tekstowo.pl
1 696 040 tekstów w serwisie, 17 494 poszukiwanych i 827 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Eddie Vedder
Fanów: 95
Zobacz teksty piosenek >
eddie_vedder
O wykonawcy Płyty

Eddie Vedder, właśc. Edward Louis Severson III (ur. 23 grudnia 1964 w Evanston) – amerykański muzyk rockowy, wokalista zespołu Pearl Jam.

O poświęceniu swojego życia muzyce Ed zadecydował już w wieku 13 lat, będąc pod wrażeniem muzyki takich zespołów jak Pete Townshend i the Who czy Fugazi i the Ramones. W wieku 16 lat sam zaczął zarabiać na swoje życie, wyprowadzając się z domu po tym, jak dowiedział się, że mężczyzna którego do tej pory uważał za swojego ojca wcale nim nie jest, a jego prawdziwy ojciec już nie żyje. Pracował w nocy na stacji benzynowej a popołudniami wałęsał się po różnych klubach muzycznych San Diego pomagając za darmo różnym kapelom w rozkładaniu ich sprzętu. Pewnego razu w jednej z nich spotkał (wtedy) perkusistę Red Hot Chili Peppers - Jacka Ironsa, który dał mu kasetę z pięcioma instrumentalnymi utworami swoich kolegów z Seattle, którzy właśnie poszukiwali wokalisty. Vedder szybko napisał do muzyki słowa, nagrał swój wokal, kasetę nazwaną „the Mamasan Tryglogy” w której znalazły się wersje demo Alive,Once czy Footsteps, odesłał na adres Stone Gossarda. Tydzień później przyleciał do Seattle, 22 października 1990 roku Eddie wraz z zespołem nazwali się Mokkie Blaylock na cześć ulubionego koszykarza i zagrali swój pierwszy koncert w klubie Off Ramp w Seattle. 2 lata później zespół przemianowany na Pearl Jam był już gwiazdą większości europejskich i amerykańskich festiwali i konkurował z Nirvaną o miano największego zespołu grunge. Pearl Jam w ciągu 20 lat nieprzerwanej działalności mocno odszedł od grunge’owej estetyki w stronę klasycznego rocka z roku na rok umacniając swoją pozycję jednego z największych rockowych zespołów w historii.

W 2007 roku wydał swój pierwszy solowy album z muzyką do filmu „Into the Wild”. Za piosenkę pt „Guaranteed” wygrał Złoty Glob w 2008 roku. Następny solowy album zainspirowany hawajskim instrumentem muzycznym - ukulele został wydany w 2011 roku i nosi tytuł „Ukulele Songs”. Eddie żyje pomiędzy Seattle i Oahu na Hawajach, jest aktywnym działaczem na rzecz ochrony środowiska, jego wielką pasją jest także surfing.

1. Into the Wild (2007)

2. Ukulele Songs (2011)

Komentarze (2):

vincentine
vincentine 15 marca 2016 11:26
(+1) + -
Cudowny. Podziwiam go pod każdym względem...

niechax3
niechax3 08 lutego 2014 19:27
(+2) + -
Trochę mnie dziwi, że jeszcze nikt tu tego nie napisał: Eddie jest genialnym artystą. :)

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności