1 717 016 tekstów, 18 080 poszukiwanych i 497 oczekujących
The Beatles
the_beatles

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Silver Beetles, wcześniej jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

Skład

Skład zespołu:

John Lennon – gitary, śpiew, instr. klawiszowe, harmonijka, mandolina, instr. perkusyjne, gitara basowa, saksofon
Paul McCartney – gitara basowa, śpiew, instr. klawiszowe, gitary, perkusja, instr. perkusyjne, flet, skrzydłówka, waltornia, skrzypce
George Harrison – gitary, śpiew, gitara basowa, sitar, mandolina, instr. klawiszowe, harmonijka, skrzypce
Ringo Starr – perkusja, instr. perkusyjne, śpiew, gitara, organy

Historia zespołu-:
Klubowe początki
The Beatles po przybyciu na lotnisko im. Kennedy'ego (USA), 1964

Autorstwo nazwy zespołu przypisuje się Lennonowi oraz Sutcliffe'owi, którzy w kwietniu 1960 zaproponowali ją McCartneyowi,a później jego znajomemu - Harrisonowi. Cztery miesiące później, w sierpniu, tuż przed wyjazdem do Hamburga na, jak się miało okazać, obfitujące w liczne ekscesy występy, do czwórki gitarzystów dołączył perkusista Best. Jednak najbardziej emblematycznym miejscem dla Beatlesów tego okresu był liverpoolski klub The Cavern. W sylwestra 1961/1962 Beatlesi podróżują do Londynu na przesłuchanie do Decca Records. Ostatecznie wytwórnia nie podpisała z nimi kontraktu, co do dziś uważa się za największą pomyłkę w historii przemysłu fonograficznego[3]. Stuart Sutcliffe odszedł z zespołu na krótko przed swą przedwczesną śmiercią, która nastąpiła 10 kwietnia 1962. Cztery miesiące później – 16 sierpnia – za namową niezadowolonego z gry Besta producenta George'a Martina, grupa w kontrowersyjnych okolicznościach zwolniła perkusistę i zastąpiła go przyjacielem zespołu – Ringo Starrem. Zespół też za namową menedżera Briana Epsteina zmienił wizerunek z niegrzecznych chłopców w skórach na garnitury. Ten etap kariery kończy podpisanie kontraktu z EMI.

Beatlemania:

Na koncertach The Beatles zaczyna dochodzić do scen zbiorowej histerii. Zjawisko to nazwano Beatlemanią. Swój pierwszy album Please Please Me Beatlesi nagrali 11 lutego 1963. Kompozycja Lennona, również zatytułowana Please Please Me, stała się pierwszym hitem zespołu. 10 września Beatlesi podarowali Rolling Stonesom kompozycję I Wanna Be Your Man, która okazała się pierwszym hitem Stonesów. W lutym 1964 kompozycją I Want to Hold Your Hand Beatlesi w końcu podbijają największy rynek fonograficzny – Amerykę. Wydarzenie to zapoczątkowało tzw. Brytyjską Inwazję. Zespół bije też rekord oglądalności, w telewizyjnym programie The Ed Sullivan Show ogląda go ponad 73 mln Amerykanów co stanowi 45% ówczesnej populacji tego kraju. W kwietniu pięć pierwszych miejsc Billboardu okupowały piosenki The Beatles (sytuacja taka nie powtórzyła się do dzisiaj; najbliższy rekordowi The Beatles był 50 Cent, którego 3 utwory znajdowały się w 2005 w pierwszej piątce rankingu). 28 sierpnia w Nowym Jorku zespół spotkał Boba Dylana. Stał się on dla nich inspiracją m.in. wprowadzając w świat narkotyków. Fanem zespołu był Jimi Hendrix

Muzyczne dojrzewanie:

W nagraniach zespołu z lat 1965-1966 słychać wyraźną metamorfozę. Muzyka stała się ambitniejsza, a teksty poważniejsze. Fascynacja Harrisona muzyką indyjską odpowiedzialna jest za wprowadzenie do procesu nagraniowego egzotycznego instrumentarium (np. sitar). 6 sierpnia 1965 została przedstawiona światu kompozycja Yesterday, której melodia objawiła się McCartneyowi we śnie. Pobiła ona wiele rekordów, m.in. jest najczęściej coverowaną w historii i jedną z najczęściej emitowanych w radiu. Wyjątkowym wydarzeniem jak na owe czasy był koncert The Beatles na stadionie baseballowym Shea Stadium w Nowym Jorku 15 sierpnia. Po raz pierwszy bowiem w historii 55.600 fanów zgromadziło się na stadionie by wysłuchać koncertu rockowego.

27 sierpnia w Los Angeles Beatlesi spotkali swego idola – Elvisa Presleya. Po latach wyszło na jaw, że Presley kibicował CIA w próbach blokowania zespołu w Stanach Zjednoczonych, zarzucając Beatlesom sprowadzanie młodzieży na złą drogę. 26 października Beatlesi zostali uhonorowani przez królową Orderami Imperium Brytyjskiego (John Lennon zwrócił swój cztery lata później). Rok 1966 okazał się przełomowy dla zespołu. W marcu John Lennon udzielił niefortunnego wywiadu, w którym stwierdził, że Beatlesi są popularniejsi od Jezusa. W Wielkiej Brytanii te słowa przeszły bez większego rozgłosu, lecz w USA, a zwłaszcza na południu, wyjęta z kontekstu wypowiedź doprowadziła między innymi do fali ostentacyjnego palenia ich płyt. Wprawdzie już wcześniej pod adresem zespołu padały pogróżki, jednak stały się one poważne, gdy zespołem zaczął się interesować Ku Klux Klan. 29 sierpnia w San Francisco The Beatles zagrali swój ostatni koncert. Zaprzestali koncertowania między innymi ze względu na wszelkiej maści krzyki i piski fanów, które zagłuszały muzykę. Skoncentrowali się na działalności studyjnej. Rozpoczął się tym samym ostatni okres historii The Beatles.

Lata studyjne i rozpad:

Zamknięcie się Beatlesów na długie miesiące w studiu było tak naprawdę ich wyzwoleniem. W końcu mogli w pełni wykorzystać możliwości ówczesnej techniki, nie przejmując się tym, jak później zagrać muzykę na żywo. Wydana 1 czerwca 1967 płyta Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, pierwsza nagrana po zaniechaniu działalności koncertowej, jest przez większość krytyków uznawana za najważniejszą płytę w historii. Jest to jeden z pierwszych albumów koncepcyjnych będący prekursorem progresywnego rocka, swoista opera rockowa będąca substytutem koncertu. Większość krytyków zgadza się, że magnum opus albumu, jak i całej spuścizny The Beatles, jest wieńcząca dzieło kompozycja Johna Lennona i Paula McCartneya A Day in the Life. Kolejnym wydarzeniem bez precedensu była pierwsza światowa transmisja satelitarna, w której wzięli udział Beatlesi. 25 czerwca w programie Our World w towarzystwie m.in. Marianne Faithfull, Micka Jaggera, Erica Claptona czy Keitha Moona (z którymi półtora roku później J. Lennon wystąpił w przedsięwzięciu The Rolling Stones Rock And Roll Circus) Beatlesi wykonali na żywo kompozycję All You Need Is Love, która stała się jednym z hymnów ruchu hippisowskiego. Początek końca Beatlesów zwiastowała śmierć ich menedżera, Briana Epsteina, 27 sierpnia. Beatlesów ogarnęło przerażenie, ponieważ nie mieli pojęcia, jak znaleźć się w nowej sytuacji. W zespole zapanował chaos, który sprzyjał rodzeniu się konfliktów. Najbardziej podzieliła ich kwestia schedy po Epsteinie. Paul McCartney widział na tym stanowisku swego teścia, Lee Eastmana, podczas gdy reszta zespołu preferowała menedżera Rolling Stonesów – Allena Kleina. Skłóconych muzyków bezskutecznie próbował godzić i zachęcać do ostatnich wysiłków twórczych George Harrison, zapraszając Erica Claptona na sesje nagraniowe do Białego Albumu, a także Billy'ego Prestona na niekończące się sesje do albumu Let It Be. Ostatecznie to Kleinowi powierzono misję ratowania Apple – korporacji Beatlesów. Praktycznym końcem zespołu było ukrywane przed opinią publiczną odejście we wrześniu 1969 Lennona, ale za oficjalną datę rozpadu uznaje się 10 kwietnia 1970, kiedy Paul McCartney publicznie ogłosił swe odejście.

Epilog:

Przez całe lata 70. świat nurtowało pytanie czy zespół The Beatles reaktywuje się. Próbowano skusić ich proponując astronomiczne kwoty za jeden wspólny występ. Wprawdzie panujące między muzykami relacje pozostawiały wiele do życzenia (niektóre źródła[potrzebne źródło] informują nawet o rzekomym incydencie z 12 marca 1971, kiedy to John Lennon, George Harrison i Ringo Starr mieli jakoby obrzucić dom Paula McCartneya cegłami), jednak wielbiciele gorąco wierzyli w powrót zespołu. Nadzieja fanów na reaktywację została brutalnie rozwiana 8 grudnia 1980, gdy w Nowym Jorku został zastrzelony John Lennon. Następnego dnia podczas koncertu w Wembley Arena w Londynie zespół Queen zagrał w hołdzie Lennonowi jego wielki przebój Imagine. Poza tym na płycie Hot Space nagrali kompozycję Life Is Real (Song For Lennon). Był to tylko jeden z wielu podobnych hołdów złożonych Lennonowi.

Beatlesi byli pod wieloma względami zespołem wyjątkowym. Nikt inny nie doczekał się tylu analiz, czasem tak dogłębnych, że sami zainteresowani z rozbrajającą szczerością przyznawali, że ich nie rozumieli. Ich spuścizna pozostaje inspiracją dla innych muzyków. Mimo że nie byli wirtuozami i nie znali notacji muzycznej, potrafili pogodzić sukces na polu kultury elitarnej z sukcesem na polu kultury masowej. Do The Beatles należy najwięcej muzycznych odkryć oraz rekordów. Zdobyli parę prestiżowych nagród Grammy oraz Oscara za film Let It Be. Szacuje się, że pod koniec lat 90. sprzedana została miliardowa płyta Beatlesów. Magazyn Rolling Stones umieścił na 1 miejscu, na swojej liście pięciuset najlepszych albumów, płytę Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band[8]. W pierwszej dziesiątce znalazły miejsce jeszcze 3 albumy zespołu. W 1988 grupa The Beatles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame[9]. Koncertowali w Europie, Ameryce, Azji, Australii. 4 marca 1996 światło dzienne ujrzał ostatni nowy materiał The Beatles – kompozycja Real Love.

9 września 2009 został wydany The Beatles Stereo Box Set w skład którego wchodziła cała dyskografią umieszczona na 16 płytach audio oraz wzbogacone o krótkie filmy dokumentalne w formacie QuickTime dotyczące danego albumu (z wyjątkiem zestawu Past Masters). Również The Beatles została wydany na Mono Box Set, nieco bardziej ubogim zbiorze, bo składającym się 13 płyt w wersji mono. 7 grudnia 2009 wydano 16 GB limitowany (30 tys. egzemplarzy) nośnik USB w kształcie jabłka. Umieszczono na nim cały remaster w audiofilskiej jakości (lepszej niż na płytach CD) 24 bitowy FLAC 44.1 kHz oraz 320 kbps MP3. Jabłko prócz utworów posiada również 13 minidokumentów w formacie wideo MPEG4 oraz zestaw oryginalnych okładek i książeczek do każdego albumu w formie plików Flash. Oczekiwany remaster 2009 zastąpił stary, z roku 1987, który był zgraniem z płyt winylowych. Studyjny proces poprawy jakości nagrań dokonali starsi pracownicy wytwórni: George Martin, Simon Gibson, Paul Hicks, Sean Magee, Guy Massey, Sam Okell, Steve Rooke, Allan Rouse i trwał 4 lata. Niestety nie wszystkie utwory udało się ponownie zremasterować ("She Loves You", "I'll Get You", "Love Me Do", "P.S. I Love You") ze względu na to, iż oryginalne taśmy zostały uszkodzone oraz zgubione, tak więc ścieżki te zostały zgrane z prywatnych kolekcji płyt winylowych.

16 listopada 2010 dyskografia zespołu weszła do cyfrowej sprzedaży w sklepie iTunes. Stanowi to zarazem koniec sporu firmy Apple z Beatlesowską Apple Records

1. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Love Me Do, (Parlophone, 45-R 4949 - Wielka Brytania) (1962)

2. With the Beatles (1963)

3. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- From Me To You, (Parlophone, R 5015 - Wielka Brytania) (1963)

4. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- I Want To Hold Your Hand, (Parlophone, R 5084 - Wielka Brytania) (1963)

5. LP-vinyl: The Beatles ‎- Please Please Me, (Parlophone, PMC 1202 - Wielka Brytania) (1963)

6. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Thank You Girl, (Parlophon, QMSP 16364 - Włochy) (1963)

7. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- She Loves You, (Parlophone, R 5055 - Wielka Brytania) (1963)

8. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Please Please Me, (Parlophone, 45-R 4983 - Wielka Brytania) (1963)

9. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- A Hard Day's Night / I Should Have Known Better, (Odeon, 7I-3083 - Brazylia) (1964)

10. LP-vinyl: The Beatles ‎- Beatles For Sale, (Parlophone, PMC 1240 - Wielka Brytania) (1964)

11. LP-vinyl: The Beatles ‎- A Hard Day's Night (Original Motion Picture Sound Track), (United Artists Records, UAL 3366 - USA) (1964)

12. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- No Reply, (Parlophon, QMSP 16370 - Włochy) (1964)

13. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Nowhere Man, (Odeon, O 23 171 - Niemcy) (1965)

14. Help! (1965)

15. Beatles VI (1965)

16. LP-vinyl: The Beatles ‎- Help!, (Parlophone, PMC 1255 - Wielka Brytania) (1965)

17. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- We Can Work It Out / Day Tripper, (Parlophone, R 5389 - Wielka Brytania) (1965)

18. LP-vinyl: The Beatles ‎- Rubber Soul, (Parlophone, PMC 1267 - Wielka Brytania) (1965)

19. LP-vinyl: The Beatles ‎- Revolver, (Parlophone, PMC 7009 - Wielka Brytania) (1966)

20. LP-vinyl: The Beatles ‎- Yesterday And Today, (Capitol Records, T 2553 - USA) (1966)

21. The Beatles Oldies (1966)

22. A Collection of Beatles Oldies (1966)

23. LP-vinyl: The Beatles - Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, (Parlophone Records PCS7027 - Wielka Brytania) (1967)

24. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Lucy In The Sky With Diamonds / When I'm 64, (Capitol Records, S7-18896 - USA) (1967)

25. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Strawberry Fields Forever / Penny Lane, (Parlophone, R 5570 - Wielka Brytania) (1967)

26. LP-vinyl: The Beatles ‎- Magical Mystery Tour, (Capitol Records, SMAL-2835 - USA) (1967)

27. LP-vinyl x2: The Beatles ‎- The Beatles, (Apple Records, PCS 7067/8 - Wielka Brytania) (1968)

28. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Hey Jude / Revolution, (Apple Records, R 5722 - Wielka Brytania) (1968)

29. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Lady Madonna, (Parlophone, R 5675 - Wielka Brytania) (1968)

30. Yellow Submarine (1969)

31. S-vinyl/7”: The Beatles & Billy Preston ‎- Get Back, (Apple Records, R 5777 - Wielka Brytania) (1969)

32. LP-vinyl: The Beatles ‎- Abbey Road, (Apple Records, PCS 7088 - Wielka Brytania) (1969)

33. S-vinyl/7”: The Beatles ‎- Let It Be, (Apple Records, R 5833 - Wielka Brytania) (1970)

34. LP-vinyl: The Beatles ‎- Let It Be, (Apple Records, PCS 7096 - Wielka Brytania) (1970)

35. 1962-1966 (1973)

36. 1967-1970 (1973)

37. Rock 'n' Roll Music (1976)

38. Love Songs (1977)

39. The Beatles' Ballads (1980)

40. 20 Greatest Hits (1982)

41. Reel Music (1982)

42. Past Masters (1988)

43. Live at the BBC (1994)

44. Anthology 1 (1995)

45. Anthology 3 (1996)

46. Anthology 2 (1996)

47. Let It Be... Naked (2003)

48. Love (2006)

49. Tomorrow Never Knows (2011)

Komentarze (499):

Iol 13 lutego 2015 00:13 (edytowany 2 razy)
(+1)
@Sinisa: Z konca lat 60 polecam Hendrixa, praktycznie kazdy album jest swietny, a procz tego hmm, moze pierwszy album floydow - "Piper at the gates of dawn". Polecam z niego utwory takie utwory jak Instellar overdrive, the gnome, astronomy domine, see emily play(ten akurat z wersji rozszerzonej albumu). Ostatnimi czasy odkrylem tez malo popularne zespoly grajace rock psychodeliczny: 13th floor elevators :
https://www.youtube.com/watch?v=QEQBfJwYlLY
oraz Love:
https://www.youtube.com/watch?v=IzkAwCs5bnI (caly album Forever Changes jest warty przesluchania)
W ogole to jesli polubiles King Crimson (rock progresywny) to posluchaj sobie płyt floyodw The Dark Side of the moon, atom heart mother, meddle (świetne echoes)

Pokaż powiązany komentarz ↓

Sinisa 12 lutego 2015 22:37
(+2)
Dla pewności: żyję :D

No to moja odpowiedź:
(Poza Beatlesami oczywiście)
1.The Kinks - naprawdę niezły zespół, poza tym mieli całkiem spory wpływ na Beatlesów,
2.The Doors - najbardziej do mnie przemawiają klawisze i perkusja tak szczerze mówiąc
3.The Who
4.Dire Straits
5.Queen - od nich zaczęła się moja fascynacja rockiem
6.AC/DC
7.The Rolling Stones - niczym mnie jednak nie zachwycili
8.Led Zeppelin

Poza tym ostatnio zainteresowałem się trochę The Yardbirds, a także King Crimson i zamierzam poszukać jeszcze czegoś ciekawego z końca lat 60

thebeatles60 10 lutego 2015 21:57
(+1)
@Iol: taa może.... ale jednak ja ich dwóch bym stawiał pierwszych :D

Pokaż powiązany komentarz ↓

Iol 10 lutego 2015 19:00
(+1)
@thebeatles60:"Moim zdaniem jest jedynym godnym rywalem dla George'a o bycie najlepszym gitarzystą na świecie" A hendrix, clapton, page itd? :D
Moj ranking wyglada tak:
1. The Beatles (na kolejnych miejscach dalbym McCartneya, Harrisona, Lennona i ich projekty (sorry Ringo), ale juz powstrzymam sie, bo wiadomo jaki cel ma ten ranking :P
2.Pink Floyd (miła odskocznia od beatlesow, czasem lubie posluchac progresywnych dziel typu echoes, atom heart mother, cale TDSOTM i wiele innych)
3. Oasis (od nich zaczela sie moja przygoda z muzyka rockowa, wczesniej sluchalem metalu, z czasem zeszli na dalszy plan kosztem wiadomo jakiego zespolu, ale i tak czasem cos tam poslucham)
4. Iron Maiden (dawniej nr.1 u mnie, mozna powiedziec, ze majac jakies 12 lat bylem ich fanem, ale jako ze ciezsza muzyka przestala mnie tak fascynowac to poszli troche w niepamiec)
5. Led Zeppelin (to tez byl zespol ktory byl dla mnie pomostem miedzy metalem, a rockiem, czasem poslucham)
6. The Jimi Hendrix Experience (zaczalem sluchac hendrixa jakis rok temu, generalnie co tu duzo pisac, swietna muzyka, zastanawialem sie czy nie dac nawet wyzej, ale z sentymentu do reszty nie moge :D)
7. Queen (lubie, ale raczej tylko Greatest Hits, kiedys bardziej mi podchodzili)
8. Doors (to samo co Queen)
9. Rolling Stones (od roku slucham ich czesciej, powoli sie przekonuje, niektore utwory sa na prawde swietna i az szkoda mi dawac ich tak nisko, bo jakby nie patrzec kolo beatli jeden z najwazniejszych zespolow, no ale to ranking subiektywny, obiektywnie w top 5 bym raczej ich dal)
10. Arctic Monkeys (moj ulubiony z tych "nowszych" zespolow. Kiedys sluchalem wiecej, teraz poszli w zapomnienie raczej ;/
Miejsca honorowe: metallica (kiedys top 3), acdc(to samo, tylko top 5 jakos), prodigy (czasem lubie posluchac), king crimson (slucham ich od jakiegos miesiaca, albo dwoch, progresywna perełka, malo popularny zespol, a szkoda, polecam utwory takie jak Starless, Epitaph, 21st century schizoid man, electric light orchestra (bardzo beatlesowski zespol, czlonek zespolu Jeff Lyne wspolpracowal z beatlesami wielokrotnie i w ich muzyce slychac ten wplyw, zastanawialem sie czy nie dac ich w top 10)

Pokaż powiązany komentarz ↓

thebeatles60 10 lutego 2015 15:00 (edytowany 2 razy)
(+1)
@Iol: Ja oprócz The Beatles nie słucham nikogo xD A zespoły które kiedyś lub teraz jakieś kawałki włączę można policzyć na palcach jednej ręki :p Więc:
1.Po za The Beatles bardzo lubie AC/DC bo to zupełnie co innego i czasami lubię posłuchać tego Hard rockowego brzmienia :D ( Szczególnie Back in black i ostatnio wydanej piosenki Rock or bust jaki i całego albumu).
2.No oczywiście The Rolling Stones ale moim zdaniem nie są oni tak dobrzy jak The Beatles i było może by lepiej gdyby nie Mick Jagger, którego głosu nie lubię.
3.No nie może zabraknąć Queen który jest chyba
2. najlepszym zespołem po The Beatles. Stworzyli masę hitów które są topowe do teraz. Ale jestem fanem bardziej Gitarzysty zespołu Briana May'a niż całego zespołu. Moim zdaniem jest jedynym godnym rywalem dla George'a o bycie najlepszym gitarzystą na świecie :D
4.No i ostatni zespół, a raczej duet to duet Modern talking z lat 80 (bo potem w tych 90 to odgrzewali kotlet za kotletem xD). Głównie chyba dlatego, że moja mama jest ich wierną fanka i często ich słyszę. Wiem, ze dla jednych to wgl. jak dziewczyny ale dla mnie fajnie oddają urok lat 80 :D
Niestety tak jestem zakochanym w naszych Beatles'ach, że nic więcej mi nie przychodzi do głowy. :D

Iol 09 lutego 2015 19:40
(+1)
Drodzy fani fab4, albo thebeatles60, bo Sinisy cos ostatnio nie widac ;d
Jakie sa wasze ulubione zespoly, procz wiadomo ktorego? :P
Przyjmijmy, ze top 10

Iol 28 stycznia 2015 19:22
(+1)
Uwaga!
Jakbyscie nie wiedzieli to na stronie bootlegzone pojawila sie prawdziwa gratka dla Beatlefanow. Wszystkie nagrania z audycji BBC 1962-1970 beda dostepne do pobrania calkowicie za darmo, ale nie wiadomo na jaki czas beda dostepne linki.
Mozemy tam znalezc m.in. wykonania takich utworow jak Memphis Tennesse, Hippy Hippy shake etc.
Polecam!
Link:
http://www.bootlegzone.com/phpBB3/viewtopic.php?f=1&t=32123
Dla leniwych: (od razu do sciagniecia)
https://www.wetransfer.com/downloads/daeb8e968b03992e96858217e0973ada201501­26022013/070efd
To tylko 1 czesc bootlegu, reszta bedzie dodana (jak podaja na stronie) za jakis czas :)

Iol 22 stycznia 2015 23:11
(+1)
@thebeatles60: Wiadomo, oryginalu nic nie przebije :>

Pokaż powiązany komentarz ↓

thebeatles60 22 stycznia 2015 14:14
(+1)
Mi jakoś nie przypadł do gustu ;/ Bo przecież wiem, że tego nikt tak nie zrobi jak The Beatles :D xD

Iol 19 stycznia 2015 00:14
(+1)
Slyszeliscie wersje Steviego Wondera - We can work it out? https://www.youtube.com/watch?v=zB24z00ajU4
Swietny cover, chodzi dzis ze mna caly dzien :)

tekstowo.pl
1 717 016 tekstów, 18 080 poszukiwanych i 497 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności