1 942 449 tekstów, 17 910 poszukiwanych i 351 oczekujących
Joey Ramone
joey_ramone

Joey Ramone, właśc. Jeffrey Ross Hyman (ur. 19 maja 1951 w Nowym Jorku, zm. 15 kwietnia 2001 tamże) – wokalista czołowego amerykańskiego zespołu punk rockowego Ramones. Jako jedyny obok Johnny'ego Ramone'a pozostał w składzie tego zespołu do roku 1996, kiedy zespół zakończył działalność.

Jeffrey Hyman wychowywał się w Forrest Hills (nowojorska dzielnica Queens) w żydowskiej rodzinie. Kiedy jego rodzice rozwiedli się na początku lat 60. zamieszkał z bratem Mitchelem (później używający pseudonimu Mickey Leigh – w czasie kariery w zespole The Rattlers) i matką Charlotte Lesher (1926–2007), która miała duży wpływ na jego zainteresowania muzyczne.

Był fanem The Beatles, The Who, The Stooges i The Ronettes. Jego idolem był Pete Townshend z The Who. W wieku 13 lat zaczął grać na perkusji. W 1974 utworzył z Johnem Cummingsem i Douglasem Colvinem zespół w którym został perkusistą. Colvin jako pierwszy w grupie przyjął nazwisko "Ramone" (odtąd znany był już jako Dee Dee Ramone) – zainspirowany Paulem McCartneyem, który używał pseudonimu Ramone (Paul Ramon) w podróży, aby zachować anonimowość w szczytowym okresie Beatlemanii. Później przekonał pozostałych muzyków do swojego pomysłu i w ten sposób Cummings stał się Johnnym Ramone, Jeffrey Hyman Joeye'm Ramone, a sam zespół przyjął nazwę The Ramones. Kiedy Dee Dee, który był wokalistą zrezygnował z tej funkcji na rzecz gitary basowej Joey zajął jego miejsce. Nowym perkusista został dotychczasowy menedżer Tommy Erdelyi, który przyjął pseudonim Tommy Ramone.

W Ramones stał się współtwórcą (obok Dee Dee) większości repertuaru. W latach 80. pogorszyły się jego relacje z Johnnym, który poślubił jego dziewczynę – Lindę. Chociaż zespół pozostał razem jeszcze przez długie lata, kontakt pomiędzy nimi prawie zupełnie zanikł.

Na krótko przed śmiercią został menedżerem i producentem punkrockowej grupy The Independents. Ostatnie piosenki, które zaśpiewał to "What Do You See" i "Lying to Myself", nagrane z zespołem Blackfire na ich płytę One Nation Under (album roku 2002 w kategorii pop/rock na Native American Music Awards).

Joey Ramone zmarł 15 kwietnia 2001 w nowojorskim Presbyterian Hospital po 7-letnich zmaganiach z nowotworem układu limfatycznego. Został pochowany na cmentarzu Hillside w Lyndhurst, New Jersey.

Jego solowy album Don't Worry About Me (nagrany w latach 2000/2001) został wydany pośmiertnie w 2002 – promował go cover Louisa Armstronga "What a Wonderful World".

30 listopada 2003 róg dwóch nowojorskich ulic: drugiej (East 2nd Street) i Bowery otrzymał oficjalnie nazwę Joey Ramone Place. Jest to miejsce położone w pobliżu bloku w którym mieszkali Joey i Dee Dee. W sąsiedztwie znajdował się także klub CBGB's w którym Ramones zaczynali karierę u boku m.in. Patti Smith, Television, Blondie i Talking Heads.

1. Don't Worry About Me (2002)

tekstowo.pl
1 942 449 tekstów, 17 910 poszukiwanych i 351 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności