1 895 834 tekstów, 17 569 poszukiwanych i 321 oczekujących
Universe
universe

13 października 1981 r. w katowickim Studio Piosenki spotkali się po raz pierwszy i postanowili grać ze sobą Mirek Breguła i Heniek Czich. Głowy pełne pomysłów i wielka radość tworzenia powodowały, że próby odbywały się niemal codziennie, a ich efektem były dziesiątki piosenek (do dziś wiele z nich, cierpliwie czeka na swoje nagranie).

9 maja 1982r. nastąpił w ich życiu artystycznym arcyważny, pierwszy publiczny występ przed chorzowskim klubem "Kuźnik". Czekając na swoje wejście w programie koncertu, zdali sobie sprawę, że nie mają nazwy! W trójkę (ten jeden, jedyny raz zagrał z nimi na perkusji Jerzy Bednarz), na dziesiątkach małych karteczek napisali swoje propozycje nazwy zespołu, wrzucili do jednego worka i wylosowali... "Zakaz wjazdu". To nie mogło przejść! W końcu zafascynowany Beatlesami Mirek, mając świadomość, że wiele jego tekstów i nastrój ich piosenek kojarzą się z niebem, nocą, gwiazdami... zaproponował "Universe" (od kompozycji Lennona i McCartneya "Across the Universe"). Od tej chwili Universe starał się brać udział we wszystkich możliwych przeglądach i festiwalach.

Eliminacje Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki doprowadziły ich w 1983r. do Konkursu Promocji na Festiwalu Opole'83, a piosenka "Mr Lennon" - na szczyty radiowych i telewizyjnych list przebojów. Nagle wszystko nabrało innego tempa. Olbrzymia popularność i dziesiątki propozycji koncertowania w kraju i za granicą, zrodziły potrzebę stworzenia zespołu. Zanim to jednak nastąpiło, w listopadzie 1983r. Universe przez miesiąc koncertował na Kubie, by po powrocie nagrać z udziałem D. Kozakiewicza, W. Morawskiego i M. Żaka, materiał na dwa pierwsze single zespołu: "Blues na wpół do piątej rano", "Ty masz to, czego nie mam ja", "Każdego wciąga poker" oraz "Ćwiczenia z anatomii" wydane nakładem firmy "Tonpres" na czarnych krążkach.

W połowie 1984r. Universe może już zagrać jako zespół. Obok Mirka Breguły i Heńka Czicha pojawiają się: Józef Chuć /perkusja/, Marek Małota /gitara basowa/, Leszek Żuchowski /instr.klaw./, Eligiusz Badura /gitara solowa/ oraz manager- Andrzej Łosiak.Czas wypełniają im dziesiątki koncertów, programów TV i wywiadów, a w przerwach między nimi praca nad nowym materiałem. W składzie zespołu pojawiają się nowi muzycy i tak na perkusji -Janusz Piechaczek i Janusz Bogacki, na gitarze basowej -Rafał Rudziński i Piotr Jarosz, na instrumentach klawiszowych -Andrzej Piśniak a na gitarze solowej -Dariusz Boras.

Po sukcesach piosenek "Mr Lennon", "Blues na wpół do piątej rano" i "Ty masz to czego nie mam ja", nagrywanych z muzykami sesyjnymi, muzycy Universe nagrywają kolejno: "Chiny", "Gwiezdna podroż", "Wołanie przez ciszę", Głupia Żaba" oraz materiał na autorską płytę kolędową i wiele innych utworów, z których większość bezsprzecznie można dziś nazwać przebojami polskiej sceny lat 80-tych. Niestety, mimo wielu prób managera zespołu, pomiędzy 1985 a 1988r., żadna z ówczesnych firm fonograficznych nie wyraziła konkretnego zainteresowania wydaniem płyty długogrającej zespołu. Tak więc, cel nadrzędny (longplay) zdawał się być coraz odleglejszy, wręcz nieosiągalny a perspektywy mgliste.

Kiedy nawet sukces komercyjny piosenki "Tacy byliśmy" niczego nie zmienił, muzycy zespołu Universe postanawiają się rozejść. Gdzieś w Niemczech zamieszkali Jozef Chuć, Janusz Piechaczek, Eligiusz Badura i Piotr Jarosz. Leszek Żuchowski podobno świetnie sobie radzi we Francji a Dariusz Boras realizuje przeróżne muzyczne pomysły mieszkając w Warszawie. Janusz Bogacki i Marek Małota nigdzie nie "wyemigrowali" a Rafał Rudziński- może da o sobie znać ? W tej sytuacji w 1988 r. Mirek i Heniek postanawiają wrócić do formy duetu, sami sobie być managerem i tak przeczekać "ciężkie czasy". Ten stan nie trwał jednak długo.

Początek lat 90-tych, dla wielu muzyków w Polsce oznacza zupełnie nowe czasy. Jak grzyby po deszczu powstają dziesiątki firm fonograficznych a jedna z nich -Baron Music, proponuje Heńkowi wydanie dwóch płyt: składanki największych przebojów Universe i nagranie nowego materiału na premierowy album. W takiej sytuacji efekt spotkania się Heńka z Mirkiem mógł być tylko jeden: obaj biorą się do pracy i wspólnie realizują, niespełnione dotąd marzenie swojego życia.

Album "The Best of Universe" sprzedaje się znakomicie, a premierowy "Magnes serc" powoduje, że o Universe znów zaczyna być głośno. Piosenka "Bo to taka piękna miłość" wygrywa w jednej z edycji telewizyjnego programu "Muzyczna Jedynka", "Bądź znowu przy mnie" i "Nie wiem, czy to miłość" zdobywają laury na Festiwalu w Sopocie, a w czerwcu, tegoż samego 1992 roku, w konkursie Premier Festiwalu Opolskiego, Universe wygrywa z piosenką "Daj mi wreszcie święty spokój".

Wydaje się więc, że wszystko idzie w jak najlepszym kierunku. W nagraniach kolejnych płyt biorą udział, m.in.: Dariusz Kozakiewicz, Józef i Jan Skrzek, Andrzej Urny, Jerzy Kawalec, Michał Dąbrówka, Beno Otręba i wielu, wielu innych (nie sposób wszystkich tutaj wymienić), nie mniej utalentowanych "osobistości" naszego świata muzycznego. Zazwyczaj szybko udaje się znaleźć wspólny język, a ich wspaniałe dusze i umiejętności, w połączeniu z często nie mniej uduchowionymi kompozycjami i tekstami Mirka czy Heńka, tworzą osobliwy i niepowtarzalny nastrój muzyki Universe. Na płycie "Być przy Tobie" pojawia się jeszcze inna znakomitość w osobie Beaty Kozidrak. Piosenka "Tyle chciałem Ci dać" zaśpiewana razem z Mirkiem, staje się następnym w kolekcji, wielkim przebojem Universe.

Praca twórcza, koncerty w kraju i zagranicą, pochłaniają każdą niemal wolną chwilę. Mimo wspaniałego poczucia spełnienia muzycznego, pojawia się jednak coś, co budzi niepokój Mirka i Heńka. Tym czymś jest nieumiejętna promocja (wręcz jej brak) ich kolejnych dokonań artystycznych. Ilość sprzedawanych krążków nie sugeruje niczego złego (to się nazywa mieć fanów!), ale nieobecność zespołu w mediach powoduje, że poza wielbicielami, mało kto wie o dorobku i poczynaniach Universe, czy wręcz jego istnieniu. Kiedy w 2001 r. pojawia się na rynku pierwszy solowy album Mirka Breguły pt. "Kto Ci jeszcze wierzy?", wiele osób interpretuje ten fakt, jako definitywne zakończenie działalności Universe.

13 października 2001 roku, w rocznicę spotkania się Mirka z Heńkiem, w chorzowskim Teatrze Rozrywki, dla zaproszonej, niemałej grupy chorzowian, odbył się koncert jubileuszowy zespołu. Tam też podjęta została decyzja,że trzeba znaleźć odpowiedniego managera i muzyków, którzy znów wspólnie z Mirkiem i Heńkiem tworzyć będą zespół Universe. Koncertami i intensywną aktywnością medialną, wszystkim "zapominalskim" przypomnieć należy dotychczasowy dorobek oraz najnowsze piosenki Universe i tym samym uciąć wszelkie dywagacje o istnieniu zespołu.

Od połowy 2002 r. Universe tworzą: Mirek Breguła /wokal,gitara akustyczna/, Heniek Czich /wokal,instr.klawiszowe/, Damian Filipowski /git. el./, Wojciech Wesołek /git.el./, Marcin Kulik /gitara basowa/, Grzegorz Krzykawski /perkusja/, Adam Greń /instr.klawiszowe/ i Waldemar Marek Książczyk / manager/.

W 2003 r. Universe tworzą: Mirek Breguła /wokal,gitara akustyczna/, Heniek Czich /wokal,instr.klawiszowe/, Damian Filipowski /git. el./, Wojciech Wesołek /git.el./, Marek Kopecki /gitara basowa/ i Grzegorz Krzykawski /perkusja/.

2005 rok oznacza zmiany. W zespole pojawia się nowa osoba - Romek Jońca, który już wcześniej miał przez chwilę styczność z grupą. Teraz jednak w nowej roli - jako klawiszowiec. Siedem osób i dziesiątki godzin spędzonych na próbach owocują świetnym brzmieniem. Ukazuje się płyta "Zanim". Utworem promującym płytę jest przebojowy "Ja taki fajny gość". Zostaje do niego nakręcony teledysk, uznany potem za jeden z najlepszych klipów Universe. Utrzymany jest w stylistyce lat 60-tych. W jego powstaniu czynny udział biorą uczniowie jednego ze śląskich liceów.

2 listopada 2007 roku w tragicznych okolicznościach odchodzi Mirek Breguła, lider i współzałożycel zespołu. Kilka dni później, na jego pożegnaniu w Chorzowie zjawia się ponad 5 tysięcy przyjaciół, muzyków i fanów Universe z czerwonymi różami w rękach. W czasie podniosłej i wzruszającej Mszy Świętej, odegrane zostają m.in. piosenki Mirka oraz specjalnie skomponowany na tę smutną okazję utwór "Swiety spokój teraz masz" , do wykonania którego przyłaczyli się wszyscy obecni. Tysiące głosów śpiewa wspólnie Ciebie wołam, ale cisza i pustka dookoła. Na cmentarzu urnę z prochami muzyka przykrywa stos kwiatów wysokości ponad trzech metrów. W tych dniach w księdze gości na stronie Universe.pl pojawia się kilkanascie tysięcy wspisów.

Zapada decyzja by grać dalej. W grudniu, w Chorzowie, ma odbyć się koncert pamięci Mirka Breguły. Bilety zostają wyprzedane w ciągu 2 dni, w związku z czym Universe gra dwa koncerty jednego dnia. Jednocześnie, w rekordowo krótkim czasie powstaje materiał do płyty "Mijam jak deszcz", która staje się wspaniałym muzycznym hołdem, oddanym Mirkowi Bregule. Płytę promuje poruszający utwór "Raz wróg, raz brat". W kwietniu 2008 roku płyta trafia do sklepów. Universe wyrusza w trasę koncertową.

2008 rok to czas dużej aktywności. Zespół wspierają liczni fani, którzy pojawiają się świetnie zorganizowaną grupą na wszystkich koncertach i wydarzeniach związanych z zespołem. Uruchomione zostaje Radio Universe, internetowa rozgłośnia, która 24h/dobę nadaje przeboje grupy. W marcu dochodzi do pierwszej transmisji koncertu na żywo w radiu internetowym. Wielki sukces w mediach - przebój "Mr. Lennon" zwycięża plebiscyt "Kochamy polskie piosenki" w radiowej Jedynce, deklasując 49 pozostałych rywali. W czerwcu fani i przyjaciele zespołu przygotowują odsłonięcie gwiazdy Universe w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Na to wydarzenie przyjeżdża ponad 200 osób z całego kraju i zagranicy. Media relacjonują odsłonięcie, jako jedno z najbardziej uroczystych w historii Alei Gwiazd. Latem w centralnej Polsce odbywa się międzynarodowy zlot przyjaciół i fanów Universe. Główną atrakcją imprezy staje się koncert akustyczny z udziałem muzyków ze starego składu. Pojawiają się Elo Badura, Leszek Żuchowski oraz Piotr Jarosz.
W październiku 2008 roku w Business Center Club w Warszawie ma miejsce wyjątkowe wydarzenie. Zespół Universe na specjalnym zamkniętym koncercie gra w dwóch składach. Pierwsza część koncertu to występ składu aktualnego i największe przeboje grupy w wersji akustycznej. Druga część to występ pierwszego składu Universe, na scenie pojawiają się Piotr Jarosz, Eligiusz Badura, Janusz Piechaczek oraz Leszek Żuchowski. Wraz z Henrykiem Czichem grają przeboje "Blues na wpół do piątej rano" oraz "Kolorwa Gazeta". Występ zostaje uwieczniony przez ekipę TVP.
Początek roku 2009 to kolejne zwycięstwo w konkursie, tym razem organizowanym przez sieć Plus GSM. Universe zajmuje trzecie miejsce, w kategorii "Zespół roku 2008". Po raz kolejny potwierdza się zasada, że tam, gdzie publiczność może decydować o wygranej, tam zespół potrafi skutecznie walczyć z najpopularniejszymi w Polsce grupami.

Dzień dzisiejszy - Universe koncertuje w całej Polsce i za granicami kraju. Wielkim atutem grupy jest świetne brzmienie, wypracowane przez lata wspólnego grania, oraz wspaniałe przeboje, skomponowane przez Mirka Bregułę i Henryka Czicha. Doskonale znane publiczności są okazją do wspólnego śpiewania i zabawy.

Trwają przygotowania do wydania kolejnej płyty... cdn

1. LP-Cass: Universe ‎- The Best Of, (Baron Records, BJ-MJ 751 - PL) (1991)

2. LP-Cass: Universe ‎- Magnes Serc, (Baron Records, BJ-MJ 759 - PL) (1992)

3. LP-CD: Universe ‎- ...Ciągle Szukam Drogi, (ESKA Records, SCD 004 - PL) (1993)

4. Maleńki Jezu (1993)

5. LP-CD: Universe ‎- Być Przy Tobie, (Silverton, ST 005-94 - PL) (1994)

6. LP-CD: Universe ‎- Latawce, (Silverton, CD ST 009-96 - PL) (1996)

7. LP-CD: Universe ‎- Bahama Yellow, (Silverton, CD ST 017-97 - PL) (1997)

8. Złote Przeboje (1998)

9. LP-CD: Universe ‎- Złote Ballady, (Silverton, STCD 03-99 - PL) (1999)

10. LP-CD: Universe ‎- Mr. Lennon, (Silverton, ST CD 04-00 - PL) (2000)

11. Kto Ci jeszcze wierzy (2001)

12. LP-CD: Universe ‎- Zanim..., (Radio Piekary, PIEK CD 001 - PL) (2005)

13. Mijam jak deszcz (2008)

tekstowo.pl
1 895 834 tekstów, 17 569 poszukiwanych i 321 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności