tekstowo.pl
1 666 698 tekstów w serwisie, 17 252 poszukiwanych i 744 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Shania Twain
Fanów: 28
Zobacz teksty piosenek >
shania_twain
O wykonawcy Płyty

Shania Twain (właśc. Eilleen Regina Edwards) (ur. 28 sierpnia 1965 w Windsor w prowincji Ontario, Kanada) – kanadyjska piosenkarka i autorka piosenek z gatunku muzyki country i pop-rock. Jej trzeci album Come On Over osiągnął najwyższą sprzedaż w historii wśród nagrań z muzyką country. Otrzymała 5 nagród Grammy, 27 nagród BMI, łącznie sprzedano około 76 milionów egzemplarzy jej płyt.

Twain jest córką Sharon i Clarence'a Edwardsów. Rodzice rozwiedli się, gdy Eilleen miała 2 lata. Po rozwodzie matka, wraz z Eilleen oraz jej siostrą Jill przeprowadziła się do Timmins, w prowincji Ontario, gdzie poślubiła Jerry'ego Twaina, Indianina z plemienia Ojibwa. Od tej pory Eilleen zaczęła nosić nazwisko przybranego ojca – Twain.

Eilleen wraz z czworgiem rodzeństwa miała trudne dzieciństwo. Jej matka i ojczym byli ubodzy, w domu często brakowało pieniędzy nawet na skromne utrzymanie. Mając zaledwie 8 lat występowała, nieraz do późnych godzin nocnych za marne pieniądze w lokalnych barach, starając się pomóc finansowo rodzinie. Mimo skrajnie trudnych warunków artystka uważa, że tamte lata były dla niej swoistą "szkołą", która ułatwiła jej osiągnięcie późniejszych sukcesów.

Mając 13 lat Eilleen została zaproszona do występu w programie telewizji CBS Tommy Hunter Show. Uczęszczała do szkoły średniej w Timmins (Timmins High and Vocational School), w tym czasie była również wokalistką lokalnego zespołu muzycznego o nazwie "Longshoot". W 1985 roku, w duecie z Timem Denisem, popularnym kanadyjskim piosenkarzem, aktorem i prezenterem radiowym nagrała pierwszą piosenkę, która ukazała się na płycie (Heavy On The Sunshine).
W 1987, w wypadku samochodowym zginęła jej matka i ojczym. 22-letnia wówczas Eilleen przerwała karierę muzyczną i zaopiekowała się rodzeństwem. Wraz z przyrodnimi braćmi Markiem i Darrylem oraz siostą Carrie-Ann przeprowadziła się do Huntsville.
W 1991 roku Eilleen została zaproszona do sesji nagraniowej w Huntsville[6], czego efektem było podpisanie pierwszego kontraktu płytowego z menedżerem Richardem Frankiem. W tym czasie Eilleen zaczęła stosować pseudonim artystyczny Shania, wywodzący się z języka Indian Ojibwa [Sha-nye-uh], co znaczy "w drodze". Taki sam tytuł miał jej pierwszy album.
8 maja 2011 stacja telewizyjna OWN[8] rozpoczęła emisję reality show z Shanią Twain. Program przedstawia życie piosenkarki od dzieciństwa do chwili obecnej. Pokazuje podróż w czasie, podczas której artystka próbuje odzyskać pewność siebie utraconą po trudnym rozstaniu z mężem. W programie Shania często mówi o tym, jak trudno jest jej teraz powrócić na scenę. Próbuje odnaleźć drogę wewnątrz siebie[9].

1. Shania Twain (1993)

2. The Woman in Me (1995)

3. Come On Over (1997)

4. UP! (2002)

5. Greatest Hits (2004)

6. Now (2017)

Komentarze (3):

ilonna
Ilonna 01 lipca 2012 01:27
(+6) + -
Piękna i utalentowana. Shania to jedyna wokalistka country, którą uwielbiam. :)

chester11
chester11 07 marca 2012 16:19
(+4) + -
Królowa piosenek country;]

hiphop123
hiphop123 07 marca 2011 16:30
(+8) + -
co was tak mało?!
shania ma świetny głos!!!
głosujcie na nią!!!

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności