1 735 119 tekstów, 18 219 poszukiwanych i 972 oczekujących
Lady Gaga
lady_gaga

Jej prawdziwe nazwisko to Stefani Joanne Angelina Germanotta. Amerykańska piosenkarka, autorska tekstów i kompozytorka. Zafascynowana twórczością Freddiego Mercury’ego oraz zespołu Queen, (od którego piosenki „Radio Ga Ga” zaczerpnęła pomysł na swój pseudonim), a także Davida Bowie, Michaela Jacksona, Madonny, Grace Jones i Debbie Harry. Znana z ekscentrycznych wypowiedzi i niecodziennych kreacji scenicznych.

Urodziła się 28 marca 1986 roku w Nowym Jorku w rodzinie włoskich emigrantów. Od czwartego roku życia gra na fortepianie. Mając jedenaście lat rozpoczęła naukę w szkole Juilliarda na Manhattanie, by niedługo potem wylądować w rzymskokatolickiej placówce prowadzonej przez zakon Najświętszego Serca Jezusowego. Dwa lata później miała już na swoim koncie własnoręcznie napisaną balladę. W wieku czternastu lat zaczęła występować przed mikrofonem. Trzy lata później dostała się do Tisch School of the Arts, utworzonej pod auspicjami nowojorskiego uniwersytetu. Studiowała tam muzykę, równocześnie doskonaląc swoje umiejętności w pisaniu tekstów. To właśnie wtedy zrozumiała, że chce skupić się na karierze muzycznej.

W wieku dziewiętnastu lat podpisała kontrakt z Def Jam Recordings. W tym samym czasie jej managerem został producent i autor tekstów – RedOne. Ich pierwszą wspólną piosenką był utwór "Boys Boys Boys". Po wyprowadzce z rodzinnego domu zaczęła występować na klubowych scenach Lower East Side’u. Był to też początek jej uzależnienia od narkotyków. Pomimo braku zainteresowania ze strony najbliższej rodziny – radziła sobie całkiem nieźle. Poznany producent muzyczny Rob Fusari, jako pierwszy, porównał jej styl śpiewania do maniery Freddiego Mercury’ego, pod którego wrażeniem była od zawsze. Od tamtej pory zaczęła używać pseudonimu scenicznego Lady Gaga, zainspirowanego tytułem piosenki zespołu Queen – „Radio Ga Ga”.

Artystka w jednym z wywiadów powiedziała, że pragnie tworzyć glam pop, a zatem nie tylko piosenki w tym nurcie, lecz także specyficzny sceniczny image. W tym ostatnim pomogła jej niejaka Lady Starlight, która wykreowała jej kilka koncertowych strojów. Ich wspólnie występy reklamowano jako „Lady Gaga and the Starlight Revue”, a one same utrzymane były w klimacie burleski lat 70.

W sierpniu 2007 roku wystąpiły na amerykańskim festiwalu Lollapalooza. Show zebrało świetne recenzje, a Gagę przedstawiono jako wcielenie awangardy i elektro dance’u. Tymczasem, Rob Fusari przesłał piosenki stworzone z artystką swojemu przyjacielowi, producentowi Vincentowi Herbertowi, a ten bardzo szybko doprowadził do podpisania kontraktu z wytwórnią Streamline Records, której był właścicielem. To właśnie jego piosenkarka uważa za swego odkrywcę. Niedługo artystka trafiła pod skrzydła Sony/ATV. Wynajęto ją… jako kompozytorkę piosenek na potrzeby Britney Spears, a z czasem też dla artystów z Interscope - New Kids on the Block, Fergie i Pussycat Dolls. To właśnie wtedy zwrócił na nią uwagę Akon, przekonując jednocześnie mocodawców, by podpisać za jego pośrednictwem, kontrakt z młodą artystką. Gaga nalegała jednocześnie na kontynuowanie współpracy z RedOnem przy tworzeniu materiału na swój debiutancki longplay. Kolejnym, który pomagał przy tworzeniu materiału był doświadczony Martin Kierszenbaum. To spod jego ręki wyszedł między innymi przebój „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)”.

Cały następny rok piosenkarka spędziła szlifując płytę, która otrzymała buńczuczny tytuł „The Fame”. Jak sama stwierdziła później – eksperymentowała z różnymi gatunkami muzycznymi – od hard rocka przez glam rock Davida Bowie, a skończywszy na synth popowym okresie w twórczości Queen. Longplay zebrał świetne recenzje, utrzymując się na 1. miejscu list przebojów w rodzimych Stanach Zjednoczonych, Austrii, wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. W kwietniu 2008 ukazał się pierwszy singiel promujący płytę - „Just Dance”, nominowany do Grammy w kategorii Najlepsze Nagranie Dance – ostatecznie jednak nagrodę otrzymał Daft Punk z nagraniem „Harder, Better, Faster, Stronger”. Drugie nagranie - „Poker Face” wydano we wrześniu i w niemal dwudziestu czterech krajach od razu odnotowano skok na szczyt notowań.

Miesiąc później piosenkarka wystąpiła w Los Angeles z New Kids on the Block. Wspólne koncerty trwały do końca listopada.

Na początku marca 2009 roku Gaga rozpoczęła tournee po Ameryce Północnej. W maju pojawiła się na scenie przed Pussycat Dolls. Tymczasem w atmosferze kontrolowanego skandalu – australijski kanał Network Ten odmówił wyemitowania teledysku artystki do utworu „LoveGame” z powodu zbytniego epatowania seksem. Dwa miesiące później wokalistka pojawiła się na okładce poczytnego „Rolling Stone’a” ubrana jedynie w plastikowe bąbelki. Wzbudziło to falę krytyki, nie przeszkodziło jednak w sukcesie komercyjnym numeru.

W 2009 roku została nominowana do Grammy w dziewięciu kategoriach – Teledysk Roku, Najlepszy Nowy Artysta, Najlepszy Klip Żeński, Najlepszy Teledysk Pop („Poker Face”), a także Najlepsza Reżyseria, Najlepsze Wydanie, Najlepsze Efekty Specjalne, Najlepszy Teledysk oraz Najlepsza Reżyseria Artystyczna („Paparazzi”). W sumie, Gaga otrzymała statuetkę jako Najlepsza Nowa Artystka i dwie za „Paparazzi” – Najlepsza Reżyseria Artystyczna i Najlepsze Efekty Specjalne. W październiku odebrała Wschodzącą Gwiazdę magazynu Billboard. Niedługo potem pojawiła się razem z Madonną w programie Saturday Night Live, gdzie wykonała premierowy singiel „Bad Romance” z reedycji płyty, która ujrzeć miała światło dzienne w listopadzie jako „The Fame Monster”. Znalazło się na niej osiem nowych utworów, które artystka określiła mianem „ciemnej strony sławy”.

W grudniu 2009 roku wokalistka wystąpiła przez królową Elżbietą II.

W lutym 2011 roku ukazał się singiel "Born This Way", który promował nowy album artystki o takim samym tytule. Kompozycja już w kilka godzin po premierze znalazła się na pierwszym miejscu list sprzedaży w USA, Australii i większości krajów europejskich. Wiele emocji wzbudzał również przygotowany z wielką pompą teledysk, podobnie jak kolejny, do singla "Judas".

Album "Born This Way", okrzyknięty jeszcze na długo przed premierą najbardziej oczekiwaną płytą roku, ukazał się w maju 2011 roku. Na wydawnictwie, oprócz wspomnianych singlii, znazł się również utwór "The Edge Of Glory". W pierwotnych planach nie ujęty jako singiel promocyjny, na zachodzie, w krótkim czasie zyskał równie wielką popularność jak "Born This Way" oraz "Judas". Produkcją albumu zajmowali się Vincent Herbert, DJ Snake, DJ White Shadow, Fernando Garibay, sama Lady Gaga, Robert John "Mutt" Lange, Jeppe Laursen oraz RedOne, stały współpracownik artystki. Gaga jest autorką bądź współautorką wszystkich utworów na tej płycie. Gościnnie na albumie pojawił się Brian May - gitarzysta Queen.

8 czerwca 2012 r. Lady Gaga napisała na Twitterze: ''Ekscytujące wiadomości małe potworki! Zaprezentowałam moją nową płytę przed wytwórnią, tytuł albumu ogłoszę we wrześniu! X''. 3 sierpnia 2012 Lady Gaga za pośrednictwem portalu littlemonsters.com opublikowała zdjęcie, na którym pokazana jest jej ręka z wytatuowanym napisem ''ARTPOP''. Sama wokalistka potwierdziła później, że to nazwa jej nowego albumu słowami: ''Nowy album, nowy tatuaż''. 12 sierpnia 2013 roku Gaga wydała pierwszy singel Artpopu – ''Applause'', który zdobył wysokie notowania na listach przebojów. Z albumu wydano jeszcze dwa single: ''Do What U Want'' oraz ''G.U.Y'', a także dwie piosenki promocyjne: ''Venus'' i ''Dope''

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co składa się na zjawisko artystyczne - Lady Gaga. To nie tylko piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. To także skandalistka, pragnąca kontynuować ostatnią rewolucję w muzyce pop, jaka jej zdaniem dokonała się ponad dwadzieścia pięć lat temu za sprawą Madonny. To zjawisko społeczne, ikona środowisk homoseksualnych. Sama otwarcie przyznaje się do swego biseksualizmu. Śmiało można powiedzieć, że jest perfekcyjnym produktem pop kultury, na który składają się jej ekscentryczne stroje, kontrowersyjne wypowiedzi, świetnie zaaranżowana muzyka, a także przemyślane w formie i często szokujące teledyski. Jej wizerunek, nie tylko sceniczny, kreuje tak zwany Haus of Gaga, odpowiedzialny nie tylko za stroje, lecz także wymyślne peruki, z których jest coraz bardziej znana. Warto też dodać, że gwiazda jest naturalną brunetką, ale zdecydowała się przefarbować włosy, gdyż w przeszłości często mylono ją…. z Amy Winehouse.

Oficjalna strona:
http://www.ladygaga.com

1. Red and blue EP (2006)

2. The fame (2008)

3. Hitsmixes EP (2009)

4. The cherry tree sessions EP (2009)

5. The fame monster (2009)

6. The remix (2010)

7. A Very Gaga Holiday (2011)

8. Born This Way (2011)

9. Born This Way: The Remix (2011)

10. ARTPOP (2013)

11. Cheek to Cheek (wspólnie z: Tony Bennett) (2014)

12. Joanne (2016)

13. A Star Is Born Soundtrack (wspólnie z: Bradley Cooper) (2018)

14. Chromatica (2020)

Komentarze (950):

FreshRosemary 29 lipca 2012 21:25
(+7)
Nie jestem fanką Gagi ale nie hejtuje też kogoś jeśli znam go tylko z pudelkowych plotek. Ona ma kawał głosu i nikt nie wmówi mi że TO jest słabe : http://www.youtube.com/watch?v=pG-tJGlfHF0 (w razie gdyby link nie działa, usuńcie w nim spacje)

konto_usuniete 29 lipca 2012 17:02
(+2)
Mocniejsza? A co jest teraz w niej mocniejszego? Może nie plastikowa - to tak, ale nie mocniejsza, choć nie wiem co określasz mianem tego słowa. Plus porównując obecnego Judaszka z Poker Face, czy Just Dance, albo obojętnie jakąkolwiek inną jej starszą piosenką trzeba mieć defekt słuchowy, żeby sądzić, że Judas jest lepszy. Może gdyby rzuciła cały management i robiła muzykę i piosenki na własną rękę, byłoby znacznie lepiej, co zresztą widać po The Edge Of Glory. Prawie zero wartości muzycznej, ale było znacznie lepiej niż w jej wcześniejszych pioseneczkach. Podobno sama wyreżyserowała teledysk i to było widać. Chociaż jeden bez durnych podtekstów. Ot co.

lalcia149 29 lipca 2012 12:45
(+2)
No i teraz się zgodzimy :P :D

MidnightSunn 27 lipca 2012 23:34
(+3)
Owszem mocniejsza, ale nie rock'owa.

LadyStarscream 27 lipca 2012 23:21
(+6)
Mam jedną sprawę do haterów, możecie sobie to zignorować, ale taka jedna myśl:

obrażacie Gagę, dajecie jej minusy, obrażacie fanów... dobrze... ale czy ja wam obrażam vocaloidy, polskich raperów i innych wykonawców, których muzyka mnie czasem przeraża?? nie... next
nie lubię i nie toleruję Biebera i gwiazdek Disney'a, czasem o tym wspomnę w komentarzu
ale czy na stronie wokalisty ich oczerniam i kłócę się o tak naprawdę nieistotne rzeczy...
są ludzie, którzy, tak jak ja, kochają Gagę i zawsze będę ją kochać i im zwisa co o niej piszecie, choć czasem niewiele o niej wiecie (ona nie jest bi)
dajcie sobie spokój, nie lubcie jej ale nie okazujcie tego tak drastycznie...
to tylko taki mój mały apel
Niech Moc będzie z Wami (nie ważne co i kogo lubicie)
pozdrawiam
Lady Starscream (True Little Monster) ;*

lalcia149 27 lipca 2012 22:28
(-1)
Nie powiedziałam,że jej muzykę można nazwać rockiem.
Wg mnie jej płyta jest taka jakby mocniejsza niż poprzednie,jak porównamy sobie ''Born This Way'' czy ''Bloody Marry'' ,a ''Poker Face'' czy ''Just Dance'' no to jest różnica. :P

MidnightSunn 27 lipca 2012 16:42
(+1)
lalcia149 - ''teraz jej muzyka jest bardziej rockowa,taka mocniejsza i stylizacje stały się ostrzejsze'' , jej w żadnym stopniu rockiem nie można nazwać.

LadyStarscream 27 lipca 2012 13:35
(+1)
w 2013 ma być ;)

lalcia149 26 lipca 2012 19:32
(0)
Kiedy bd jej nowa płyta !! !! ? ?

Już nie mogę czekać :) :P

Mi tam nie przeszkadza jak ona się ubiera,kiedyś mi to przeszkadzało,jak łączyła jakieś obrzydliwe gacie do plastikowej muzyki,teraz jej muzyka jest bardziej rockowa,taka mocniejsza i stylizacje stały się ostrzejsze,ale właśnie teraz to ona ma świetny styl,wprowadziła tyle nowych trendów(chodzi mi i o muzykę i o styl) że tylko czekać na następną taką wokalistkę...uuuu teraz to ze 20 lat do następnej :P

<3

Galabaja 23 lipca 2012 09:02
(+2)
Ma więcej fanów niż królowa popu... czekam na nowy teledysk... :)

tekstowo.pl
1 735 119 tekstów, 18 219 poszukiwanych i 972 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności