1 971 433 tekstów, 18 106 poszukiwanych i 344 oczekujących
KT Tunstall
kt_tunstall

Na imię ma Kate, lecz jej pseudonimem estradowym jest KT. Dlaczego? Ponieważ, jak sama mówi w niektórych wywiadach, że Kate brzmi zbyt normalnie - jak córka farmera. Przyznała także, iż to skrót pochodzący od jej inicjałów - Kate Tunstall. Urodziła się 23 czerwca 1975 roku w Edynburgu, jej biologiczna matka jest częściowo chińskiego pochodzenia, a biologiczny ojciec to irlandzki muzyk folkowy.
KT została adoptowana - jej ojciec jest fizykiem, a matka nauczycielką. Państwo Tunstall oprócz KT mają dwójkę własnych dzieci - starszego od piosenkarki Jo i młodszego Daniela. W wywiadzie dla Popentertainment.com wyznała, że w dzieciństwie muzyka nie była ważna częścią jej dorastania.
Kilkuletnia KT (artystka wolała skrócić zbyt oklepane Katie) wymusiła na rodzicach kupno pianina. Szybko nauczyła się również grać na flecie oraz gitarze. Dzięki występom u boku lokalnej grupy teatralnej znalazła sobie przeznaczone miejsce na scenie. Zakochana w nagraniach Elli Fitzgerald skłaniała się w swoich pierwszych piosenkach ku sentymentalnym balladom miłosnym.
Pierwszy zespół - The Happy Campers założyła w Connecticut, w Nowej Anglii, gdzie kontynuowała naukę w prywatnej szkole Kent School. W USA mogła na żywo podziwiać 10,000 Maniacs bądź The Grateful Dead. Po powrocie do Szkocji, parę lat spędziła u boku folkowej trupy The Fence Collective, pomieszkując w chatkach a za jedzenie mając tylko kradzione z działek sąsiadów warzywa.. W jej odtwarzaczu, w pokoju dzielonym z Gordonem Andersonem, członkiem The Beta Band, gościły płyty Billie Holiday, Lou Reeda i Jamesa Browna. U boku ówczesnego chłopaka - Pipa Dylana z ulicznymi koncertami objechała całą Europę. Kiedy uznała, iż przejście na profesjonalizm pozwoli jej dotrzeć do szerszego grona słuchaczy, sprawy potoczyły się już bardzo prędko.
Przenosząc się do Londynu, KT trafiła na Steve'a Osborne'a (U2, New Order), z którym za niewielkie pieniądze zrealizowała debiutancki album "Eye to the Telescope" w końcu 2004 roku. Okazało się, że po tylu latach grania gdzie popadnie, można się czuć mało komfortowo w sterylnych warunkach studyjnych.
- Nagrywanie albumu było dla mnie całkiem bolesnym doświadczeniem - wyznała w wywiadzie dla magazynu Inpress. - Robię totalnie to, co mogę, ale nie jestem kimś zainteresowanym techniczną stroną muzyki w sensie uczenia się używania gadżetów. Występ jest chwilowym doświadczeniem. Nie możesz go sprzedać. Możesz opylić jego kopię, lecz kocham fakt, iż nie możesz go dotknąć - jest, a za chwilę go nie ma. Z albumem wszystko jest bardziej wykalkulowane i nie jestem zachwycona tą jego stroną. Pracuję mocniej i mocniej, próbując uchwycić na CD to, co robię na żywo.
Jednakże pełen chwytliwych, indie-popowych piosenek debiut rozpalił zarówno zarządzających biznesem radiowców, jak i słuchaczy admirujących obecnie nad wyraz młode, zdolne artystki (Adele, Kate Nash, Lily Allen, itd.). Punktem zwrotnym okazał się występ w popularnym programie "Later... with Jools Holland" z zainfekowanym bluesem numerem "Black Horse and the Cherry Tree". Korzystając z efektu Akai Headrush pozwalającego na ciągłe powtarzanie zloopowanych fragmentów, jednoosobowa orkiestra żeńska KT Tunstall zachwyciła recenzentów. Dzięki kolejnym singlom - "Suddenly I See" oraz "The Other Side of the World", 2005 rok należał do niej. W samej Wielkiej Brytanii sprzedała najwięcej, bo 1,5 miliona płyt (na całym świecie 4 miliony). Dostała najważniejszą nagrodę muzyczną w kraju - Brit w najistotniejszej dla każdego artysty konkurencji - najlepsza brytyjska artystka solo. Wygraną słusznie chciała podzielić się z także nominowaną, jedną z najwspanialszych angielskich artystek w historii - Kate Bush.
Kiedy w amerykańskim "Idolu" niejaka Katharine McPhee dwukrotnie zaśpiewała dla 40 milionów telewidzów "Black Horse and the Cherry Tree", piosenkarka z miejsca została dostrzeżona na tamtejszym rynku. Jej utwory wykupywano do znanych seriali ("Brzydula Betty", "Chirurdzy", "Will & Grace") oraz do promowania US Open. "Suddenly I See" można było usłyszeć na początku filmu "Diabeł Ubiera się u Prady" oraz w grze video "Thrillville". Piosence nie oparła się nawet kandydująca na prezydenta Hilary Clinton, wykorzystując ją w kampanii.
W maju 2006 roku KT, korzystając z chwili wolnego od pracy na kolejną płytą, w ciągu jednego dnia nagrała w Edynburgu ze swoimi muzykami akustyczny set "Acoustic Extravaganza". Towarzyszył im z kamerą przyjaciel, stąd tę przygodę można zobaczyć także na DVD. Pod koniec 2007 roku wyszedł drugi, bardziej popowy album Tunstall - "Drastic Fantastic", który również odniósł komercyjny sukces, a 6 września 2008 roku szczęśliwa artystka poślubiła perkusistę swego zespołu - Luke'a Bullena. Bynajmniej nie z powodów muzycznych było o niej głośno w 2005 roku, kiedy niesłusznie porównywana do Dido odparowała, że ta "nie potrafi kurwa śpiewać". Przy okazji premiery debiutu na rynek amerykański, wyniknęła także kontrowersyjna sprawa z okładką, na której tęczowe podwiązki miałyby świadczyć o lesbijskich skłonnościach kompozytorki.

KT Tunstall jest mocno zaangażowana w ekologię. W Szkocji ma nawet własny kawałek lasu. Nalega na wykorzystywanie biopaliw, zachęca do używania podczas festiwali odpowiednich pojemników na odpady, uczestniczy w różnych ekologicznych ekspedycjach, jak np. wyjazd na Grenlandię w ramach Disko Bay Cape Farewell, organizacji zrzeszającej artystów, naukowców oraz komentatorów zaniepokojonych ociepleniem klimatu. Wciąż na topie, daje mnóstwo koncertów i pisze na stronie od kilku już lat blog-pamiętnik.

1. Tracks In July (2001)

2. False Alarm (2004)

3. Drastic Fantastic (2007)

4. Have Yourself A Very KT Christmas (2007)

5. Tiger Suit (2010)

6. The Scarlet Tulip EP (2011)

7. Invisible Empire // Crescent Moon (2013)

tekstowo.pl
1 971 433 tekstów, 18 106 poszukiwanych i 344 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności