tekstowo.pl
1 666 589 tekstów w serwisie, 17 255 poszukiwanych i 694 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Księżyc
Fanów: 5
Zobacz teksty piosenek >
ksiezyc
O wykonawcy Płyty

Księżyc to polski projekt lat ‘90 realizowany przez Agatę Harz i Katarzynę Smoluk (wokalistyka) oraz Roberta Nizińskiego (instrumenty dęte i klawiszowe) i Lechosława Polaka (instrumenty klawiszowe). „Jeśli jest to rzeczywiście konieczne, to można użyć hasła psychodeliczno-etniczny minimal. Tworzymy muzykę, która jest mało nachalna” - określili się członkowie grupy w jednym z wywiadów.

Księżyc uformował się w ‘90 roku i początkowo był żeńskim projektem wokalistycznym a capella lub z akompaniamentem akordeonu, inspirowanym słowiańską muzyką ludową z Ukrainy, Bułgarii, Polski i Białorusi. Składały się nań Agata Harz, Katarzyna Smoluk oraz Olga Nakonieczna (rodowita Ukrainka). Zabłysnęły one m.in. występem w warszawskim więzieniu na ulicy Rakowieckiej.

Artystki stwierdziły, że „ich proces tworzenia był […] dość osobliwy. Kiedyś ściśle wiązał się z procesem picia herbaty w domu jednej z nich. Utwory powstawały pomiędzy jedną i drugą herbatką”.

W ‘93 roku powstała pierwsza płyta Księżyca - singiel zatytułowany „Nów”, zarejestrowany podczas „podziemnego” koncertu w opuszczonym jeszcze podówczas wrocławskim kościele św. Wincentego. Singiel składał się z czterech krótkich utworów. Trafił on w 1994 na polski rynek.

Wkrótce zespół opuściła Olga Nakonieczna, a przyłączyli się do niego Robert Niziński i Lechosław Polak. Jak to określiła „Gazeta Wyborcza”: „Twórczość Księżyca zaczepia o dokonania muzyki dawnej, współczesnej, a nawet industrialnej (taśmy z podkładami).”

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

Komentarze (0):

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności