tekstowo.pl
1 695 260 tekstów w serwisie, 17 388 poszukiwanych i 788 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
PIN
Fanów: 38
Zobacz teksty piosenek >
pin
O wykonawcy Płyty

PIN – polski zespół muzyczny z Chorzowa założony w 2003 roku przez wokalistę Andrzeja Lamperta (dwukrotnego laureata Szansy na sukces, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach), gitarzystę Sebastiana Kowola i klawiszowca, Aleksandra Woźniaka (kompozytora, producenta muzycznego, tekściarza). W zespole grają również basista Erwin Rudy i perkusista Adam "Leon" Jendrzyk. Muzycy określają swoją muzykę jako "soft rock".
Swą działalność zespół PIN na dobre rozpoczął w roku 2005 od Mini Recitalu na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W czerwcu 2005 zespół wydał swój debiutancki singiel Bo to co dla mnie - piosenkę, która stała się Przebojem Lata 2005, a która w następnym roku znalazła się na składance TOP-Trendy 2006. 20 sierpnia 2005 roku ukazała się ich debiutancka płyta pt. 0001. Poza wspomnianym singlem na płycie znalazły się piosenki: Odlot Aniołów (drugi singiel), 2 kwietnia 2005 (utwór poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II), czy Miłość tak piękna.
Tego samego roku PIN rozpoczął działalność koncertową. Zagrał między innymi na Festiwalu Jedynki w Sopocie, oraz na koncercie bożonarodzeniowym Święta, święta, gdzie wykonał pastorałkę Święty czas. Jest to polska wersja piosenki Cliff'a Richards'a - Christmas time Mistletoe and Wine. Autorem polskiego tekstu pastorałki jest Andrzej Poniedzielski. W listopadzie 2005 roku Radio WAWA przyznało PIN-owi nominację do nagrody Złote Dzioby w kategorii debiut roku.
W roku 2006 po raz kolejny PIN wystąpił na Festiwalu Jedynki w Sopocie. Tym razem piosenka Wina mocny smak znalazła się na IV miejscu. 28 października 2007 PIN zagrał koncert na Festiwalu Stróżów Poranka w Chorzowie, gdzie gościem specjalnym zespołu był ś.p. Mirosław Breguła z zespołu Universe - był to jego ostatni koncert przed śmiercią.
Rok 2006 i 2007 upłynął zespołowi na pracy nad nową płytą, efektem czego był wydany 29 sierpnia 2008 roku album Muzykoplastyka. Znalazło się na nim 11 utworów oraz dwie dodatkowe piosenki - wśród nich singiel z 2006 roku Wina mocny smak. Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka Niekochanie, która stała się jednym z hitów lata 2008 roku. Zajęła VII miejsce w plebiscycie na Przebój Lata 2008 RMF FM (III wśród polskich zespołów: po Formacji Nieżywych Schabuff i Kombii), znalazła się wśród jedenastu propozycji do Sopot Festival 2008. Stała się też utworem promującym film Jak żyć? (w reż. Szymona Jakubowskiego). Usłyszeć można ją było również w serialu Barwy szczęścia, oraz wielu programach telewizyjnych min. Jaka to melodia?. Znalazła się również na 16 miejscu w plebiscycie HIT ROKU 2008 RMF FM. Drugim singlem promującym płytę był Pójdę pod wiatr, jak najdalej. W styczniu 2009 roku do rozgłośni radiowych trafił trzeci singiel Wino i śpiew.
W roku 2008 zespół PIN uzyskał nominację do nagrody Złotych Dziobów w kategorii Zespół Roku przyznawanych przez Radio WAWA. 9 października tego samego roku zespół uczestniczył w uroczystości odsłonięcia gwiazdy Marka Grechuty w Alei Gwiazd RMF FM w Krakowie pod Wawelem, gdzie wykonał dwie piosenki artysty.
W lutym 2009 roku grupa gościnnie wystąpiła w polskich preselekcjach do konkursu Eurowizji (Moskwa 2009), w koncercie "Piosenka dla Europy". Zespół zaprezentował swój wielki przebój "Niekochanie". 18 kwietnia 2009 r. podczas finału Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w szwedzkim Karlshamn, zespół PIN, reprezentujący Polskę, otrzymał Nagrodę Publiczności. 24 kwietnia, podczas gali Eska Music Awards 2009, zespół PIN (wraz z Grupą 13) otrzymał pierwszą w swojej karierze nagrodę w kategorii Video Roku za teledysk do piosenki 'Niekochanie'.
17 października 2009 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbył się koncert "PIN klasycznie" w którym brała udział Orkiestra Akademii Beethoveniowskiej z Krakowa oraz Katarzyna Oleś Blacha w ramach Inaguracji Roku Kulturalnego miasta Chorzów.
18 października 2009 r. w Katowickim Spodku odbył się "Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej" w którym zespół PIN zagrał w siatkówkę oraz dał koncert. Z kolei 25 listopada PIN został zakwalifikowany do Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2010 z której wkrótce zrezygnowali .
23 lutego 2010 r. PIN otrzymał "Złotego Dzioba" Radio Wawa w kategorii zespół roku 2009. 3 maja tego samego roku na antenie TVP2 został wyemitowany odcinek programu Szansa na sukces z udziałem zespołu. 24 maja 2011 roku odbyła się premiera trzeciej płyty formacji pt. Film o sobie.
:)

1. 0001 (2005)

2. Muzykoplastyka (2008)

3. Film o sobie (2011)

Komentarze (0):

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności