tekstowo.pl
1 666 693 tekstów w serwisie, 17 254 poszukiwanych i 659 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Iggy Pop
Fanów: 80
Zobacz teksty piosenek >
iggy_pop
O wykonawcy Płyty

Iggy Pop wł. James Newell Osterberg (ur. 21 kwietnia 1947 w Muskegon, w stanie Michigan, USA), amerykański muzyk, wokalista, epizodycznie aktor filmowy.

Pop był jednym z najważniejszych prekursorów punk rocka oraz gatunków pokrewnych. Nazywany jest Ojcem Chrzestnym Punku i powszechnie uważa się go za jednego z najbardziej dynamicznych wykonawców rockowych.

Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku należał do The Stooges, grupy rockowej której był wokalistą i charyzmatycznym liderem. Zespół z powodu swoich koncertów zyskał złą sławę. Pop na scenie szokował publiczność dzikością swego zachowania, prowokacyjnymi odzywkami i samookaleczaniem się. Grupa The Stooges, założona w 1967, dziś jest uznawana za jednego z pionierów punk rocka, jednak w okresie działalności nie odnosiła wielkich sukcesów i rozpadła się w 1974, także z powodu kłopotów Popa z narkotykami.

Karierę solową Pop rozpoczął w 1977, dzięki wydatnej pomocy Davida Bowie, producenta kilku jego płyt. Nowe nagrania mogły zaskoczyć jego dotychczasowych fanów - Pop nie bał się ruszyć w spokojniejsze, na niektórych z późniejszych płyt wręcz popowe rejony. Jednak o tym, że muzyk nie zapomniał o swych korzeniach mogą świadczyć choćby płyty z przełomu tysiącleci: Avenue B i Beat ‘Em Up. W 2003 The Stooges zostało reaktywowane i działa do dziś.

Z kina kojarzony jest głównie dzięki kilku rolom zagranym u Jima Jarmuscha oraz piosenkom do filmów Arizona Dream i Trainspotting.

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności