2 225 669 tekstów, 22 623 poszukiwanych i 297 oczekujących
Stanisław Ratold
Brak zdjęcia
Dodaj zdjęcie

Stanisław Antoni Ratold, ur.13 listopada 1893, Warszawa; zm. 9 lipca 1926, Warszawa.
Występował pod pseudonimami: "Merliński", "Stanisław Sulima-Zadarnowski".
Piosenkarz kabaretowy i estradowy, autor tekstów. Studiował na Politechnice Warszawskiej.

Po raz pierwszy pojawił się na scenie w 1915 r. w warszawskim teatrzyku „Chochoł”. Szybko zdobył sympatię publiczności. Dokonał wówczas pierwszych nagrań płytowych dla wytwórni „Venus” i w „International Concert Record” pod pseudonimem Zdzisław Sokoła. Niedługo potem zaangażowała go po raz pierwszy „Syrena Record”. Na jej płytach nagrał wiele pozycji ze swego repertuaru a także piosenki wojskowe, legionowe, romanse itp. Dokonał np. najwcześniejszego nagrania "Pierwszej Brygady".

Od 1917 r. występował w kabarecie „Czarny Kot”, następnie w latach 1918–1921 w „Mirażu”. W 1920 r. grał gościnnie w teatrach kabaretowych Lwowa. Od 1921 r. grał kolejno w teatrach warszawskich: „Qui pro Quo”, „Stańczyk”, „Olimpia”, „Eldorado”.

Pisał teksty wykonywanych przez siebie utworów (romanse, piosenki, przeboje kabaretowe), a także przygotowywał i prowadził konferansjerkę. Występował czasem jako Stanisław Sulima-Zadarnowski. Był gwiazdorem warszawskich kabaretów w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w Warszawie (jego zwłoki znalezione zostały w Wiśle).

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

tekstowo.pl
2 225 669 tekstów, 22 623 poszukiwanych i 297 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności