Teksty piosenek > T > Taylor Swift > O zespole
2 451 267 tekstów, 31 566 poszukiwanych i 306 oczekujących
Taylor Swift
taylor_swift

Pełne nazwisko Taylor Alison Swift. Amerykańska piosenkarka wykonująca muzykę pop i country.

Urodziła się 13 grudnia 1989 roku w Reading w stanie Pensylwania w rodzinie państwa Andrei i Scotta Swift. Ma jednego młodszego brata, Austina. Jej ojciec jest maklerem na giełdzie, a mama zajmuje się domem. W czwartej klasie wygrała szkolny konkurs poetycki długim na trzy strony wierszem zatytułowanym „Monster In My Closet”. W wieku dziesięciu lat zaczęła występować w sąsiedztwie swojego domu, śpiewając w konkursach karaoke, na festiwalach i festynach. Zaczęła również pisać własne piosenki. Podczas wakacji napisała powieść składającą się z 350 stron. (niestety niepublikowaną).

Taylor pozostaje pod wielkim wpływem swojej babci oraz LeAnn Rimes w stylu swojego śpiewania. Pomimo tego że jej babcia była śpiewaczką operową, Taylor skierowała swoje zainteresowania w stronę country i artystów typu Patsy Cline i Dolly Parton. Ponadto wśród swoich idoli wymienia także Dixie Chicks i Shania Twain i Tim McGraw.

W wieku jedenastu lat po raz pierwszy pojechała do Nashville, mając nadzieję na podpisanie kontraktu płytowego – rozwoziła swoją taśmę demo z nagraniami karaoke po wytwórniach płytowych. Miała nadzieję na odzew nie tyle z ramienia wytwórni, co od znajomych rodziny. Po powrocie do Pensylwanii została zaproszona, aby zaśpiewać podczas turnieju tenisowego U.S. Open – występ wzbudził spore zainteresowanie.

Swift zaczęła pisać piosenki i grać na dwunastostrunowej gitarze w wieku dwunastu lat. Zaczęła regularnie odwiedzać Nashville i pisać utwory z lokalnymi twórcami. Kiedy miała czternaście lat jej rodzina postanowiła przenieść się na przedmieścia Nashville. Rok później odrzuciła propozycję podpisania umowy z wytwórnią RCA Records, ponieważ wytwórnia nie chciała wyrazić zgody, by mogła nagrywać własne piosenki. Swift występowała w The Bluebird Cafe, gdzie została zauważona przez Scotta Borchettę, który podpisał z nią kontrakt z ramienia nowo powstałej wytwórni Big Machine Records. Została najmłodszą autorką piosenek kiedykolwiek zatrudnioną przez dom wydawniczy Sony/ATV.

Pierwszy singiel, zatytułowany „Tim McGraw” został wydany latem 2006 roku. W październiku na rynku pojawił się jej debiutancki krążek zatytułowany „Taylor Swift”. Piosenkarka była współautorką wszystkich piosenek. Album zadebiutował na dziewiętnastym miejscu listy Billboard 200 i w pierwszym tygodniu sprzedaży osiągnął nakład 39 tysięcy kopii. W sumie dotarł do pierwszego miejsca listy Top Country i piątego na liście Billboardu pozostając na szczycie przez dwadzieścia cztery tygodnie. Do końca listopada 2008 roku Taylor sprzedała ponad trzy miliony egzemplarzy płyty, a jej singiel ściągnięto z Internetu ponad siedem milionów razy.

15 maja 2007 roku Swift zaśpiewała utwór „Tim McGraw” samemu bohaterowi tekstu podczas rozdania nagród Academy of Country Music Awards.

W październiku 2007 roku Nashville Songwriters Association International przyznało Swift nagrodę Autora / Piosenkarza roku – została najmłodszą laureatką tej nagrody w historii. Miesiąc później zdobyła CMA Horizon Award. W tym samym czasie wydała świąteczny album zatytułowany „Sounds of the Season: The Taylor Swift Holiday Collection”, który jednak nie zdobył takiej popularności jak jej debiutancka płyta.

Artystka wydała w sumie pięć singli z pierwszej płyty i była nominowana do nagrody Grammy w kategorii Best New Artist – przegrała jednak rywalizację z Amy Winehouse.

W lipcu 2008 roku Swift ukończyła szkołę w Hendersonville, która umożliwiała program nauki w domu.

Latem 2008 roku Swift wydała EPkę zatytułowaną „Beautiful Eyes”, którą można było nabyć wyłącznie w sieci sklepów Walmart. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy Country Billboardu i w pierwszym tygodniu osiągnął sprzedaż 45000 kopii. Jej debiutancki album zajmował w tym czasie drugą pozycję na liście.

Jej kolejny pełny album zatytułowany „Fearless” został wydany 11 listopada 2008 roku i zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboardu. Sprzedaż ponad 500 tysięcy egzemplarzy była najlepszym debiutem artysty country w 2008 roku. Singiel promujący płytę zatytułowany „Love Story” stał się hitem na wszystkich listach przebojów.

Utwór „Change” był hymnem reprezentacji USA na olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku. 10 stycznia 2009 roku jako najmłodsza wykonawczyni country wzięła udział w programie „Saturday Night Live”. Podczas rozdania nagród grammy wystąpiła razem z Miley Cyrus śpiewając utwór „Fifteen”. Innymi singlami z tej płyty były 'White Horse', 'You Belong With Me' i 'The Best Day'.

W styczniu 2009 roku Swift wyruszyła na swoją pierwszą trasę koncertową po USA i Kanadzie, The Fearless Tour, która miała objąć pięćdziesiąt dwa miasta w trzydziestu ośmiu stanach, a jej początek zaplanowano na kwiecień. Na niektóre z koncertów bilety zostały wyprzedane w prawdziwie rekordowym tempie.

W październiku 2010 roku Swift wydała swój trzeci studyjny album 'Speak Now'. Płyta jest nowoczesnym country, a wszystkie piosenki zostały napisane samodzielnie przez artystkę. Jak sama Taylor określiła, ten album jest listem do wszystkich osób, którym nie powiedziała tego co powinna w odpowiednim czasie. 'Speak Now' uzyskał pozytywne opinie krytyków i zadebiutował na miejscu 1. amerykańskiej listy Billboard 200, osiągając w pierwszym tygodniu liczbę ponad 1 047 000 sprzedanych kopii. Wszystkich 14 piosenek z podstawowej wersji albumu pojawiło się na amerykańskiej liście Billboard Hot 100.
Singlami były 'Mine', 'Sparks Fly', 'Back to December', 'Mean', nagrodzony dwiema nagrodami Grammy, 'The Story Of Us' i 'Ours'. Trasa koncertowa Speak Now World Tour obejmowała 110 koncertów i trwała między rokiem 2011 a 2012. Ponadto trasa zarobiła ponad 123 mln dolarów oraz uzyskała tytuł największego żeńskiego tournee w 2011 roku

W 2012r. wydała płytę zatytułowaną "RED". Piosenki w niej zawarte są mieszankami wielu gatunków muzyki. Single 'We Are Never Ever Getting Back Together' i 'I Knew You Were Trouble' były międzynarodowymi hitami. 'We Are Never Ever Getting Back Together' w dniu wydanie, 13 sierpnia 2012 roku przekroczył rekord zakupień na iTunes w 40 minut. Innymi singlami były 'Red', '22', 'The Last Time', 'Everything Has Changed' i 'Begin Again'. Płyta 'RED' sprzedała się w ilości ponad miliona kopii w pierwszym tygodniu po wydaniu.

18 sierpnia 2014 roku Swift wydała swój pierwszy singiel z piątego studyjnego albumu '1989', zatytułowany 'Shake It Off'. Pobił on rekord 'We Are Never Ever Getting Back Together ' w ilości zakupień na iTunes. Teledysk do utworu jest też jednym z najczęściej odtwarzanych teledysków na youtube z ilością prawie 3 miliardów wyświetleń.
1989 ukazało się 27 października 2014 r. Krążek zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200, rozchodząc się w pierwszym tygodniu sprzedaży w ilości 1,287 mln egzemplarzy. 1989 stał się najlepiej sprzedającym albumem 2014 roku na rynku amerykańskim z łączną sprzedażą ponad 3,4 mln egzemplarzy.
Drugim singlem było wydane 10 listopada 2014r. 'Blank Space', a teledysk ma ponad 2,5 miliarda wyświetleń na youtube. Kolejnymi singlami były 'Style', 'Bad Blood', 'Wildest Dreams' i 'Out Of The Woods' i 'New Romantics'.
15 lutego 2016 Taylor wygrała 3 nagrody Grammy, a nominowana była do 8.
1989 World Tour zostało najlepiej sprzedającym się tournée w karierze Swift, które w tym przypadku wyprzedało 2,28 mln biletów wraz z przychodem wynoszącym 285,7 mln dolarów, najpopularniejsze w 2015 r., a także zostało ono pozytywnie przyjęte przez krytyków muzycznych, popierając jej indywidualność sceniczną i umiejętność intymnego kontaktu z widownią. Sama trasa trwała między majem, a grudniem 2015 roku.

10 listopada 2017 roku wydała swój drugi popowy album 'reputation', szósty w karierze i ostatni pod skrzydłami Big Machine Records. Pierwszym singlem zostało 'Look What You Made Me Do'. Teledysk do piosenki ukazał się 27 sierpnia 2017 podczas MTV Video Music Avards. Teledysk osiągnął ponad miliard wyświetleń i prawie 10 milionów polubień.
Kolejnymi singlami zostało '...Ready For It?', 'End Game' (z Edem Sheeranem i Future) oraz 'Delicate'. Ponad to wydała lyric video do 'Gorgeous' i 'Call It What You Want'.
Z łączną sprzedażą 1 216 000 kopii w ciągu pierwszego tygodnia od premiery, 'reputation' stał się najlepiej sprzedającym albumem w Stanach Zjednoczonych w 2017 roku. Album nie otrzymał żadnej nominacji do Grammy.
Reputation Stadium Tour to pierwsza trasa odbywająca się jedynie na stadionach. Łącznie zagrała 53 koncerty. Trasa trwała 8 maja 2018 do 21 listopada 2018. Supportem były Camila Cabello i Charli XCX (dodatkowo śpiewały hit Shake It Off razem z Taylor podczas głównego show). Trasa otrzymała entuzjastyczne recenzje, powszechnie jest uznawana za najlepszą w karierze Swift i najlepszą trasy 2018 roku. Według StubHub, jest to najlepiej sprzedająca się kobieca trasa w Wielkiej Brytanii w 2018 roku. Trasa pobiła wiele rekordów.

Po zakończeniu ery reputation Swift przeniosła się do innej wytwórni, w której jej muzyka należy tylko do niej. Taylor za pomocą Instagrama oznajmiła podpisanie umowy z Universal Music Group oraz wchodzącą w jej część Republic Records.

Niedługo po tym rozpoczęła nową erę wydając utwór 'ME!', czyli duet z Brendonem Urie z zespołu Panic! At The Disco. Teledysk w bardzo cukierkowym stylu zapowiedział erę tęczy i kolorów, co było kontrastem do poprzedniej mrocznej ery.
Po wydanym w kwietniu 'ME!' przyszedł kolejny singiel, wydany w czerwcu na pride month 'You Need To Calm Down'. Utwór wspiera społeczność LGBTQ, a teledysk przedstawia zestawienie kolorowego świata szczęścia wypełnionego miłością ze smutnym, złym światem ludzi przepełnionych nienawiścią. Również pokazuje jak ludzie postrzegają przeciwników równości, czyli wyrwanych ze średniowiecza wieśniaków, których wiedza i sposób życia jest oderwany od rzeczywistości.
W sierpniu, tuż przed premierą płyty wyszedł teledysk do tytułowego 'Lover' oraz lyric video do piosenki 'The Archer'.
23 sierpnia 2019 światło dzienne zobaczył siódmy album Taylor zatytułowany 'Lover'. Mający 18 utworów album wyszedł w wersji zwykłej i 4 Journali deluxe, które zawierają m.in. kartki z pamiętników Taylor, plakat, teksty piosenek. W pierwszym tygodniu album sprzedał się w nakładzie 867 tysięcy kopii w Stanach i 1,3 miliona kopii na świecie.
Pomimo cukierkowych zapowiedzi, nie zabrakło piosenek łamiących serce i wyciskaczy łez.
W lutym 2020 roku wydała teledysk do utworu 'The Man', w którym jest wystylizowana na mężczyznę, a w czerwcu 2020 wydała teledysk koncertowy do piosenki 'Cornelia Street', tym samym zamykając erę.
Trasa koncertowa zaplanowana na 2020 roku została odwołana z powodu światowej epidemii coronavirusa. Artystka miała wystąpić 3 lipca na Openerze, byłby to pierwszy koncert Swift w Polsce.

W międzyczasie wydarzyły się następujące rzeczy:
-Scott Borchetta sprzedał Big Machine Scooterowi Braunowi, w ten sposób cała muzyka wydana pod przewodnictwem BML trafiła w ręce odwiecznego wroga Swift
-Taylor wydała świąteczną piosenkę 'Christmas Tree Farm'
-Swift wystąpiła w musicalu 'Cats' i wydała piosenkę promującą 'Beatiful Ghost'
-na Netflixie ukazał się dokument o Taylor 'Miss Americana', który jest bardzo surowym spojrzeniem na karierę piosenkarki i biznes muzyczny. Z filmu pochodzi piosenka 'Only The Young', która ukazała się na yt i serwisach streamingowych

23 sierpnia Taylor zapowiedziała swój ósmy studyjny album, a następnego dnia miała miejsce światowa premiera albumu 'Folklore' i pierwszego singla 'Cardigan'. Płyta w wersji dlx ukazała się w 8 różnych wersjach okładki, a obecnie możliwe jest zamówienie jej jedynie na oficjalnej stronie artystki.
Płyta pomimo niespodziewanego wydania osiągnęła dobre wyniki sprzedaży i streamingu. Spokojne brzmienie i przepiękny wokal przypadł do gustu nie tylko fanom, ale również krytykom muzycznym.
Na płycie znajduje się jeden duet z wokalistą zespołu Bon Iver, Justinem Vernonem. 'Exile' cieszy się popularnością i przez wielu uznana jest za najpiękniejszy utwór na płycie. Dodatkowo jest to piosenka napisana przez Taylor, Justina i kogoś o pseudonimie William Bowery - wielu fanów sądzi, że chodzi o chłopaka Swift Joe Alwyna.

11 grudnia wydała dziewiąty studyjny album Wydano go niecałe pięć miesięcy po poprzednim albumie piosenkarki, Folklore (2020). Został stworzony podczas izolacji spowodowanej przez pandemię koronawirusa, wraz z Aaronem Dessnerem i długoletnim współpracownikiem Jackiem Antonoffem. Evermore jest „siostrzaną płytą” swojego poprzednika, oba są albumami niespodziankami ogłoszonymi w mediach społecznościowych na kilka godzin przed premierą. Singlem promującym krążek został utwór „Willow”, który ukazał się w tym samym dniu co album. Album został bardzo dobrze odebrany przez krytyków.

9 kwietnia 2021 nagrała ponowie swój drugi album Fearless (Taylor's version). Płyta zawiera wszystkie 19 utworów z platynowej edycji oraz 6 nowych piosenek ,które nie trafiły w 2008 na album, jest tam również piosenka 'Today Was a Fairytale" Wyprodukowany przez Swifta i Christophera Rowe'a; Jack Antonoff i Aaron Dessner. Wydanie albumu poprzedziły trzy single: „ Love Story (Taylor's Version) ” ukazał się 12 lutego 2021 r., A następnie „ You All Over Me ” z udziałem Morrisa 26 marca 2021 r. I „ Mr. Perfectly Fine ” 7 kwietnia 2021 roku. Po wydaniu, Fearless (Taylor's Version) zyskało powszechne uznanie krytyków muzycznych, którzy chwalili nostalgiczny sentyment do albumu, dojrzały wokal Swifta i ostrzejszą produkcję.

12 listopada 2021 Taylor wydała reedycje płyty red - czyli red (taylors Version), na płycie może usłyszeć dodatkowe 10 piosenek, sa to: Ronan, Better Man, nothing new z gościnnym udziałem Phoebe Bridgers, babe, message in a bottle, i bet you think about me z gościnnym udziałem chris stampletona, The very first night, 10 minutowa wersja piosenki all too well, Run z gościnnym udziałem eda sheerana, forever winter

21 października 2022 artystka wydała 10 juz studyjny album midnights.

1 listopada 2022 taylor ogłosiła kolejna trasę koncertowa The Eras Tour

20 czerwca 2023 zostały ogłoszone daty miedzynarodowych koncertów, w tym w Polsce

7 lipca artystka wydała reedycje albumu speak now, nowo dodane piosenki to electric touch, When emma falls in love, i can see you, castles crumbling, timeless, foolish one

27 października taylor wydała reedycję albumu 1989 z nowymi piosenkami : "Slut!" , Say Don't Go ,Now That We Don't Talk ,Suburban Legends, Is It Over Now? ,oraz Sweeter Than Fiction na wersji winylu dostępnej w tylko amerykańskiej sieci sklepów Target .


*każdy track5 jest według Taylor jej najsmutniejszą piosenką*

Oficjalna strona artystki:
http://taylorswift.com/

1. Taylor Swift (2006)

2. Connect Set (2007)

3. Sounds of the Season: The Taylor Swift Holiday Collection (2007)

4. Fearless (Platinum Edition) (2008)

5. Beautiful Eyes (2008)

6. Fearless (2008)

7. iTunes Live from SoHo (2008)

8. Speak Now (Deluxe Backpage) (2010)

9. Speak Now (2010)

10. Speak Now World Tour Live (Brazilian Edition) (2011)

11. Speak Now - World Tour Live (2011)

12. Red (2012)

13. Red (Deluxe Edition) (2012)

14. 1989 (2014)

15. 1989 (Deluxe Edition) (2014)

16. Reputation (2017)

17. Lover (2019)

18. Folklore (2020)

19. Evermore (2020)

20. Midnights (2022)

21. The Tortured Poets Department (2024)

Komentarze (370):

optymisttyczna 12 marca 2024 12:45
(0)
What's the name of the boy in the song?

Ashera360 2 marca 2024 12:37
(-1)
Przereklamowana, nie rozumiem jej fenomenu. Są o wiele lepsi od niej którzy zasługują na te 1 czy też obecnie 2 miejsce na Spotify

tojazuzanna 29 grudnia 2022 12:01
(+1)
@ariantos: ja Anti-Hero w RMF MAXX

Pokaż powiązany komentarz ↓

juliettazywica 21 grudnia 2020 18:39
(+1)
@ariantos: Miley w życiu przecież pod jej teledyskami widac dużą aktywność!!!!!!!!!!!

Pokaż powiązany komentarz ↓

hubertityle 13 grudnia 2020 21:14
(+5)
"folklore" i "evermore" to moje leki na smutek, Taylor obecnie wymiata

juliettazywica 22 sierpnia 2020 08:35 (edytowany 1 raz)
(+6)
Uwielbiam Taylor Swift to moja ulubiona piosenkarka i Idolka

Pokaż powiązany komentarz ↓

JunaIce 24 listopada 2019 16:02 (edytowany 1 raz)
(-2)
komentarz usunięty

krisvankroft 25 marca 2019 16:56
(-1)
Taylor Swift-->Attractive, talented, has a lot to offer.

Asliri19 11 listopada 2017 20:34
(+4)
Chrystusie Panie, niech ktoś zmieni to zdjęcie XD

ariantos2 22 września 2017 20:56
(0)
Magazyn HollywoodLiife donosi, że piosenkarka jest obecnie skupiona jedynie na nagrywaniu nowych kawałków i już wkrótce jej nowy album będzie gotowy!
“Taylor ostatnie kilka miesięcy spędziła w Nashville, gdzie nagrywa nowy album. Pracuje nad tym przez całą dobę i już niebawem ogłosi jego premierę” – czytamy na portalu! Niestety nie wiemy dokładnie kiedy gwiazda zaprezentuje swoje nowe kawałki – mamy jednak nadzieję, że szybko!
Też nie możecie się doczekać nowej muzyki od Tay?

tekstowo.pl
2 451 267 tekstów, 31 566 poszukiwanych i 306 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności