2 157 393 tekstów, 20 196 poszukiwanych i 228 oczekujących
Maria Callas
maria_callas

Maria Callas (ur. 2 grudnia 1923 w Nowym Jorku jako Cecilia Sophia Anna Maria Kalogeropoulou, zm. 16 września 1977 w Paryżu) – grecka sopranistka, śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie.

Nazywana "primadonną stulecia" i"La Divina" ("Boska"). W latach pięćdziesiątych była primadonną mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Dysponowała sopranem dramatycznym ze zdolnością do wykonywania partii koloraturowych.

Była ceniona za niezwykłą umiejętność tworzenia na scenie operowej wielkich kreacji dramatycznych. W opinii krytyków, od strony aktorskiej „żadna ze śpiewaczek nie mogła się z nią równać”. Podziw budziła też rozpiętość jej repertuaru, obejmującego partie od wagnerowskich do koloraturowych i bohaterki od silnych postaci tragicznych do dziewcząt.

Największe sukcesy odnosiła w wielkich partiach przeznaczonych dla sopranu dramatycznego (Medea, Lady Makbet, Norma, Toska) i belkantowych rolach wymagających znakomitej techniki (Łucja, Amina w Lunatyczce, Elwira w Purytanach, Anna Boleyn, Imogena w Piracie). Sięgała po utwory zapomniane i rzadko wystawiane (Orfeusz i Eurydyka Haydna, Westalka Spontiniego, Pirat Belliniego, opery Glucka) i z powodzeniem przywróciła je scenie.

W 2007 roku Maria Callas została uhonorowana pośmiertnie nagrodą Grammy za całokształt osiągnięć.

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

tekstowo.pl
2 157 393 tekstów, 20 196 poszukiwanych i 228 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności