1 990 325 tekstów, 18 212 poszukiwanych i 448 oczekujących
Sanah
sanah

Biografia

Sanah
Imię i nazwisko Zuzanna Jurczak
Pseudonim sanah
Data urodzenia 2 września 1997
Instrumenty skrzypce, pianino
Gatunki Indie pop, art pop
Zawód piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka
Aktywność od 2019

Sanah (zapis stylizowany: sanah), właściwie Zuzanna Irena Jurczak (ur. 2 września 1997 w Warszawie) – polska piosenkarka, skrzypaczka, autorka tekstów i kompozytorka, wykonująca muzykę z pogranicza indie pop i art pop, a także quality pop i pop elektroniczny.

Początkowo sanah występowała pod pseudonimem „Ayreen” (pochodzącym od drugiego imienia artystki). Pseudonim „sanah” powstał po skróceniu angielskiej wersji pierwszego imienia piosenkarki – Susannah.

Naukę w szkole muzycznej rozpoczęła już w wieku sześciu lat; w siódmym roku życia zaczęła naukę gry na skrzypcach, a w piątej klasie szkoły podstawowej zaczęła uczyć się gry na fortepianie.

W latach 2004–2013 uczęszczała do Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. W tym okresie została laureatem przesłuchania do kwartetu kameralnego w ZPOSM. Przez trzy następne lata uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. W czerwcu 2019 obroniła pracę licencjacką w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ma sześcioro rodzeństwa.

Brała udział w przesłuchaniach do programów typu talent show The Voice of Poland oraz w polskiej i brytyjskiej wersji Got Talent (Mam talent! i Britain’s Got Talent), jednak nie osiągnęła w nich sukcesu. Podpisała kontrakt muzyczny z wytwórnią Magic Records z pomocą Andrzeja Puczyńskiego. Jej pierwszym publicznym wystąpieniem był udział w Tedx Talks. Popularność zdobyła, zamieszczając autorskie utwory w serwisie YouTube.

W 2015 dostała się do gali finałowej 10. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Ten Ton” z utworem „Poranne łzy”. Jej wykonanie znalazło się w albumie pt. Ten Ton – Piosenki Wojciecha Młynarskiego.. W 2015 wystąpiła także na Festiwalu Piosenki Anny German w Ciechocinku oraz uczestniczyła w Blue Note Poznań Competition 2015, jednak nie zwyciężyła konkursu. 28 lutego 2016 grała na skrzypcach na Koncercie Dyplomantów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 „Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim”. Również w 2016 zakwalifikowała się z utworem „Rehab” do półfinału konkursu International Songwriting Competition w dwóch kategoriach: Pop/Top 40 oraz Unpublished (pol. Nieopublikowane). Jako singel piosenka została wydana 28 kwietnia 2017 przez wytwórnię Serio Records. Jurczak przybrała wtedy pseudonim Ayreen. Było to jedyne wydawnictwo muzyczne artystki pod tym pseudonimem.

W marcu 2019 (już jako Sanah) nagrała partie wokalne w utworze „Rich in Love” Matta Duska, który znalazł się na pierwszym miejscu listy Spotify Viral Top50, a z jej coverem występował Dawid Podsiadło. We wrześniu 2019 opublikowała singel „Idź”, który znalazł się na pierwszym miejscu playlisty Vevo DSCVR New Music Poland. 11 października minialbum pt. ja na imię niewidzialna mam, który trafił na trzecią pozycję listy sprzedaży OLiS. W styczniu 2020 opublikowała singel „Szampan”, którym zapowiadała premierowy album studyjny. Również w styczniu została nominowana w trzech kategoriach do nagrody muzycznej „Fryderyk”. W maju wydała album pt. Królowa dram, który w pierwszym tygodniu po premierze znalazł się na szczycie listy sprzedaży OLiS. 10 maja opublikowała film w ramach akcji Hot16Challenge, do której została nominowana przez rapera Zeusa. 6 września 2020 wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu ze swoim singlem „No sory”, który zwiastował drugi minialbum piosenkarki zatytułowany Bujda (wydany 23 października 2020), a także trasę koncertową #NoSory Tour. W październiku opublikowała teledysk do singla „Pożal się Boże”, którym zwiastuje minialbum pt. Bujda. W tym samym miesiącu wydała także singel „Bujda”, utwór „Duszki” oraz opublikowała teledysk do utworu „Oczy”. W grudniu ogłoszono, że była najczęściej odtwarzaną artystką w Polsce w 2020 na serwisie Spotify, ponadto wystąpiła gościnnie w finale 11. edycji The Voice of Poland z utworami „Szampan” oraz „No Sory”.

14 stycznia 2021 wraz z Vito Bambino wydała singel „Ale jazz!”. Do utworu powstał także teledysk nagrany w Teatrze Buffo i opublikowany tego samego dnia. 31 stycznia wystąpiła na 29. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rawie Mazowieckiej. Również w 2021 została nominowana do Nickelodeon Kids’ Choice Awards w kategorii Ulubiona Polska Gwiazda. 9 lutego wystąpiła z Igorem Walaszkiem na gali wręczenia Bestsellerów Empiku 2020. Została tam laureatką w kategorii „Muzyka pop/rock” za album Królowa dram. Była także nominowana do kategorii „Streaming” z utworami „Szampan” oraz „Melodia” (zwycięzcą okazał się tu Quebonafide z Darią Zawiałow i singel „Bubbletea”). 7 maja 2021 roku Sanah ma wydać drugi album studyjny pt. Irenka, z którego pochodzą single „Ale jazz!” oraz „2:00”.

We wrześniu 2020 i marcu 2021 wzięła udział w kampanii reklamowej SmartDom Cyfrowego Polsatu. Wraz z nią występował Antoni Królikowski.

Od grudnia 2020 publikuje materiały w aplikacji TikTok, gdzie obserwuje ją prawie 50 tysięcy użytkowników.

Od 2021 prowadzi autorski program pt. Będę Fit! Saturdaj Najt Szoł. W jego ramach artystka co tydzień o godzinie dziewiątej umieszcza film, w którym w sposób komiczny przedstawia swoje przeżycia. Pierwszy odcinek został opublikowany 7 stycznia 2021. Reżyserem programu jest polski fotograf Michał Pańszczyk oraz, podobnie jak w teledyskach piosenkarki, TheDreams Studio.

1. Ja na imię niewidzialna mam EP (2019)

2. Bujda EP (2020)

3. Królowa Dram (2020)

4. Irenka (2021)

Komentarze (2):

eciepecie1 15 sierpnia 2021 14:40
(+1)
Glos ma niespotykany i ciekawy, ale muzycznie to pretensjonalna tandeta.

AGPO1234 21 maja 2021 21:07
(+1)
Ma niespotykany głos

tekstowo.pl
1 990 325 tekstów, 18 212 poszukiwanych i 448 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności