2 035 609 tekstów, 18 408 poszukiwanych i 348 oczekujących
Milva
milva

Milva, właśc. Maria Ilva Biolcati (ur. 17 lipca 1939 w Goro) – włoska piosenkarka i aktorka teatralna.

Karierę sceniczną Milva rozpoczęła ponad pół wieku temu, wygrywając, zorganizowany przez rozgłośnię RAI, konkurs młodych talentów (1959). Brała udział w 15 konkursach piosenki na festiwalach w Sanremo. Najważniejszym punktem jej kariery była współpraca z Piccolo Teatro i Giorgio Strehlerem, który odkrył jej talent aktorski. W Teatro Piccolo powstały jej słynne recitale brechtowskie w reżyserii Strehlera: Io, Bertolt Brecht, Milva canta Brecht, który przyniósł jej międzynarodową sławę i uznanie krytyki, oraz Milva canta il nuovo Brecht. Strehler nauczył ją widzieć się na scenie, przekonał ją, że właśnie tam jest piękna – tak narodziła się Milva.

Od 1965 śpiewa i interpretuje Poezje i piosenki Bertolta Brechta, a spektakle: Piosenki między dwiema wojnami oraz Milva, El Tango (tanga Piazzoli), z którymi występuje na całym świecie – w mediolańskiej La Scali i Buenos Aires – odnosząc duże sukcesy. Co roku odbywa światowe tournée, koncertując m.in. w Japonii, Niemczech, Grecji i Francji. Wydała ponad 50 płyt.

Została odznaczona m.in. Komandorią Orderu Zasługi Republiki Italii (2007), Krzyżem Zasługi I klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2006) oraz francuskimi: Legią Honorową (2009) i Orderem Sztuki i Literatury II klasy (1995).


(janumir - źródło Wikipedia)

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

tekstowo.pl
2 035 609 tekstów, 18 408 poszukiwanych i 348 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności