1 719 020 tekstów, 18 096 poszukiwanych i 647 oczekujących
Scatman John
scatman_john

John Paul Larkin (ur. 13 marca 1942 w El Monte, Kalifornia, zm. 3 grudnia 1999 w Los Angeles) – amerykański muzyk, znany jako Scatman John, ze względu na opanowany jazzowy styl wokalny zwany scatem.

Swoje możliwości wokalizowania, zarówno bez słów, jak i posługując się sylabami i wyrazami które nie tworzyły logicznego ciągu, wykorzystał w muzyce dance.
W 1990 Larkin przeniósł się do Berlina, by tam rozwijać swą karierę. Występował jako pianista na statkach wycieczkowych oraz w klubach na terenie całych Niemiec. To tutaj zdecydował się, by do gry na pianinie dołączyć również śpiew, po tym jak otrzymał owacje na stojąco po zaśpiewaniu utworu "On the Sunny Side of the Street". W międzyczasie jego agent Manfred Zähringer z Iceberg Records w Danii zasugerował, by połączyć jego scatting z muzyką techno i z hip-hopem, do czego jednak artysta podszedł sceptycznie.

Larkin najbardziej obawiał się tego, że słuchacze zorientują się że się jąka, padła więc sugestia, by mówił o tym bezpośrednio w swej muzyce. Owocem współpracy z producentami Ingo Kays i Tonym Catania, był pierwszy singiel muzyka: "Scatman (Ski-Ba-Bop-Ba-Dop-Bop)". Tu po raz pierwszy John Paul Larkin zafigurował jako Scatman John.
Jego problemy zdrowotne zaczęły się pod koniec 1998 roku. Niedługo później miała miejsce diagnoza – rak płuc. Pomimo choroby nadal pracował, a owocem tej pracy był album Take Your Time. Zmarł 3 grudnia 1999 roku około godziny 18.30 w swoim domu w Los Angeles, w wieku 57 lat. W jednym z ostatnich wywiadów wyznał: "Cokolwiek Bóg będzie chciał – będzie dla mnie dobre... Miałem wspaniałe życie. Zasmakowałem piękna"

1. John Larkin (1986)

2. Scatman's World (1995)

3. Everybody Jam (1996)

4. Take Your Time (1999)

5. Listen to the Scatman (2001)

tekstowo.pl
1 719 020 tekstów, 18 096 poszukiwanych i 647 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności