1 912 178 tekstów, 17 686 poszukiwanych i 528 oczekujących
This Mortal Coil
this_mortal_coil

This Mortal Coil - przedsięwzięcie muzyczne zainicjowane przez dyrektora wytwórni płytowej 4AD Ivo Wattsa Russella, który w 1983 roku zgromadził w studiu nagraniowym najwybitniejszych muzyków swej wytwórni, by nagrać płytę "It'll End In Tears", zawierającą zapomniane covery, ale także i nowe kompozycje. Na drugiej i trzeciej płycie wystąpili w większości artyści oficjalnie niezwiązani z wytwórnią 4AD, ale utrzymujący się w jej klimacie.
W nagraniach udział wzięli m.in. muzycy i zespoły: Elisabeth Fraser i Cocteau Twins, Lisa Gerrard i Dead Can Dance, Xmal Deutschland, The Wolfgang Press, Throwing Muses, Colourbox, Dif Juz, Modern English, Cindytalk, Kristin Hersh, Pieter Nooten, Heidi Berry, siostry Louise Rutkowski i Deidre Rutkowski, Dominic Appleton, Alison Limerick. Nazwa formacji jest cytatem z dramatu Williama Szekspira "Hamlet" (Akt III, Scena 1).
Właściwie nie była to nawet grupa, w zwykłym rozumieniu. This Mortal Coil było marką stworzoną przez Ivo Watts-Russela, twórcę jednej z najważniejszych niezależnych wytwórni płytowych - 4AD. Ideą, która przyświecała szefowi projektu było przywrócenie życiu wspaniałych lecz odeszłych w niepamięć utworów.

Projekt początkowo zakładał nagranie kilku coverów muzyki bliskiej Ivo, ale w finalnym kształcie, na pierwszej płycie This Mortal Coil pojawiły się również kompozycje autorskie grup z macierzystej wytwórni oraz jeden utwór Ivo. Płyta zatytułowana została "It'll End In Tears", a światło dzienne ujrzała w 1984 roku. Dwa lata później wyszła druga płyta This Mortal Coil, na której pojawili się w większości wokaliści spoza 4AD, aczkolwiek w pełni odpowiadający ówczesnemu wizerunkowi wytwórni. W 1991 roku otrzymaliśmy trzeci i niestety ostatni już album This Mortal Coil zatytułowany "Blood". Również i to dzieło stanowiło kontynuację pierwotnej idei jaką kierował się Ivo Watts-Russel. Na "Blood" znalazło się sporo kompozycji samego guru 4AD choć niekoniecznie można przyznać im wielkość równą jego innym zasługom dla muzyki lat 80.

Każda z płyt This Mortal Coil miała swój unikalny klimat, który był wynikiem bezprecedensowej wizji i wyjątkowej współpracy największych artystycznych osobowości zgromadzonych wokół 4AD. Aby dowieść tego stwierdzenia wymienię grupy, których muzycy brali udział w projekcie: Belly, Heidi Berry, Breathless, Cindytalk, Cocteau Twins, Colourbox, Dead Can Dance, Dif Juz, Kristin Hersh, Modern English, Peter Nooten, Richenel, The Wolfgang Press, Xmal Deutschland plus wielu innych.

1. It'll End in Tears (1984)

2. Filigree & Shadow (1986)

3. Blood (1991)

tekstowo.pl
1 912 178 tekstów, 17 686 poszukiwanych i 528 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności