Teksty piosenek > L > Live > O zespole
2 484 390 tekstów, 31 566 poszukiwanych i 321 oczekujących
Live
live

LIVE – jest amerykańskim zespołem utworzonym i działającym w mieście York w stanie Pensylwania, grający rock alternatywny, post grunge oraz hard rock. Skład zespołu tworzą: Ed Kowalczyk (wokal, gitara), Chad Taylor (gitara prowadząca), Patrick Dahlheimer (gitara basowa) oraz Chad Gracey (perkusja). Na czas koncertów z zespołem związani są także: Adam Kowalczyk, młodszy brat Eda (gitara rytmiczna), Michael "Railo" Railton (instrumenty klawiszowe) oraz Christopher Thorn z zespołu Blind Melon (gitara, mandolina, harmonijka).

Na początku lat 90. zespół stał się jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zespołów grających rock alternatywny. Przełom o międzynarodowym znaczeniu nastąpił w 1994 roku, kiedy to grupa wydała płytę Throwing Copper, która sprzedała się w Stanach Zjednoczonych w ilości 8 milionów kopii.

Kowalczyk, Taylor, Dahlheimer oraz Gracey poznali się w szkole średniej na pokazie talentów odbywającym się w York w stanie Pensylwania. Wspólnie utworzyli grupę muzyczną, która działała przez cały okres szkoły średniej przyjmując w tym czasie różne nazwy: First Aid, Club Fungus, Paisley Blues, Action Front czy też Body Odor Boys. Ostateczną nazwą jaką wówczas przyjęli była Public Affection i właśnie pod tą nazwą zespół w 1989 roku wydał swój pierwszy materiał przeznaczony dla szerszego kręgu odbiorców The Death of a Dictionary. Niedługo potem, w 1990 roku, Public Affection wydali minialbum wyprodukowany przez Jaya Healy'eja pod tytułem Divided Mind, Divided Planet. Często podróżowali do Nowego Jorku grając tam w klubie muzycznym CBGB (Country, Blue Grass, and Blues), co pomogło zespołowi nawiązać w 1991 roku współpracę z wytwórnią Radioactive Records. Pod nową nazwą – LIVE – zespół wszedł do studia nagraniowego, i pod okiem producenta Jerrego Harrisona, klawiszowca zespołu Talking Heads, nagrali minialbum pod tytułem Four Songs (1991). Singel Operation Spirit (The Tyranny of Tradition) powędrował na 9. miejsce amerykańskiej listy przebojów, co przyczyniło się do tego, że Harrison postanowił wyprodukować pełnej długości album Mental Jewelry. Inspirację do napisania tekstów piosenek zawartych na debiutanckiej płycie Kowalczyk czerpał od indyjskiego filozofa Jiddu Krishnamurti.

Liczne koncerty (włącznie z występem na Woodstock w 1994 roku oraz trasa z Peterem Gabrielem WOMAD (World of Music, Arts and Dance)), sukcesy singli (I Alone, All Over You, Selling the Drama oraz Lightning Crashes) oraz wydanie doskonałej płyty Throwing Copper (1994), spowodowało, że dla zespołu nastąpił przełom w dotychczasowej karierze. Ich mocną pozycję na rynku muzycznym, poza sukcesami singli, ugruntuwało zajęcie przez album Throwing Copper 1. miejsca na liście 200 nalepiej sprzedających się albumów (6 maja 1995 roku). Poza tym, iż album świetnie się sprzedawał, był świetnie oceniany zarówno przez fanów jak i krytyków. Ponadto zespół został zaproszony do programu NBC Saturday Night Live, w którym wykonali takie hity jak I Alone oraz Selling the Drama.

Sukces albumu Throwing Copper został powtórzony w 1997 roku albumem Secret Samadhi (nagranym we współpracy z Jay'em Healy'em), który także znalazł się na 1. miejsu listy najlepiej sprzedających się albumów. Pomimo kilku wspaniałych singli, album Secret Samadhi nie zdołał pokonać progu 2 milionów sprzedanych płyt, jak to miało miejsce w przypadku albumu Throwing Copper. Jednak mimo tego, album był sukcesem. Zespół ponownie został zaproszony do programu Saturday Night Live, w którym zagrali takie utwory pochodzące z albumu, jak: Lakini's Juice oraz Heropsychodreamer. W 1999 roku Jerry Harrison, współproducent wydanego w 1991 roku minialbumu Four Songs, ponownie rozpoczął współpracę z zespołem, wynikiem czego był album The Distance to Here, który zajął 4. miejsce na liście najlepiej sprzedających się albumów. Singlem promującym płytę był utwór The Dolphin's Cry.

1. Mental Jewelry (1991)

2. Throwing Copper (1994)

3. Secret Samadhi (1997)

4. The Distance to Here (1999)

5. V (2001)

6. Birds of Pray (2003)

7. Awake: The Best of Live (Compilation album) (2004)

8. Songs from Black Mountain (2006)

9. Radiant Sea... (Compilation album) (2007)

10. The Turn (2014)

tekstowo.pl
2 484 390 tekstów, 31 566 poszukiwanych i 321 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności