1 898 392 tekstów, 17 688 poszukiwanych i 495 oczekujących
Mirek Breguła
mirek_bregula

Mirosław Breguła (ur. 10 lutego 1964 w Świętochłowicach, zm. 2 listopada 2007 w Chorzowie) — polski wokalista, gitarzysta i kompozytor.

Współzałożyciel i lider zespołu muzycznego Universe utworzonego w 1981 razem z Henrykiem Czichem. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe". Wraz z zespołem koncertował m.in. w USA, Niemczech i na Kubie. Jego charakterystyczny głos był znakiem firmowym zespołu. Był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował oraz aranżował muzykę w zdecydowanej większości utworów zespołu.

W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1992 na festiwalu w Opolu, zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Rok później na tej samej imprezie Universe zdobył III nagrodę. Do 2000 Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce.

W 2001 roku Mirosław Breguła wraz z zespołem młodych muzyków nagrał swój solowy album Kto ci jeszcze wierzy. Płyta ta, nagrywana między innymi w Polsce i Niemczech, została bardzo wysoko oceniona przez krytyków rynku muzycznego, w szczególności za bardzo bogate i dopracowane brzmienie. Zawiera 12 utworów, zaaranżowanych w specyficznym, mrocznym klimacie. Teksty piosenek są częściowo autobiograficzne[1]. Sam autor pisał o niej: cały album „Kto ci jeszcze wierzy” świetnie brzmi. Teksty i muzyka nie są dotknięte żadna cenzurą czy sugestiami typu "a może by tak coś a’la stary Universe" tę płytę sam napisałem, zaaranżowałem i sam sobie byłem bezwzględnym producentem muzycznym. Praca nad piosenkami była olbrzymią radością, porównywalna jedynie z tą, jaką czułem dwadzieścia lat temu wchodząc do studia po raz pierwszy.

Od lat cierpiał na alkoholizm; bezskutecznie podejmował próby leczenia[2]. W 2006 r. wykryto u niego raka krtani[3] . 2 listopada 2007 popełnił samobójstwo w chorzowskiej kamienicy przy ul. Wandy, w której mieszkał. Na ciało natknął się na klatce schodowej około godziny 5:20 sąsiad Mirosława Breguły[4][3]. Muzyk pozostawił po sobie list pożegnalny, którego treść nie została podana do publicznej wiadomości.

Ostatni swój koncert zagrał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, podczas "Festiwalu Stróżów Poranka", 28 października 2007, wraz ze swoim fanem, polskim wokalistą Andrzejem Lampertem i zespołem PIN. Zaśpiewał utwór "Niby Bracia" — piosenka ta pochodzi z płyty Być przy Tobie, wydanej w 1994.

Prochy Mirosława Breguły zostały pochowane 7 listopada 2007 na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym. W pogrzebie wzięło udział ponad 5 tysięcy osób z Polski i zagranicy, w tym rodzina, przyjaciele, muzycy oraz fani. Uroczystość miała bardzo podniosłą oprawę, w kościele wykonano m.in. specjalnie przygotowany utwór "Święty spokój wreszcie masz" śpiewany przez Magdę Anioł, do której przyłączyli się wszyscy obecni. Na cmentarzu przemawiał współzałożyciel zespołu, Henryk Czich, cytując fragmenty tekstów Mirosława Breguły. Fani twórczości Universe składali czerwone róże, stos kwiatów miał wysokość ponad 3 metrów.

Ostatnia jak dotąd płyta grupy — Mijam jak deszcz — ukazała się na rynku w 2008. Płyta zawiera trzy wcześniej niepublikowane piosenki, nagrane przez Mirosława Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Poza tym można usłyszeć na niej znane hity i standardy Universe, w zupełnie nowych, współcześnie brzmiących, pełnych aranżacjach. Pomimo tragicznej śmierci lidera i współzałożyciela, Universe gra nadal, koncertując i przygotowując się do nagrania nowej płyty. Drugim wokalistą, obok Henryka Czicha, został Wojciech Wesołek, gitarzysta grupy.

1. LP-CD: Mirek Breguła ‎- Kto Ci Jeszcze Wierzy, (Silverton, ST CD 05-01 - PL) (2001)

Komentarze (1):

Gratitude2011 16 stycznia 2020 00:59
(+2)
Mirek był osobą hiperwrażliwą; to ogromna tragedia, że wiedza o WWO (Wysoko Wrażliwe Osoby), stanowiących ok. 20% każdej populacji, pojawiła się dopiero całkiem niedawno (2-3 lata temu); może udałoby się uratować Mirka przed przedwczesnym...odejściem (nie dożył 44 lat). Ja do dzisiaj nie mogę się z tym pogodzić, chociaż Federica Bosco nalega, by nie osądzać i pozwalać innym być tym, kim chcą; ale nie w przypadku artysty tak wyjątkowego; znakomitego; serdecznego; wrażliwego; kreatywnego; pięknego; genialnego i...kruchego! Na to nie ma, i nie będzie mojej zgody :( Niech Jego jaźń konceptualna (twórczość) trwa na wieki i opromienia swoim blaskiem każdą sferę życia mojego, i następnych pokoleń <3

tekstowo.pl
1 898 392 tekstów, 17 688 poszukiwanych i 495 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności