Oczywiście nieukończone. Odnotować należy, że była to szkoła sportowa i Maleńczuk miał nawet mistrzostwo okręgu w skoku przez płotki. Skakał też wzwyż. Słuchał w tym czasie Led Zeppelin, The Doors, Black Sabath, Hendrixa. Również jazzu.

1981 - odmawia służby wojskowej w jednostce "Zielone otoki" za co zostaje skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko na murach. Organizacja Wolność i Pokój rozwieszała ulotki "Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?". Hippisujący wtedy Maleńczuk trafił do więzienia gdzie spędził w sumie półtora roku (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim). W więzieniu zaczał grać bluesa przy prasie hydraulicznej.

1983 - Po wyjściu z więzienia postanawia wyjść na ulicę i grać tam na gitarze zarabiając w ten sposób na życie. Gra tam w sumie 7 lat.

1986 - Maciek dołącza do zespołu Püdelsi. Grupa występuję w Jarocinie - utwór "Rege - kocia muzyka" staje się jednym z przebojów festiwalu.

1988 - Ukazuje się pierwsza płyta zespołu Püdelsi, "Bela pupa". Jednak Maleńczuk wykonuje na niej tylko dwa utwory - resztę śpiewa Kora, wokalistka Maanamu.

1990 - Maleńczuk kończy z graniem na ulicy, choć nie definitywnie. W latach 90-tych można go tam jeszcze spotkać. Postanawia założyć zespół i tak powstaje trio - Homo Twist.

1994 - ukazuje się pierwsza płyta zespołu Homo Twist - "Cały ten seks". Teksty śpiewane przez Maćka na ulicy zyskują "rockową" oprawę.

1995 - Püdelsi wznawiaja działalność. Nagrywają materiał, który ukaże się na dwóch kolejnych płytach zespołu - "Viribus Unitis" (1996) i "Narodziny Zbigniewa" (1997). Materiał na nową płytę nagrywa również Homo Twist.

1996 - ukazuje się płyta Püdelsów oraz Homo Twist zatytułowana... "Homo Twist".

1997 - kolejna płyta Püdelsów i kolejna płyta Homo Twist - "Moniti Revan" ukazują się w sprzedaży.

1998 - Maleńczuk wydaje pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy. Album nosi tytuł "Pan Maleńczuk".

1999 - Püdelsi wydają "Psychopop" - czwarty już album zespołu.

2000 - odbywa się pożegnalna trasa zespołu Homo Twist na której rejestrowany jest materiał na płytę live. Po zakończeniu koncertów zespół zostaje rozwiązany.

2001 - M.M nagrywa drugą w swoim dorobku solową płytę wykorzystując do tego komputer.

2002 - ukazuje się drugi solowy album Maleńczuka "Ande La More" oraz koncertówka Homo Twist - "Live After Death".

2003 - Püdelsi wydają "Wolność Słowa". Album zyskuje status złotej płyty. Maleńczuk zapowiada reaktywację Homo Twist. We wrześniu ukazuje się poemat jego autorstwa zatytułowany "Chamstwo w państwie"

2004 - Püdelsi wydają składankowy album "Jasna strona", oraz DVD "Wolność Słowa" z teledyskami zespołu.

2005 - Nastąpiła reaktywacja Homo Twist, zespół wiosną zaczął koncertować a a 31 października ukazała się płyta "Demonologic". W kwietniu Maciek wydał solowy album zatytułowany "Proste historie".

2006 - Odbywają się koncerty solowe i Homo Twist. We wrześniu wydana zostaje płyta z muzyką ze spektaklu "Cantigas de Santa Maria", która osiąga status "złotej". W listopadzie ukazuje się "Złota kolekcja" Macieja Maleńczuka. W ramach Feliiniady ma miejsce pierwszy występ duetu Maleńczuk - Waglewski

2007 - to obok koncertów solowych udział M.Maleńczuka w dwóch projektach. Pierwszy - 'Yugopolis', który zgromadził czołowych polskich artystów, wykonujących piosenki słynnej bałkańskiej grupy Parni Valjak. Drugi - 'Koledzy' - duet Maleńczuka z Waglewskim i wydanie płyty pod tym samym tytułem. Płyta osiągnęła status platynowej. W czerwcu miało też premierę nowe, koncertowe przedsięwzięcie - Psychodancing.

2008 - to rok koncertów 'Psychodancing'-u i 'Homo Twist', III-go miejsca na Top - Trendy projektu 'Koledzy' i udziału Macieja w wielu artystycznych wydarzeniach m.in. "Legnica Cantat Superstars", "Jest dobrze - piosenki niedokończone", "Maj niezależnych" "Nowe brzmienie Jana Kaczmarka". Z każdego z tych wydarzeń powstają nagrania płytowe. 21 marca ukazuje się "Matematyk", druga po reaktywacji płyta zespołu 'Homo Twist', a 03 listopada pierwsza płyta projektu 'Psychodancing'. Album "Psychodancing" niedługo po premierze osiąga status platynowej płyty.

2009 - 1 kwietnia Maciej zawiesza działalność 'Homo Twist'. 12 maja piosenka "Niewiele Ci mogę dać (na próżno wypłakujesz oczy)" w wykonaniu M.Maleńczuka i 'Psychodancing-u zdobywa I miejsce i nagrodę im. K. Musioła na 46 KFPP w Opolu. 2 listopada ukazuje się drugi album 'Psychodancing'-u "Alchemia piosenki".

2010 - Podczas Festiwalu Top Trendy odbywa się jubileuszowy koncert z okazji 25 lat na scenie "Pan Maleńczuk - tak to ja". W 2010 roku Maciej Maleńczuk bierze udział w projekcie "Męskie Granie", nagrywa płytę z piosenkami "Starszych Panów". W czerwcu ukazuje się dwupłytowy, koncertowy album "Psychodancing Live". We wrześniu trzy płyty ("Pan Maleńczuk -złota kolekcja", "Starsi Panowie" i "Live") osiągają status złotych. Trwają prace nad płytą z piosenkami W.Wysockiego - Maciej bierze udział w koncercie "Włodzimierz Wysocki - spotkanie z legendą". Rok kończy się brawurowym występem podczas Sylwestra Polsatu.

1. Historia obyczaju (1989)

2. Piosenki z ulicy (1991)

3. Pan Maleńczuk (1998)

4. Ande La More (2002)

5. Proste historie (2005)

6. Cantigas De Santa Maria (2006)

7. Złota kolekcja (2006)

8. Koledzy (2007)

9. Koledzy - edycja specjalna (2007)

10. Psychodancing (2008)

11. Psychodancing 2 (2009)

12. Live (2010)

13. Mezalianse (2011)

14. Wysocki Maleńczuka (2011)

tekstowo.pl
2 255 070 tekstów, 23 287 poszukiwanych i 78 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności