Teksty piosenek > Z > Zespół Reprezentacyjny > O zespole
2 427 109 tekstów, 31 342 poszukiwanych i 583 oczekujących
Zespół Reprezentacyjny
Brak zdjęcia
Dodaj zdjęcie

Grupa założona została w 1983 roku w Warszawie przez iberystów Jarosława Gugałę (fortepian, śpiew) i Filipa Łobodzińskiego (gitara, śpiew) oraz studenta Politechniki Warszawskiej Adama Jamiołkowskiego (gitara, śpiew). Przez kilka pierwszych miesięcy występował z nimi również dr hab Michał Urbański, pracownik naukowy PW, grający na instrumentach perkusyjnych. W listopadzie 1983 Jamiołkowskiego zastąpił gitarzysta i wokalista Wojciech Wiśniewski, który odszedł w 1986 roku. Pod koniec 1985 roku członkiem zespołu został Marek Wojtczak grający na gitarze basowej i kontrabasie. W składzie z Wojciechem Wiśniewskim grupa nagrała na kasetach dwa albumy: "Za nami noc..." (pieśni Lluisa Llacha) oraz "Śmierć za idee" - ballady Georgesa Brassensa. Obydwa wydawnictwa muzyczne zostały po kilkunastu latach wznowione na CD przez niezależną firmę fonograficzną Jacek Music ze Szczecina.

Menedżerem grupy jest od 1983 roku, Marek Karlsbad, uważany za pełnoprawnego członka grupy, a stałym współpracownikiem znany tłumacz, Hiszpan Carlos Marrodán.

W początkowym okresie zespół zajmował się publiczną prezentacją pieśni katalońskiego barda Lluisa Llacha. Za piosenki z tego programu Zespół Reprezentacyjny otrzymał nagrodę na XIX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1983 roku i dodatkowo Nagrodę Dziennikarzy. Potem rozszerzyli repertuar o piosenki francuskiego piosenkarza Georges'a Brassensa i sefardyjskie piosenki ludowe.

W 1990 roku zespół podjął decyzję o zawieszeniu działalności, choć potem jeszcze dwukrotnie wchodził do studia nagrań, aby zarejestrować programy z piosenkami sefardyjskimi ("Sefarad" 1991) i Brassensa ("Pornograf" w 1993). Wielokrotnie brał udział w studenckim festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 2005 roku zespół wrócił do koncertowania. W czerwcu 2007 nagrał na żywo nowe piosenki, które ukazały się na płycie w grudniu. Płytę "Kumple to grunt" z udziałem - Tomasza Gąssowskiego, perkusisty Marcina Kalisza i Tomasza Hernika grającego na akordeonie i puzonach (pozostającego członkiem zespołu) promował utwór "Król" z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej, Muńka Staszczyka, Tomasza Lipińskiego, Adama Nowaka, Wojciecha Waglewskiego, Krzysztofa Grabowskiego ("Grabaża") i Marcina Świetlickiego. W tym samym czasie w Hiszpanii ukazał się dwupłytowy album "Homenatge a Lluís Llach. Si véns amb mi", będący hołdem dla Lluisa Llacha. Znalazło się tam nagranie Zespołu "Jeszcze", wersja piosenki "Encara" Llacha z 1979 roku. W kwietniu 2013 roku muzycy zagrali dwa koncerty, z których materiał znalazł się na ich kolejnej płycie "Mur" - piosenki Lluisa Llacha - z repertuarem Lluisa Llacha. Gościnnie z Zespołem wystąpił perkusista Grzegorz Grzyb. Producentem muzycznym materiału jest ponownie Tomasz Gąssowski.

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

Komentarze (0):

tekstowo.pl
2 427 109 tekstów, 31 342 poszukiwanych i 583 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności