1 945 024 tekstów, 17 912 poszukiwanych i 577 oczekujących
Shakira
shakira

Shakira Isabel Mebarak Ripoll - wokalistka i autorka tekstów, urodziła się w 1977 roku w Kolumbii. W jej żyłach płynie krew libańska i hiszpańska. Już jako ośmiolatka skomponowała swój pierwszy utwór. W wieku 13 lat podpisała kontrakt płytowy z Sony Music i wydała pierwszy album - "Magia". Gdy miała 16 lat, ukazała się płyta Peligro. Oba albumy rozeszły się w około tysięcznym nakładzie.

Sukces pojawił się dopiero w 1995, wraz z "Pies Decalzos", które sprzedało się w ponad milionowym nakładzie i utorowało jej drogę do grona najpopularniejszych artystek latynoskich. Produkcją kolejnego albumu "Donde Estan Los Ladrones" zajęła się już sama Shakira, ale przy współpracy znakomitego Emilio Estefana - męża Glorii Estefan.

Płyta ta ugruntowała jej pozycję latynoskiej rock-pop gwiazdy na rynku muzycznym, gdzie odniosła olbrzymi sukces między innymi osiągając status multiplatyny w Stanach, Argentynie, Kolumbii, Chile i Meksyku, a status Platyny w Hiszpanii. Po tym posypały się nagrody - jedna Grammy, dwie Latin Grammy i występy w najważniejszych programach telewizyjnych.

W 2001 roku Shakira podbiła świat przebojem "Whenever Whenever", który przez długi czas nie opuszczał czołówek list przebojów. Pilotował on pierwszą anglojęzyczną płytę Shakiry - "Laundry Service", która ukazała się w lutym 2002 roku. Wokalistka była producentka całego materiału, jak i kompozytorką większości muzyki oraz autorką tekstów.

W kwietniu 2004 roku ukazał się pierwszy koncertowy album Shakiry - "Live & Off The Record". Materiał nagrano podczas jej światowej trasy koncertowej w 2003 roku. Wśród 10 utworów znajdują się same największe przeboje Kolumbijki, śpiewane zarówno po hiszpański, jak i angielsku, między innymi "Whenever, Whenever", "Ojos Asi", "Underneath Your Clothes", czy "Objection (Tango)".

Wokalistka w 2005 roku powróciła z nowymi piosenkami, które wydano na dwóch odrębnych płytach. Pierwszy album to hiszpańskojęzyczny "Fijacion Oral vol.1". Shakira jest nie tylko autorką i współautorką każdej piosenki, ale ma też spory udział w produkcji obu płyt, razem z legendarnym producentem Rickiem Rubinem, który współpracował już z wykonawcami z najwyższej światowej półki. Płyta "Fijacion Oral vol.1" zawiera 10 utworów plus dwa remiksy. Piosenki utrzymane są w poprockowym stylu, oczywiście z domieszką latynoskich klimatów. Promował ją singiel "La Tortura", z gościnnym udziałem Alejandro Sanza, gwiazdora latino.

W listopadzie ukazała się kontynuacja "Fijacion Oral, Vol. 1" - "Oral Fixation, Vol. 2". Album zawiera 11 anglojęzycznych piosenek, w tym dwie przeróbki z hiszpańskiej "jedynki" ("Something" i "The Day And The Time" z gościnnym udziałem Gustavo Ceratiego). W "Illegal" wsparł Shakirę latynoski gitarzysta Carlos Santana. Pierwszym singlem był żywiołowy "Don't Bother". Album ukazał się w wersji z dodatkową płytą DVD, zawierającą materiały filmowe nagrane podczas pracy w studiu, wywiady z Shakirą i klip do "Don't Bother".

Jak powiedział rodak artystki, pisarz Gabriel Garcia Marquez, laureat Literackiej Nagrody Nobla, "muzyka Shakiry jest bardzo charakterystyczna, nieporównywalna do żadnej innej. Nikt nie potrafi śpiewać ani tańczyć jak ona, z tak niewinną zmysłowością, niezależnie w jakim byłby wieku".

W 2009 roku ukazała się żywiołowa płyta Kolumbijki pod intrygującym tytułem - "She Wolf". Jak piosenkarka powiedziała w wywiadzie: "na tym albumie są tak naprawdę tylko dwa wolne utwory". Na single wybrano "She Wolf" (hiszpańska wersja to "Loba"), "Did It Again" (hiszpańska "Lo hecho esta hecho") oraz "Gypsy" ("Gitana").

W 2010 roku wokalistka postanowiła wrócić do swoich korzeni. Wydała płytę "Sale el Sol", na której znalazły się zarówno ballady, jak i rockowe kawałki. Singlami zostały "Loca" i "Rabiosa" (duety, wydane i po angielsku, i po hiszpańsku) oraz "Sale el Sol". Na albumie umieszczono także dwa remixy hymnu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 "Waka Waka". To na planie teledysku do tej piosenki Shakira poznała obrońcę FC Barcelony, Gerarda Pique. W ramach promowania dwóch ostatnich krążków wokalistka odbyła trasę koncertową- "The Sun Comes Out Tour" (wtedy też pierwszy raz odwiedziła Polskę). Z koncertu w Paryżu zdano relację na DVD, a także wydano kolejny singiel, "Antes de las Seis". Wokalistka nagrała również utwór do bajki "Dora poznaje świat" - "Todos Juntos".

Gdy na początku 2011 roku wokalistka rozstała się ze swoim wieloletnim partnerem, Antonią de la Ruą, zaczęto spekulować na temat związku piosenkarki i piłkarza. Sami zainteresowani potwierdzili ten fakt w lipcu, za pomocą portali społecznościowych.

W 2012 Shakira znów odwiedziła Polskę. Wspierała swojego ukochanego w czasie Euro 2012. W tym samym roku wydano kolejny singiel z ostatniej płyty, "Addicted to you".

W styczniu 2013 roku urodził się pierwszy syn Shakiry i Gerarda, Milan.

W 2014 roku Shakira wydała swoją kolejną płytę pt. ''Shakira.'', na której znalazły się takie hity jak "Can't Remember to Forget You" (nagrany razem z Rihanną), "Dare (La La La)" (którego dwie z czterech wersji wykorzystano podczas Mundialu 2014) i "Empire".

W styczniu 2015 roku urodził się jej drugi syn, Sasha. Będąc w ciąży stworzyła duet z grupą Mana - "Mi Verdad".

W lutym 2016 Shakira nagrała piosenkę przewodnią do oscarowej bajki - "Zwierzogrodu", gdzie udzieliła także głosu Gazelle - zatytułowaną "Try Everything". Następnie wydano przebojowe "La Bicicleta" (utwór Carlosa Vivesa), które zdobyło dwie Latin Grammy. Jak później przyznała, to ten utwór (w połączeniu ze wsparciem pd Gerarda) pomógł Kolumbijce przezwyciężyć blokadę twórczą i lęk o jej dalszą karierę. Pod koniec roku Shakira gościnnie zaśpiewała w singlu francuskiego rapera Black M, "Comme Moi", a także wydała własny singiel (pierwszy promujący jej nadchodzący album), czyli "Chantaje" z udziałem Malumy. Ten ostatni otrzymał trzy nominacje do Latin Grammy.

W 2017 roku wokalistka wystąpiła gościnnie w utworze Prince Royce'a, "Deja vu", również nominowane do Latin Grammy. Z kolei 7 kwietnia tego samego roku wydała kolejny własny singiel - zadedykowany jej ukochanemu utwór pt. "Me Enamoré". Jego premiera miała miejsce w dniu, w którym "Chantaje" przekroczyło miliard odsłon na serwisie YouTube, co było jednym z jego licznych osiągnięć. Później dotarło także do 2 miliardów wyświetleń, jako pierwszy wideoklip Kolumbijki. 26 maja 2017 roku ukazała się płyta El Dorado, która w ciągu kilku godzin stała się numerem 1 w trzydziestu czterech krajach. Otrzymała także Latin Grammy oraz Grammy, czyniąc Shakirę pierwszą kobietą, która dwukrotnie wygrała tę statuetkę w kategorii Najlepszy Latynoski Album (wcześniej miała ją za MTV Unplugged). Na następny singiel wybrano "Perro Fiel", duet z Nickym Jamem. Premiera teledysku miała miejsce 15 września 2017 roku. 26 stycznia 2018 z kolei ukazał się teledysk do Trap, kolejnego duetu z Malumą z El Dorado.

W celu promowania El Dorado została ogłoszona trasa, która miała się rozpocząć w listopadzie 2017 roku. Na kilka dni przed koncertami wokalistka ogłosiła jednak, że wykryto u niej krwawienie z prawej struny głosowej, dlatego musi przełożyć kilka pierwszych występów. Niedługo później cała trasa została przełożona na czerwiec 2018, by Shakira mogła całkowicie wyleczyć uraz.

Pierwszy koncert w ramach El Dorado World Tour odbył się w Hamburgu, w Niemczech, przy pełnej widowni. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, już po ogłoszeniu listy koncertów dodawano nowe, a także sprzedawano dodatkowe bilety, gdyż w wielu miastach wykupiono wszystkie wejściówki. Oprócz utworów z najnowszego albumu Kolumbijka wykonała też piosenki z poprzednich płyt, począwszy od Pies Descalzos, jej trzeciej płyty.

8 czerwca 2018 roku wydano następny singiel Shakiry, Clandestino, będące trzecim duetem z Malumą. Samo audio przekroczyło 100 milionów odsłon na YouTube. Teledysk miał swoją premierę 27 lipca.

Album El Dorado spędził na 1. miejscu w USA łącznie 54 tygodnie, czego nie osiągnęła wcześniej żadna inna latynoska płyta pop. Dodatkowo pobił on rekord na największą ilość nieprzerwanych tygodni na szczycie zestawienia, będąc na nim 39 tygodni.

Shakira była kilkukrotnie wpisywana do Księgi Rekordów Guinessa: za pobicie rekordu sprzedaży w pierwszym tygodniu hiszpańskojęzycznego albumu w USA (za Fijación Oral, Vol. 1 w 2005), za najdłuższe utrzymywanie utworu na 1. miejscu US Hot Latin Songs (za La Tortura w 2005), za bycie najbardziej "lubianą" osobą na Facebooku (w 2014 "odbierając" ten tytuł Rihannie) oraz za największą ilość zdobytych Latin Grammy przez kobietę (w 2018).

3 listopada 2018 roku, w Bogocie, stolicy Kolumbii, na ostatnim koncercie w ramach El Dorado World Tour, publiczności wyświetlono teledysk do utworu Nada, który następnie został udostępniony na YouTube.

Koncert w Los Angeles został nagrany na DVD. Został wyświetlony w kinach 13 (a w niektorych krajach też i 15) listopada, w ponad 60 państwach. Tego samego dnia wydano Shakira In Concert: El Dorado World Tour Live Album.

26 września ogłoszono, że Shakira i Jennifer Lopez wystąpią na Super Bowl 2020, 2 lutego, czyli w dniu 43. urodzin Kolumbijki.

15 października ukazał się stowrzony przez Shakirę remix utworu Tutu, oryginalnie wykonywanego przez Camilo i Pedro Capó. Samo audio pierwszego dnia miało ponad 3,5 miliona osłon na YouTubie, a następnie stało się najczęściej oglądanym filmem tego dnia na serwisie. W wywiadzie udzielonym po wydaniu remixu Shakira powiedziała, że skończyła nagrywanie nowego utworu, który miał ukazać się wkrótce.

24 listopada Shakira wystąpiła na finale turnieju Davis Cup. Wykonała remix Tutu (wraz z Camilo i Pedro Capo), She Wolf i La La La (wersję mundialową). 13 stycznia ukazał się utwór Me Gusta, duet z Anuelem AA. Koncert z Los Angeles został wyświetlony w USA i w Ameryce Południowej, 31 stycznia na HBO i HBO Latin.

2 lutego Shakira wystąpiła na Super Bowl. Otworzyła występ, wykonując She Wolf (z fragmentami Dare (La La La)), Empire (z fragmentami Kashmir zespołu Led Zeppelin, grając też na gitarze), Ojos Así, Whenever, Wherever, I Like It (z Bad Bunnym, którego jest to utwór, dodając elementy En Barranquilla Me Quedo), Chantaje (wciąż z Bad Bunnym oraz fragmentami jego piosenki Callaíta) oraz Hips Don't Lie. Po solowej części Jennifer Lopez Shakira grała na perkusji w trakcie jej wykonu Let's Get Loud, następnie dołączając się wokalnie do utworu. Wspólnie wykonały też Waka Waka. Ich występ zebrał bardzo pozytywne recenzje, a w 10 godzin miał 17 milionów wyświetleń na YouTube, czyli więcej niż koncerty sprzed roku (Maroon 5), dwóch (Justin Timberlake) i pięciu lat (Katy Perry), będąc od razu czwartym najpopularniejszym występem na kanale NFL. W sumie pierwszego dnia nagranie miało ponad 47 milionów odsłon. Przed telewizorami zaś obejrzało je 103 miliony osób, co dało lepszy wynik niż w ubiegłym roku (a w ostatnich latach liczba widzów sukcesywnie spadała). W trochę ponad dwa dni zgromadziły 81 milionów odsłon, będąc najczęściej oglądanym występem na kanale NFL, a także najbardziej "lubianym", mając ponad 1,8 miliona polubień. W niecałe cztery dni występ miał już 100 milionów odsłon i dwa miliony polubień, a w tydzień zebrał 120 milionów wyświetleń.

6 marca ukazał się teledysk do Me Gusta.

Oficjalna strona:
http://www.shakira.com

1. Magia (1991)

2. Peligro (1993)

3. Pies Descalzos (1996)

4. The Remixes (1997)

5. ¿Dónde Están los Ladrones? (1998)

6. MTV Unplugged (2000)

7. Laundry Service (2001)

8. Grandes Exitos (2002)

9. Colección de Oro (2002)

10. Live & Off the Record (2004)

11. Fijación Oral, Vol. 1 (2005)

12. Oral Fixation, Vol. 2 (2005)

13. Oral Fixation, Vol. 1 & 2 (2006)

14. Oral Fixation Tour (2007)

15. She Wolf (2009)

16. Sale El Sol (2010)

17. Live from Paris (2011)

18. Shakira (2014)

19. El Dorado (2017)

20. El Dorado World Tour Live (2019)

Komentarze (4391):

Gitanaa 28 czerwca 2013 12:34
(0)
Szczerze? Też kur.na nie wiem po co ta cholerna akcja i dobrze wiem, że macie racje :P tylko że @Shakiradomi1977 się na mnie uwzięła i karze mi wszystko załatwiać w związku z tą akcją >,<
Tamten filmik z ludźmi z forum do SES wam się nie udał i dziewczyna postanowiła zrobić coś z tj "najbliższymi" jej fanami Shak.

mam tego dość. rób sobie tą akcje dla Shakirki i Pikusia, ale i tak on jest mój. i nie dzwoń do mnie -.-'

Fiommy 26 czerwca 2013 17:07 (edytowany 1 raz)
(0)
@Gitanaa: oryginalna akcja :))* btw. jeszcze płyta nie wyszła, a wy już o trasie koncertowej piszecie.

*tu ironia

Pokaż powiązany komentarz ↓

Gitanaa 24 czerwca 2013 17:42
(0)
@joasia19 My tą akcje zaczęłyśmy już w marcu. Właśnie chodzi tutaj o to, że nie chcemy brać do tego dużej ilości fanów, którzy meszkają w różnych zakątkach Polski. Otóż @ShakiraDomi1977 ja, i @Shak1977 zbieramy swoich znajomych do tej akcji i tworzymy tj. grupy. Każda z nas ma swoją grupę. Każda grupa ma przydzielony tekst z którym będzie miała/ma zdjęcie. Tekst grupy to głównie "We love You" itp. Zdjęcia grupowe pojawiają się na początku piosenki , po refrenie i na koniec. Fakt, trochę za wcześnie , ale postanowiłyśmy , że lepiej teraz , bo ja z Domi idziemy do gimnazjum, do nowych szkół, nowi znajomi a chciałybyśmy jeszcze z tymi z podstawówki to zrobić. Mam na dzieję, że to zrozumiesz :3
Teraz znowu zbieramy osoby, ponieważ Natka (Shak1977), która miała 13 osób w swojej grupie zniknęła (?). Nie mamy z nia żadnego kontaktu. Jeśli by się nagle pojawiła , a przykładowo znajdziemy do akcji jeszcze parę osób , te osoby które miały po 2 czy nawet 3 fragmenty oddadzą swój fragment innym.

PS: Nie będziemy teraz rozsyłać tych filmików, tylko przed trasą, albo na urodziny Shak

joasia19 23 czerwca 2013 15:47
(+1)
@Gitanaa: A nie za wcześnie na takie akcje? Tzn. ja to popieram, na pewno się przyłączę, bardzo fajny pomysł na akcję, ale wydaje mi się, że można by z tym zaczekać. Trasa na oko będzie pewnie dopiero za jakieś dwa lata, no może półtora roku, raczej nie wcześniej. Jak my wypalimy z tym teraz, to do czasu aż zaczną organizować jej trasę to pewnie wszyscy dawno zapomną o naszej akcji. Nie ma co się oszukiwać, Shakira raczej jakoś specjalnie nie przywiązuje uwagi do akcji fanów. O naszych słoneczkach na koncercie dwa lata temu nic nie wspomniała także... Zawsze można spróbować, ja popieram takie inicjatywy. Ale mówię, teraz bym się jeszcze z tym trochę wstrzymała. Chyba że planujecie zrobić to w ten sposób, że teraz zgromadzicie materiały, a potem złożycie to w jedną całość i wyślecie to Shak, czy co Wy tam planujecie z tym dalej zrobić. Bo jeżeli tak, no to racja, warto byłoby wcześniej zacząć, może więcej osób by się zgłosiło. Radzę nagłośnić sprawę na forum, tam na pewno wypowie się więcej osób.

Ja ostatnio też myślałam trochę o koncertach i zawsze można napisać do jakiejś Agencji Artystycznej, oni sprowadzają różnych artystów światowej sławy i początkujących. Pamiętam, że kiedyś udało się w ten sposób zorganizować koncert My Chemical Romance w Polsce, bo fani napisali do takiej Agencji. Można by popróbować, np. z Agencją Go Ahead czy AlterArt.

Pokaż powiązany komentarz ↓

Gitanaa 23 czerwca 2013 14:26
(+2)
Uwaga uwaga! XD
ShakiFans jest sprawa .

Organizujemy akcje dla Shak, która ma na celu jej przyjazd w trasie koncertowej do Polski. Waszym zadaniem byłoby tylko zrobienie kartki z przydzielonym Wam fragmentem , zrobienie sobie z tym zdjęcia i wysłanie do nas. O reszte się nie martwcie, my się tym zajmiemy. Wszyscy chetni mogą pisać tu na priv albo na maila: shakiradomi@interia.pl
To dla nas ważne, z góry dziękujemy.


I JEST JESZCZE JEDNA WAŻNA SPRAWA. SŁUCHAJCIE
Czy ktoś z Was ma kontakt z Natalią (na tekstowo Shak1977 http://www.tekstowo.pl/profil,shak1977.html ) ?

Natheeshak95 23 czerwca 2013 13:56
(+1)
Pierwsze słyszę o jakiś wstążkach o.O

joasia19 19 czerwca 2013 21:04
(0)
@Olalalala: Wydaje mi się, że żadnego... Nie wiem, ale chyba fani Shak nie angażowali się w takie coś.

Pokaż powiązany komentarz ↓

Olalalala 19 czerwca 2013 16:41
(+1)
Mam pytanie: jakiego koloru wstążki noszą fani Shaki?

Gitanaa 23 maja 2013 22:11
(+2)
Nie było mnie tu 3 tygodnie.....
Co tutaj taka cisza? Widziałyście Shakirkę w loczkach? ^.^ Przypomniały mi się czasy Oralowe ;))

Co u Was? ;)) wiem, ze to takie dziwne z mojej strony..ale..muszę tutaj napisać że pogodziłam się z moją BFF <333 Szczęście nie do opisania !! <33

Shakiradomi1977 20 maja 2013 19:53
(0)
Dokładnie ;)

tekstowo.pl
1 945 024 tekstów, 17 912 poszukiwanych i 577 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności