2 129 633 tekstów, 19 890 poszukiwanych i 170 oczekujących
Eros Ramazzotti
eros_ramazzotti

Eros Luciano Walter Ramazzotti (ur. 28 października 1963 w Rzymie) – włoski piosenkarz i autor piosenek.
Zadebiutował w 1981, kiedy jako wokalista wziął udział w Konkursie Nowych Głosów w Castrocaro. Zaśpiewał wtedy utwór "Rock 80", a następnie podpisał swój pierwszy kontrakt. Następnego roku wydał płytę - "Ad un amico".
Na Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo w 1984 wygrał w kategorii młodych wykonawców dzięki piosence "Terra promessa". W następnym roku na tymże festiwalu prezentował piosenkę "Una storia importante" z albumu "Cuori agitati". Zwycięstwo w San Remo w 1986 z piosenką "Adesso tu" potwierdziło popularność Ramazzottiego we Włoszech. Zainteresowały się nim też melomani z innych krajów. Piosenka "Adesso tu" znalazła się w albumie "Nuovi eroi".
Trzeci album "I certi momenti", został wprowadzony na rynek w 1987 Tournée, towarzyszące wydaniu nowego albumu, trwało dziewięć miesięcy, podczas których artystę obejrzało ponad milion widzów: był to pierwszy włoski koncert rockowy, który zgromadził tak szeroką widownię. W 1988 wyszedł minialbum "Musica e" (z piosenką "Musica e" - duet Eros Ramazzotti i Andrea Bocelli), który podbił rynek wydawniczy i sprzedał się znacznie lepiej niż "In certi momenti".
Po dwóch latach przerwy w koncertowaniu, Eros wydał kolejną płytę: "In ogni senso", poprzedzającą pierwszy występ artysty w Stanach Zjednoczonych - show zorganizowany w Radio City Hall w Nowym Jorku. Czas spędzony na tournée zamyka się nowym albumem live "Eros in concert". Koncert w Barcelonie (z tej trasy) był transmitowany w Interwizji.
Po trzech latach Eros nagrywa kolejny album - "Tutte storie" - najbardziej pracochłonny i skomplikowany, dzięki któremu wchodzi na szczyty wszystkich list przebojów w Europie. Videoclip "Cose della vita" (duet z Tiną Turner) - pierwszy z albumu, został nakręcony przez Spike`a Lee. Tournée europejskie było jednym z najważniejszych tras artysty i skończyło się za oceanem, gdzie Eros występował w piętnastu krajach latynoamerykańskich.
Po przyjeździe do Polski, Włoch zainicjował występ trio: Erosa Ramazzotti, Pino Daniele i Jovanotti. W listopadzie 1994 artysta został zaproszony do wystąpienia na żywo na koncercie MTV Awards w Berlinie.
W tym okresie Ramazzotti tworzy nowe przedsięwzięcie - "Radiorama" i podpisał kontrakt dyskograficzny z wytwórnią BMG International. Podczas lata 1995 Eros wziął udział w Summer Festival - muzycznym happeningu z takimi gwiazdami muzyki jak Rod Stewart, Elton John i Joe Cocker. 13 maja 1996 ukazał się album "Dove c'e musica"- pierwszy w pełni wyprodukowany przez artystę. Sprzedano ponad siedem milionów egzemplarzy tej płyty. Tournée europejskie, które towarzyszy wyjściu krążka, kończy się na kilka dni przed urodzeniem Aurory Sophie - córki Erosa i Michelle Hunziker. W następnych miesiącach napisał "That`s all I need to know" dla Joe Cocker`a.
W październiku 1997 wyszła płyta "Eros - Greatest Hits". Eros skompletował szesnaście piosenek: część ze swej rockowej przeszłości, kilka największych przebojów i dwa utwory, które nie były jeszcze wydane.
W lutym 1998 rozpoczął tournée światowe do Południowej Ameryki, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Europy. Trwało ono osiem miesięcy. 24 kwietnia zostało przerwane ze względu na ślub Erosa i Michelle Hunziker, świętowany w Kościele Pałacu Odescalchi w Bracciano, niedaleko Rzymu. W maju Eros uczestniczył w koncercie "Pavarotti i Przyjaciele" w reżyserii Spike'a Lee, gdzie występował w duecie z Mistrzem Pavarotti - "Se bastasse una canzone".
Nowy album "Eros live" wyszedł w końcu października. Artysta występował z Tiną Turner i Joe Cocker`em przy okazji koncertu Księcia Baviery. W marcu 1999 Eros Ramazzotti został nagrodzony w Hamburgu niemieckim Oskarem muzycznym L`Echo Award, w kategorii "Najlepszego artysty międzynarodowego".
Przy końcu wieku pojawiły się nowe projekty Erosa. Powstały nowe biura "Radiorama": studio nagrań i dwa studia postprodukcyjne. W nich odbywała się prezentacja nowego albumu Gianni Morandi "Come fa bene l`amore", gdzie Eros był producentem i autorem tekstów i muzyki. W trakcie lata Eros wziął udział w kilku Festiwalach w Niemczech i międzyczasie przygotowując nowy album, który wyszedł w końcu roku 2000: Stilelibero.

1. Cuori Agitati (1985)

2. Nuovi Eroi (1986)

3. In Certi Momenti (1987)

4. In Ogni Senso (1990)

5. Eros In Concert (1991)

6. Tutte Storie (1993)

7. Dove c`e Musica (1996)

8. Eros (1997)

9. Eros Live (1998)

10. Stilelibero (2000)

11. 9 (2003)

12. Calma Apparente (2005)

13. e2 (2007)

14. Ali e Radici (2009)

15. Eros Live World Tour 2009/2010 (2010)

16. Noi (2012)

17. Perfetto (2015)

tekstowo.pl
2 129 633 tekstów, 19 890 poszukiwanych i 170 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności