Teksty piosenek > L > Lady Gaga > O zespole
2 483 330 tekstów, 31 574 poszukiwanych i 638 oczekujących
Lady Gaga
lady_gaga

Jej prawdziwe nazwisko to Stefani Joanne Angelina Germanotta. Amerykańska piosenkarka, autorska tekstów i kompozytorka. Zafascynowana twórczością Freddiego Mercury’ego oraz zespołu Queen, (od którego piosenki „Radio Ga Ga” zaczerpnęła pomysł na swój pseudonim), a także Davida Bowie, Michaela Jacksona, Madonny, Grace Jones i Debbie Harry. Znana z ekscentrycznych wypowiedzi i niecodziennych kreacji scenicznych.

Urodziła się 28 marca 1986 roku w Nowym Jorku w rodzinie włoskich emigrantów. Od czwartego roku życia gra na fortepianie. Mając jedenaście lat rozpoczęła naukę w szkole Juilliarda na Manhattanie, by niedługo potem wylądować w rzymskokatolickiej placówce prowadzonej przez zakon Najświętszego Serca Jezusowego. Dwa lata później miała już na swoim koncie własnoręcznie napisaną balladę. W wieku czternastu lat zaczęła występować przed mikrofonem. Trzy lata później dostała się do Tisch School of the Arts, utworzonej pod auspicjami nowojorskiego uniwersytetu. Studiowała tam muzykę, równocześnie doskonaląc swoje umiejętności w pisaniu tekstów. To właśnie wtedy zrozumiała, że chce skupić się na karierze muzycznej.

W wieku dziewiętnastu lat podpisała kontrakt z Def Jam Recordings. W tym samym czasie jej managerem został producent i autor tekstów – RedOne. Ich pierwszą wspólną piosenką był utwór "Boys Boys Boys". Po wyprowadzce z rodzinnego domu zaczęła występować na klubowych scenach Lower East Side’u. Był to też początek jej uzależnienia od narkotyków. Pomimo braku zainteresowania ze strony najbliższej rodziny – radziła sobie całkiem nieźle. Poznany producent muzyczny Rob Fusari, jako pierwszy, porównał jej styl śpiewania do maniery Freddiego Mercury’ego, pod którego wrażeniem była od zawsze. Od tamtej pory zaczęła używać pseudonimu scenicznego Lady Gaga, zainspirowanego tytułem piosenki zespołu Queen – „Radio Ga Ga”.

Artystka w jednym z wywiadów powiedziała, że pragnie tworzyć glam pop, a zatem nie tylko piosenki w tym nurcie, lecz także specyficzny sceniczny image. W tym ostatnim pomogła jej niejaka Lady Starlight, która wykreowała jej kilka koncertowych strojów. Ich wspólnie występy reklamowano jako „Lady Gaga and the Starlight Revue”, a one same utrzymane były w klimacie burleski lat 70.

W sierpniu 2007 roku wystąpiły na amerykańskim festiwalu Lollapalooza. Show zebrało świetne recenzje, a Gagę przedstawiono jako wcielenie awangardy i elektro dance’u. Tymczasem, Rob Fusari przesłał piosenki stworzone z artystką swojemu przyjacielowi, producentowi Vincentowi Herbertowi, a ten bardzo szybko doprowadził do podpisania kontraktu z wytwórnią Streamline Records, której był właścicielem. To właśnie jego piosenkarka uważa za swego odkrywcę. Niedługo artystka trafiła pod skrzydła Sony/ATV. Wynajęto ją… jako kompozytorkę piosenek na potrzeby Britney Spears, a z czasem też dla artystów z Interscope - New Kids on the Block, Fergie i Pussycat Dolls. To właśnie wtedy zwrócił na nią uwagę Akon, przekonując jednocześnie mocodawców, by podpisać za jego pośrednictwem, kontrakt z młodą artystką. Gaga nalegała jednocześnie na kontynuowanie współpracy z RedOnem przy tworzeniu materiału na swój debiutancki longplay. Kolejnym, który pomagał przy tworzeniu materiału był doświadczony Martin Kierszenbaum. To spod jego ręki wyszedł między innymi przebój „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)”.

Cały następny rok piosenkarka spędziła szlifując płytę, która otrzymała buńczuczny tytuł „The Fame”. Jak sama stwierdziła później – eksperymentowała z różnymi gatunkami muzycznymi – od hard rocka przez glam rock Davida Bowie, a skończywszy na synth popowym okresie w twórczości Queen. Longplay zebrał świetne recenzje, utrzymując się na 1. miejscu list przebojów w rodzimych Stanach Zjednoczonych, Austrii, wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. W kwietniu 2008 ukazał się pierwszy singiel promujący płytę - „Just Dance”, nominowany do Grammy w kategorii Najlepsze Nagranie Dance – ostatecznie jednak nagrodę otrzymał Daft Punk z nagraniem „Harder, Better, Faster, Stronger”. Drugie nagranie - „Poker Face” wydano we wrześniu i w niemal dwudziestu czterech krajach od razu odnotowano skok na szczyt notowań.

Miesiąc później piosenkarka wystąpiła w Los Angeles z New Kids on the Block. Wspólne koncerty trwały do końca listopada.

Na początku marca 2009 roku Gaga rozpoczęła tournee po Ameryce Północnej. W maju pojawiła się na scenie przed Pussycat Dolls. Tymczasem w atmosferze kontrolowanego skandalu – australijski kanał Network Ten odmówił wyemitowania teledysku artystki do utworu „LoveGame” z powodu zbytniego epatowania seksem. Dwa miesiące później wokalistka pojawiła się na okładce poczytnego „Rolling Stone’a” ubrana jedynie w plastikowe bąbelki. Wzbudziło to falę krytyki, nie przeszkodziło jednak w sukcesie komercyjnym numeru.

W 2009 roku została nominowana do Grammy w dziewięciu kategoriach – Teledysk Roku, Najlepszy Nowy Artysta, Najlepszy Klip Żeński, Najlepszy Teledysk Pop („Poker Face”), a także Najlepsza Reżyseria, Najlepsze Wydanie, Najlepsze Efekty Specjalne, Najlepszy Teledysk oraz Najlepsza Reżyseria Artystyczna („Paparazzi”). W sumie, Gaga otrzymała statuetkę jako Najlepsza Nowa Artystka i dwie za „Paparazzi” – Najlepsza Reżyseria Artystyczna i Najlepsze Efekty Specjalne. W październiku odebrała Wschodzącą Gwiazdę magazynu Billboard. Niedługo potem pojawiła się razem z Madonną w programie Saturday Night Live, gdzie wykonała premierowy singiel „Bad Romance” z reedycji płyty, która ujrzeć miała światło dzienne w listopadzie jako „The Fame Monster”. Znalazło się na niej osiem nowych utworów, które artystka określiła mianem „ciemnej strony sławy”.

W grudniu 2009 roku wokalistka wystąpiła przez królową Elżbietą II.

W lutym 2011 roku ukazał się singiel "Born This Way", który promował nowy album artystki o takim samym tytule. Kompozycja już w kilka godzin po premierze znalazła się na pierwszym miejscu list sprzedaży w USA, Australii i większości krajów europejskich. Wiele emocji wzbudzał również przygotowany z wielką pompą teledysk, podobnie jak kolejny, do singla "Judas".

Album "Born This Way", okrzyknięty jeszcze na długo przed premierą najbardziej oczekiwaną płytą roku, ukazał się w maju 2011 roku. Na wydawnictwie, oprócz wspomnianych singlii, znazł się również utwór "The Edge Of Glory". W pierwotnych planach nie ujęty jako singiel promocyjny, na zachodzie, w krótkim czasie zyskał równie wielką popularność jak "Born This Way" oraz "Judas". Produkcją albumu zajmowali się Vincent Herbert, DJ Snake, DJ White Shadow, Fernando Garibay, sama Lady Gaga, Robert John "Mutt" Lange, Jeppe Laursen oraz RedOne, stały współpracownik artystki. Gaga jest autorką bądź współautorką wszystkich utworów na tej płycie. Gościnnie na albumie pojawił się Brian May - gitarzysta Queen.

8 czerwca 2012 r. Lady Gaga napisała na Twitterze: ''Ekscytujące wiadomości małe potworki! Zaprezentowałam moją nową płytę przed wytwórnią, tytuł albumu ogłoszę we wrześniu! X''. 3 sierpnia 2012 Lady Gaga za pośrednictwem portalu littlemonsters.com opublikowała zdjęcie, na którym pokazana jest jej ręka z wytatuowanym napisem ''ARTPOP''. Sama wokalistka potwierdziła później, że to nazwa jej nowego albumu słowami: ''Nowy album, nowy tatuaż''. 12 sierpnia 2013 roku Gaga wydała pierwszy singel Artpopu – ''Applause'', który zdobył wysokie notowania na listach przebojów. Z albumu wydano jeszcze dwa single: ''Do What U Want'' oraz ''G.U.Y'', a także dwie piosenki promocyjne: ''Venus'' i ''Dope''

Lady Gaga spełnia się również jako aktorka. Za rolę Ally w filmie "Narodziny gwiazdy" (2019) dostała Oscara.
W 2021 roku znowu powróciła do świata filmu, tym razem wcielając się w rolę Patrizzi Gucci w filmie "Dom Gucci".

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co składa się na zjawisko artystyczne - Lady Gaga. To nie tylko piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. To także skandalistka, pragnąca kontynuować ostatnią rewolucję w muzyce pop. To zjawisko społeczne, ikona środowisk homoseksualnych. Śmiało można powiedzieć, że jest perfekcyjnym produktem pop kultury, na który składają się jej ekscentryczne stroje, kontrowersyjne wypowiedzi, świetnie zaaranżowana muzyka, a także przemyślane w formie i często szokujące teledyski. Jej wizerunek, nie tylko sceniczny, kreuje tak zwany Haus of Gaga, odpowiedzialny nie tylko za stroje, lecz także wymyślne peruki, z których jest coraz bardziej znana. Mimo tego gwiazda przyznaje się do swojej Katolickiej wiary, w której się wychowała i trwa w niej do dziś dnia.

Warto też dodać, że gwiazda jest naturalną brunetką, ale zdecydowała się przefarbować włosy, gdyż w przeszłości często mylono ją…. z Amy Winehouse.

Oficjalna strona:
http://www.ladygaga.com

1. Red and blue EP (2006)

2. The fame (2008)

3. Hitsmixes EP (2009)

4. The fame monster (2009)

5. The cherry tree sessions EP (2009)

6. The remix (2010)

7. Born This Way: The Remix (2011)

8. Born This Way (2011)

9. A Very Gaga Holiday (2011)

10. ARTPOP (2013)

11. Cheek to Cheek (wspólnie z: Tony Bennett) (2014)

12. Joanne (2016)

13. A Star Is Born Soundtrack (wspólnie z: Bradley Cooper) (2018)

14. Chromatica (2020)

15. Love for Sale (2021)

Komentarze (949):

AGPO1234 21.05.2021, 21:57
(+1)
Bardzo lubię jej piosenkę nagraną razem z Blackpink ,,sour candy"

kozasnierzna 18.05.2018, 22:34
(+3)
Nie wiem co jest u niej lepsze... Całkiem ambitne albumy jak Joanka i ARTPOP czy bangiery jak The Fame i Born This Way. Na dwóch ostatnich pokazała swój prawdziwy kunszt, ale kurde... Nie da się nie ponieść swojej inside hoe przy Love Game xDD

MARCISIA2005 9.04.2018, 17:43
(+2)
@Mikusia994: Prawda, jej piosenki są bardzo trudne, bo ma szeroką skalę głosową

Pokaż powiązany komentarz ↓

MARCISIA2005 9.04.2018, 17:42
(+2)
Mnie podobają się jej piosenki, np. Poker Face i Bad Romance

YTFanuper 1.02.2018, 14:29
(+2)
wgl polecam poczytać komentarze (od max wtedy 13 latków) na jej temat. Polecam wziąść popcorn i colę i zjechać aż na sam dół komentarzy. Dobra zabawa-gwarantowana.

YTFanuper 1.02.2018, 14:20
(+1)
Kiedyś jej nie lubiłęm za to co ona tworzyła,ale się zmieniła (raczej byłą zmuszana do tworzenia,ale to szczegół i dłuższa historia) i przynajmniej jest orginalna w porównaniu do innych.

JunaIce 27.08.2017, 18:31
(+2)
@szlafrik7: No właśnie!

Pokaż powiązany komentarz ↓

szlafrik7 31.12.2016, 13:56 (edytowany 1 raz)
(+7)
Nie rozumiem dlaczego osoby, które nie lubią jej twórczości lub jej samej wchodzą na stronę poświęconą jej osobie i piszą obleśne epitety pod jej adresem i jej fanów. Nigdy nie zrozumiem dlaczego tak bardzo nie potrafimy uszanować innych gustów muzycznych.

ariantos 28.08.2016, 18:32
(-9)
@iloveBeyonce: Już nie nazywam się ariantos nazywam się SwiftiesHarmonizer 4.

Pokaż powiązany komentarz ↓

ariantos 11.08.2016, 17:05
(-13)
Przereklamowana nadęta baba!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż komentarz

tekstowo.pl
2 483 330 tekstów, 31 574 poszukiwanych i 638 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności