1 811 145 tekstów, 17 670 poszukiwanych i 1 256 oczekujących
Spongebob Kanciastoporty
spongebob_kanciastoporty

SpongeBob Kanciastoporty (ang. SpongeBob SquarePants) – serial animowany produkcji Nickelodeon, powstający od roku 1999. W 2004 nastąpiła przerwa w produkcji kolejnych części serialu, spowodowana pracami nad pełnometrażowym filmem o przygodach SpongeBoba (w Polsce wydany bezpośrednio na DVD w drugiej połowie 2005), potem wznowiono produkcję, która trwa do dzisiaj.

O serialu

W polskiej telewizji serial emitowany był od 1 października 2004 na antenie MTV Polska, towarzyszyła mu lektorska wersja tłumaczenia, imitująca dubbing wyemitowano jedynie dwie pierwsze serie. 10 lipca 2008 ten serial został pierwszy raz wyemitowany z polskim dubbingiem, przygotowanym przez studio Master Film. Serial wyświetlany był w stu trzydziestu sześciu krajach, gdzie zdobył miliony fanów, przeważnie wśród młodzieży i osób dorosłych. W niektórych krajach, m.in. w rodzimej Ameryce, serialowi udało się uzyskać status kultowego. Oprócz serialu i filmu powstało także kilkanaście gier wideo ze SpongeBobem w roli głównej.
Historia i opis SpongeBoba

SpongeBob to gąbka morska (często mylona z serem), która ma kształt zwykłej gąbki do mycia. W 1999 r. w głowie Stephena Hillenburga narodził się pomysł, by stworzyć serial animowany rozgrywający się pod wodą, z wszelkiego rodzaju morskimi stworzeniami jako bohaterami. Stephen Hillenburg największy problem miał właśnie przy tworzeniu SpongeBoba – nie mógł wymyślić, jak owa postać ma się prezentować. Pierwotnie SpongeBob miał przypominać kształtem i kolorem kartofla, stwierdzono jednak, że taki bohater nie spodoba się najmłodszym oraz uczyni serial mniej zabawnym. W trakcie mycia naczyń Stephen wpadł na pomysł, by zmienić anatomię SpongeBoba na wzór zwykłej gąbki do mycia naczyń.

SpongeBob mieszka na dnie oceanu w miejscowości Bikini Dolne w domu z ananasa. Swoją egzystencję dzieli z ulubionym zwierzątkiem, ślimakiem Gacusiem. Sympatyczna gąbka wiele czasu poświęca zabawie. Jego ulubione zabawy to puszczanie baniek i łowienie meduz. Jego pozytywne nastawienie do świata stwarza mu wielkie możliwości, które przeważnie wykorzystuje. Nadmiar wigoru nie zawsze podoba się otoczeniu, w którym akurat znajduje się SpongeBob – jest wesoły, ale również nierozgarnięty i raczej mało odpowiedzialny, nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że naraża się innym. Mimo tych wad, znajduje również czas, aby na poważnie traktować życie: zatrudniony jest w restauracji "Pod Tłustym Krabem", gdzie przygotowuje kraboburgery, niezwykły morski delikates. Praca jest dla niego bardzo ważna, podobnie jak zaufanie i dobre zdanie o nim swojego szefa, pana Kraba. Jest wobec niego lojalny (podobnie jak wobec swoich przyjaciół) i za nic w świecie umyślnie nie wystawiłby na szwank pana Kraba oraz swojej reputacji. Równie ważni dla SpongeBoba są przyjaciele: Patryk, Sandy oraz Skalmar.
Bohaterowie
Główni
Lalka SpongeBoba w Dżakarcie

SpongeBob Kanciastoporty (ang. SpongeBob SquarePants) – żółta gąbka. ubrana w kwadratowe spodenki. Mieszka w swoim domku z ananasa razem ze ślimakiem Gacusiem (ang. Gary). Uwielbia smażyć, gdyż sprawia to mu przyjemność. Pracuje w restauracji pana Kraba. W wolnych chwilach lubi puszczać bańki i łowić meduzy. Przyjaźnie nastawiony do życia, nie boi się przygód. Jego ulubione powiedzonko to: "Jestem gotów!" (ang. "I'm ready"). Podczas łapania meduz nosi okulary. Zna Ka-Ra-Te.

Patryk Rozgwiazda (ang. Patrick Star) – różowa rozgwiazda nosząca tylko seledynowe krótkie spodenki w fioletowe kwiaty. Lecz nie przypomina bardziej rozgwiazdy tylko robaka. Mimo że ma niezwykle niski iloraz inteligencji, jest najlepszym przyjacielem i nieodłącznym kompanem SpongeBoba. W wolnym czasie lubi nic nie robić lub łapać meduzy. Mieszka pod wielkim głazem, jest sąsiadem Skalmara. Lubi jeść wszystko co mu wpadnie w ręce.Jest bardzo leniwy i gruby, nie uprawia wcale sportu.
Skalmar Obłynos (ang. Squidward Tentacles) – szarawa ośmiornica, która mieszka w domu pomiędzy SpongeBobem a Patrykiem. Denerwuje go ich zachowanie, gdyż uważa, że są dziecinni. Jest ponury i zgorzkniały, stanowi przeciwieństwo SpongeBoba. Uważa się za wielkiego artystę i najlepszego muzyka. Kocha grę na klarnecie, mimo iż nie został obdarzony zbyt wielkim talentem do gry na tym instrumencie. Kasjer w Pod Tłustym Krabem. 14 grudnia odbywa się Dzień Walki ze Skalmarem. Mimo że zazwyczaj deklaruje nienawiść do głównego bohatera, w odcinku Nocna zmiana przyznał, że zawsze trochę lubił SpongeBoba.

Sandy Pysia (ang. Sandy Cheeks) – pochodząca z Teksasu wiewiórka. Przyjaciółka SpongeBoba. Mieszka na drzewie, które okryte jest szklaną kopułą izolującą jej otoczenie od wody. Nosi specjalny akwalung, który umożliwia jej życie w oceanie. Uwielbia uprawiać sporty, razem ze SpongeBobem trenuje karate, a raczej Ka-Ra-Te. W wolnych chwilach zajmuje się nauką.

Pan Eugeniusz Krab (ang. Mr. Krab, Eugene Krabs) – czerwony krab z lekką nadwagą. Właściciel restauracji "Pod Tłustym Krabem" (ang. Krusty Krab Restaurant). Nie lubi wydawać za dużo pieniędzy, ponieważ oszczędzanie to jego motto (na pamiątkę zatrzymał swojego pierwszego zarobionego dolara). Jest w stanie sprzedać swoją matkę, jeśli dostałaby za nią odpowiednio dużo pieniędzy. Mieszka w wielkiej kotwicy razem ze swoją córką, Perłą. Był kiedyś przyjacielem Planktona. Bardzo lubi SpongeBoba. Zakochał się w pani Puff.

Gacuś (ang. Gary) – zwierzątko domowe SpongeBoba. Niebieski ślimak, który nie mówi, jednak potrafi miauczeć jak kot. Nosi na sobie różową muszlę, w której potrafi zmieścić prawie wszystko. Chociaż posiada wyższy iloraz inteligencji niż SpongeBob, jest mu bardzo oddany. Umie wiązać sznurówki. W odcinku "Super tajne pudełko" powiedział Eeeee... nie.
Plankton (ang. Sheldon J. Plankton) – malutki organizm. Rywal pana Kraba, starający się wykraść tajny przepis na kraboburgery. Także prowadzi restaurację, zwaną Kubeł Pomyj, która mieści się naprzeciwko Tłustego Kraba. Przez swoje złe postępowanie został znienawidzony przez całe miasto. Jego jedynym przyjacielem jest jego komputerowa żona, Karen. Był kiedyś przyjacielem pana Kraba.

Poboczni

Pani Puff (ang. Mrs. Puff) – biała rozdymka o blond włosach ubrana w czerwoną sukienkę. Instruktorka jazdy, każdego pojazdu, który nie koniecznie posiada koła. Mimo iż jest kobietą w swojej pracy jest twarda i nieulegliwa. Cechuje ją także pedantyczność. Jej męża przerobiono w lampkę. Kiedy widzi SpongeBoba dostaje ataku nerwów, często nadyma się i czasami nawet chorobliwie wrzeszczy (np. "Kierownica, SpongeBob, kierownica! W lewo! W lewo!"). W pewnym odcinku poszła do więzienia, gdzie uczył ją SpongeBob i krzyczała ,,Odejdż stąd!",,Aaa!!!"

Larry Homar (ang. Larry the Lobster) – wielki czerwony homar noszący tylko jasnoniebieskie spodenki. Kulturysta podnoszący ciężary, uwielbia ze wszystkimi konkurować. Wiele swojego wolnego czasu spędza na miejskiej plaży, wyrabiając mięśnie. Jest bardzo dobrym przyjacielem SpongeBoba i Sandy.

Perła Krab (ang. Pearl Krabs) – wieloryb, przybrana córka pani Krab, gdyż została zamieniona w szpitalu. Ma 15 lat. Do SpongeBoba nastawiona jest raczej pozytywnie. Jest bardzo zarozumiała i często stawia na swoim. Źle traktuje nawet swoje dwie najlepsze przyjaciółki Jenny i Judy. Uważa się za osobę popularną, lecz w rzeczywistości tak nie jest.

Pirat Patchy i papuga Potty (ang. Patchy the Pirate and Potty the Parrot) – pirat, przewodniczący fanklubu SpongeBoba oraz jego papuga (którą troszkę nienawidzi). Prezentują specjalne odcinki.

Syrenaman i Skorupin (ang. Mermaid Man and Barnacle Boy) – dwaj emerytowani superbohaterowie, którzy są idolami SpongeBoba i Patryka.

Karen – żona Planktona, mówiący komputer poruszający się na kółkach. Zwykle wykazuje się znacznie większą inteligencją niż Plankton. Poznali się jak była jeszcze systemem operacyjnym.

Latający Holender (ang. The Flying Dutchman) – przerażający zielony duch pirata, legenda Bikini Dolnego. Mieszka na dużym opuszczonym statku. Kradnie dusze żywym. SpongeBobowi kilka razy udało się go spotkać, miał także okazję dołączyć do jego załogi. Jest mistrzem wiązania węzłów, choć nie umie zawiązać butów.

Mindy - córka Neptuna. Jest bardzo rozpieszczana i uwielbiana przez ojca. Ma czarne, krótkie włosy i okrągłe okulary.

Pirat Painty (ang. Painty) – pirat z obrazka. Śpiewa piosenkę początkową ze SpongeBobem.

Narrator – pojawia się w niektórych odcinkach opisując wydarzenia na początku odcinka.

Mirek Karaś (ang. Johhny) – realistyczna rybia głowa. Czasami pojawia się w Wiadomościach Bikini Dolnego.

Skalmir Maminsyn (ang. Squiliam Facynson) – wróg Skalmara ze szkoły. Osiągnął sukces we wszystkich dziedzinach, w których Skalmar zawiódł.

Król Neptun (ang. King Neptune) – pan i władca całego oceanu. Jest zielonym, masywnym mężczyzną-syreną o rudych włosach ubranym w kożuch. Na głowie nosi koronę, która zakrywa jego łysinę a w ręku trzyma harpun. Zawsze jest pełen gniewu. Ma córkę o imieniu Mindy, dla której zrobiłby wszystko oraz syna imieniem Tryton, którego zamknął w klatce na 10000 lat ponieważ wolał zajmować się uciechami śmiertelników zamiast miotać piorunami i niszczyć dobytek podwładnych.

Meduzy – zwierzęta, które są łapane przez SpongeBoba i Patryka. W większości są różowe i mają rozmiar trochę większy, niż oko SpongeBoba, ale zdarzają się wyjątki. Mieszkają na "Meduzowych polach". Można z nich wycisnąć dżem meduzowy. Uwielbiają muzykę.

Anonimek/Przyjaciel – meduza, którą SpongeBob nie mógł złapać. Jest wielkości pospolitej meduzy jednak posiada niebieski kolor. Po tym jak dobrowolnie Anonimek dał się złapać SpongeBobowi zaprzyjażnił się z nim i nazwał go Przyjaciel.

Tryton - syn Neptuna - także bóg. Od urodzenia nie był podobny do ojca. Bóg mórz uczył go miotać piorunami z trójzęba, Tryton wolał grać w "śmiertelnicze" gry. Wściekły Neptun zamknął syna na 10000 lat w klatce, na bezbożnej wyspie. Uratowali go dopiero SpongeBob z Patrykiem, ale Tryton okazał się być podstępnym i złym bożkiem.

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

tekstowo.pl
1 811 145 tekstów, 17 670 poszukiwanych i 1 256 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności