1 735 119 tekstów, 18 219 poszukiwanych i 943 oczekujących
Varius Manx
varius_manx

Ta historia zaczyna się, gdy Robert Janson spotyka dwóch nastolatków - braci Michała i Pawła Marciniaków. Razem grają w łódzkiej grupie Skewer. Robert wymysla nazwe Varius Manx i wraz z bracmi zakłada nowy zespół. Wspomagani przez Piotra Sobczaka, a potem Tomasza Ziółkiewicza, wchodzą do studia i nagrywają materiał będący połączeniem muzyki ilustracyjnej, jazzu i tego, co dziś znawcy nowych brzmień nazywają new age. To właśnie te utwory wypełniają wydaną w marcu 1990 roku płytę "The Beginning", czyli "Początek" - debiutancki album Varius Manx - "Dziwnego kota bez ogona".

Rok później Varius w poszerzonym składzie (do zespołu dołączyli: perkusista - Sławek Romanowski i współwokalista i autor tekstów - Robert Amirian) nagrywa swoją drugą płytę "The New Shape". Większość utworów wypełniających, ten wydany w 1993 roku album to piosenki, w których głównym wokalistą jest Robert Janson (ciekawostką jest, że w utworze "Memphis" towarzyszy mu Edyta Bartosiewicz). Mimo dobrej prasy, album nie zdobywa wielkiej popularności. Chłopcy jednak nie rezygnują. Los, przypadek, czy jak kto woli, okoliczności sprawiają, że na jednej z prób grupy pojawia się Anita Lipnicka .Wspólne nagrania są na tyle udane, że powstaje z nich materiał na trzecią płytę.

Z nowymi nagraniami zespół odwiedza niemal wszystkie firmy fonograficzne. Niestety, wszędzie dają im do zrozumienia, że utwory, owszem ładne, ale niekomercyjne. Tymczasem w łódzkich rozgłośniach coraz większą popularnością cieszy się piosenka "Zanim zrozumiesz", a zaproszony do lokalnej telewizji Varius Manx wpada w ucho i oko Markowi Kościkiewiczowi, liderowi De Mono i szefowi firmy fonograficznej ZIC ZAC. Proponuje on zespołowi kontrakt płytowy i od tego momentu jego kariera nabiera tempa. W kwietniu 1994 ukazuje się album "Emu", w maju piosenka "Zanim zrozumiesz" zajmuje czołowe miejsca wszystkich list przebojów, w sierpniu, na festiwalu w Sopocie grupa, występując z piosenką „Zanim zrozumiesz” zdobywa Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. We wrześniu sprzedaż płyty przekracza 100 tys. egzemplarzy, a w listopadzie, po trasie koncertowej z De Mono, 200 tys., co daje jej status „Platynowej Płyty” (do dziś sprzedano ponad 500 tys. egzemplarzy "Emu"). Kolejnymi hitami z tego krążka stają się "Tokyo" i "Piosenka księżycowa".Ta ostania zostaje wybrana najlepszą piosenką roku 1994 listy przebojów Marka Niedźwieckiego w radiowej Trójce , a Telewizja Polska realizuje film o zespole . Dobra passa trwa. Varius wygrywa w większości plebiscytów na najpopularniejszy i najlepszy zespół, a piosenka „Zanim zrozumiesz” zostaje nagrodzona dwoma Fryderykami (Piosenka Roku i Najlepszy Teledysk). Zachęceni sukcesami muzycy po raz kolejny wchodzą do studia. Wydany 24 kwietnia 1995 roku album "Elf" - (nagrany z nowym członkiem grupy - saksofonistą Rafałem Kokotem) już w dniu premiery sprzedaje się w 120 tys. egzemplarzy, osiągając tym samym status Złotej Płyty. Kilka tygodni później krążek jest już platynowy, a pod koniec roku zdobywa podwójną platynę (do dziś słuchacze kupili ponad 550 tys. egzemplarzy tej płyty). Ogólnopolska trasa zespołu cieszy się wielkim powodzeniem. Sukces odnosi też płyta z muzyką do filmu "Młode wilki", którą wypełniają nagrania Variusów. Kupuje ją ponad 150 tysięcy ludzi. Ukoronowaniem tego szczęśliwego dla grupy roku są liczne nagrody, w tym trzy Fryderyki (Najlepszy Zespół, Najlepsza Płyta i Kompozytor Roku dla Roberta Jansona).

Jest niestety i smutna wiadomość. Z zespołu odchodzi Anita Lipnicka. Czyżby oznaczało to koniec Varius Manx? Okazuje się, że nie. Podczas programu "Szansa na sukces" zespołowi wpada w oko pewna blondynka, która ma interesujący głos i potrafi z niego korzystać.

I tak oto, z początkiem 1996 roku nową wokalistką Varius Manx zostaje osiemnastolatka z Działdowa - Kasia Stankiewicz. Wiosną gotowy jest nowy album zespołu - "Ego". Promujący go utwór "Orła cień" staje się jednym z największych hitów tego roku. „Ego” już w dniu premiery (21 czerwca) okazuje się „złote”, a tydzień później, w Opolu, gdy zespół odbiera Złotą Płytę, album jest już platynowy.

Choć zespół ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku muzycznym, nie spoczywa na laurach. Kolejna trasa koncertowa cieszy się ogromnym powodzeniem, a sprzedaż płyty „Ego”, podobnie jak poprzednie, przekracza 700 tys. egzemplarzy. Varius Manx obierają kolejne nagrody, w tym drugiego z rzędu Fryderyka otrzymuje Robert Janson uznany za najlepszego kompozytora. Początek 1997 roku przynosi płytę z muzyką do filmu "Nocne Graffiti". Autorem kompozycji jest Robert Janson, a kilka z nich wykonuje Varius Manx. Jedna z piosenek - "Ruchome piaski" - staje się kolejnym wielkim hitem zespołu i przyczynia się do sprzedaży albumu w niemal 100 tysiącach egzemplarzy. We wrześniu ukazuje się nowy album Variusów zatytułowany "End".

Pogłębiający się kryzys rodzimej fonografii nie omija też Variusów. Album nie sprzedaje się już tak rewelacyjnie, jak poprzednie. Mimo to osiąga pułap 130 tysięcy sprzedanych płyt.

W 2001 roku następują kolejne zmiany w składzie zespołu. Grupę opuszcza Kasia Stankiewicz, a jej miejsce zajmuje nowa wokalistka - Monika Kuszyńska. Monika śpiewała wcześniej w rockowym zespole Farenheit, a z Varius Manx spotkała się przypadkiem w łódzkim studiu, gdzie obydwa zespoły nagrywały materiały na swoje albumy. Robert zainteresował się młodą, ciekawie śpiewającą wokalistka. Poprosił ją o wykonanie kilku piosenek z ich repertuaru i okazało się, że to jest to! Wspólna praca zaowocowała wydanym w sierpniu 2001 roku albumem. Tytuł płyty „Eta”, zgodnie z tradycją zespołu, jest trzyliterowym wyrazem zaczynającym się na literę „e”. "Eta" to siódma litera alfabetu greckiego, a album ten jest właśnie siódmą fonograficzną produkcją zespołu. Pierwszym singlem, który można usłyszeć w rozgłośniach radiowych w całym kraju jest piosenka "Maj". Utwór ten, pomimo iż jego tytuł nawiązuje tylko do jednego miesiąca w roku, staje się przebojem, który gości na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych przez cały rok. Kolejnym utworem promującym płytę "Eta" jest piosenka pod tytułem "Jestem Twoją Afryką". Powstaje do niej teledysk w reżyserii Andrzeja Wąsika, w którym tło w całości zostaje wygenerowane przy pomocy komputera i w którym po raz pierwszy możemy zobaczyć nową wokaliskę - Monikę Kuszyńską.

Rok 2002 rozpoczyna się bardzo pomyślnie dla grupy. Varius Manx otrzymuje szczególne wyróżnienie - Brylantową Płytę (za największą liczbę Złotych i Platynowych Płyt przyznanych artystom w ciągu 10- lecia działalności ZPAV). W lipcu zdobywa Grand Prix Festiwalu Krajów Bałtyckich w Karlshamn porywając jury i publiczność niebanalnym wykonaniem nowego przeboju - "Moje Eldordado". Jest to pierwsza nagroda, którą Variusi zdobywają z Moniką Kuszyńską. Piosenka trafia na album "Eno", którego premiera ma miejsce w październiku 2002 r. W rozgłośniach radiowych usłyszeć możemy kolejny singiel z tej płyty - "Jest w nim", a następnie "Znów być kochaną".

Dla uczczenia wyjątkowego jubileuszu - 15-lecia działalności zespół przygotowuje nową, dziewiątą już płytę - "Emi ". Do pracy nad albumem zaprasza aranżera Wojtka Lemańskiego - twórcę muzyki do filmu "Edi" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego), orkiestrę symfoniczną pod kierownictwem Mirosława Błaszczyka oraz znanego rapera - Reda. . Płyta ukazuje się w maju 2004 roku. Pierwszy singiel z nowego krążka z piosenką "Pamiętaj mnie" w pierwszym tygodniu debiutuje na liście Airplay Charts zajmując pierwsze miejsce (piosenkę można było usłyszeć ok. 1000 razy w 42 najpopularniejszych stacjach regionalnych oraz lokalnych).

Latem Varius Manx gra w całej Polsce koncerty elektryczne, a zimą recitale akustyczne. W trakcie tych spotkań rodzi się pomysł zarejestrowania jednego z takich występów na płycie. 8 kwietnia 2006 roku w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie ma miejsce koncert z towarzyszeniem orkiestry pod kierownictwem Marcina Wolniewskiego, zaaranżowany przez Wojciecha Lemańskiego. Koncert został zarejestrowany i wkrótce, nakładem Wydawnictwa Fonograficznego Polskiego Radia miała się ukazać płyta. Album Varius Manx Symfonicznie "Tyle siły mam" zostaje wydany już w zupełnie innych okolicznościach, we wrześniu 2006 roku.Równiez w tym roku ukazuje się DVD pt. ,,Ona ma siłe ,,ilustrujące dorobek Varius Manx .Na płyte składaja się materiały archiwalne i teledyski z wokalistkami z okresu 1994-2006

W maju 2006 roku wszystkie plany zespołu krzyżuje wypadek . Skutki okazują się tragiczne. Najbardziej ucierpieli Monika Kuszyńska i Robert Janson. Stan zdrowia Moniki i Roberta na kilka lat przerywa działalność Varius Manx. Mimo prób reaktywacji nie udaje się im wspólnie wrócic w starym składzie na scenie. Cztery lata po wypadku, po wielu długich i trudnych rozmowach zespół postanawia przywrócić do życia markę Varius Manx.

Na początku 2010 roku do zespołu dołącza Anna Józefina Lubieniecka. Anna Józefina urodziła się 18 marca 1988r w Kielcach, gdzie w wieku 11 lat rozpoczęła naukę śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury. W styczniu 2005 została laureatką programu "Szansa na Sukces", w którym zaśpiewała piosenkę zespołu Wilki. W 2007 roku śpiewając piosenkę "Eli lama sabachtani" wygrała finał "Szansy na sukces" oraz Konkurs Debiutów podczas KFPP w Opolu. W latach 2004-2005 współpracowała z Januszem Józefowiczem i Januszem Stokłosą w warszawskim Teatrze Studio Buffo. Następnie zaczęła uczyć się śpiewu pod opieką Elżbiety Zapendowskiej. Od maja 2007 do lutego 2010 występowała w zespole Piotra Rubika jako solistka.

Premierowe wystąpienie Varius Manx z Anną Józefiną Lubieniecką miało miejsce 27 lutego 2010 podczas Gali 20-Lecia RMF FM.

Zdaje się, że historia ta nie skończy się tak szybko, choć jest wielu, którzy wątpili, że po kolejnych zmianach wokalistek, Varius Manx będzie jeszcze istniał na naszym rynku muzycznym. Nie pozostaje nic innego, jak śledzić historię jednego z najpopularniejszych i najlepszych polskich zespołów ostatnich lat, bo chyba jeszcze nie raz nas zaskoczy i stworzy melodie, które trudno będzie nam zapomnieć

1. The Beginning (1990)

2. The New Shape (1993)

3. LP-CD: Varius Manx ‎- Emu, (ZIC ZAC, ZIC 0027 - PL) (1994)

4. LP-CD: Varius Manx ‎- Elf, (ZIC ZAC, ZIC 0037 - PL) (1995)

5. LP-CD: Varius Manx ‎- Ego, (ZIC ZAC, ZIC 0052 - PL) (1996)

6. S-CD: Varius Manx ‎- Ten Sen, (ZIC ZAC, ZIC 0052L - PL) (1996)

7. S-CD: Varius Manx ‎- Ruchome Piaski, (Mercury, 578 970-2 - PL) (1996)

8. S-CD: Varius Manx ‎- Orła Cień, (ZIC ZAC, ZIC 0052S - PL) (1996)

9. End (1997)

10. S-CD: Varius Manx ‎- Najmniejsze Państwo Świata, (ZIC ZAC/BMG Poland, 74321536182 - PL) (1997)

11. Najlepsze z dobrych (2000)

12. LP-CD: Varius Manx ‎- Eta, (Pomaton EMI, 7243 5 34765 2 6 - PL) (2001)

13. S-CD: Varius Manx ‎- Jestem Twoją Afryką, (Pomaton EMI, PROMO CD 391 - PL) (2001)

14. S-CD: Varius Manx ‎- Maj, (Pomaton EMI, PROMO CD 381 - PL) (2001)

15. Eno (2002)

16. S-CD: Varius Manx ‎- Moje Eldorado, (Pomaton EMI, PROMO CD 475 - PL) (2002)

17. S-CD: Varius Manx ‎- Jest W Nim, (Pomaton EMI, PROMO CD 488 - PL) (2002)

18. S-CD: Varius Manx ‎- Sonny, (Pomaton EMI, PROMO CD 501 - PL) (2003)

19. S-CD: Varius Manx ‎- Pamiętaj Mnie, (Pomaton EMI, PROMO CD 585 - PL) (2004)

20. LP-CD: Varius Manx ‎- Emi, (EMI Music Poland, 50999 9 19506 2 8 - PL) (2004)

21. S-CD: Varius Manx ‎- Bezimienna, (Varius Manx, PROMO CD 001 - PL) (2006)

22. Varius Manx Symfonicznie. Tyle siły mam (2006)

Komentarze (3):

Tuon 22 maja 2013 15:49
(+1)
@matti04: Potwierdzam

Pokaż powiązany komentarz ↓

youlia 04 kwietnia 2012 17:26
(+1)
"Przebudzenie" jest najlepsze................. No i "Maj" na drugim miejscu.

matti04 20 grudnia 2011 21:48
(+2)
Fajna jest ich najnowsza piosenka ,,Hej, ludzie, idą święta!"

tekstowo.pl
1 735 119 tekstów, 18 219 poszukiwanych i 943 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności