1 741 038 tekstów, 18 293 poszukiwanych i 697 oczekujących
Domenico Modugno
domenico_modugno

Włoski muzyk, wokalista i kompozytor, członek włoskiego parlamentu, dwukrotny laureat nagrody Grammy. Jego Największym przebojem było „Nel Blue Dipinto di Blu (Volare)”.

Urodził się 9 stycznia 1928 roku w Polignano a Mare. W 1935 roku jego ojciec przeprowadził się do San Pietro Vernotico w prowincji Brindisi. Domenico uczęszczał tam do szkoły podstawowej ucząc się w dialekcie San Pietro Vernotico – zbliżonego do dialektu sycylijskiego. Szkołę średnią ukończył w Lecce. Od lat młodzieńczych chciał zostać aktorem. W 1951 roku, tuż po odbyciu służby wojskowej, wstąpił do szkoły aktorskiej. Podczas studiów grywał już w filmach, między innymi dostał rolę w „Filumena Marturano” Eduardo De Filippo.

W 1957 roku piosenka jego autorstwa, „Lazarella”, zaśpiewana przez Aurelio Fierro zdobyła drugie miejsce na festiwalu Canzone Napoletana, dając Modugno pierwszy posmak sławy.

Rok później Modugno wystąpił w komedii Antonio Aniante „La Rosa di Zolfo” na festiwalu Prosa w Wenecji oraz wziął udział w festiwalu piosenki włoskiej w San Remo, śpiewająć wspólnie z Johnnym Corelli piosenkę „Nel blu dipinto di blu (Volare)”. Piosenka wygrała konkurs i odniosła niewyobrażalny wręcz sukces na całym świecie, a zwłaszcza w USA. Zdobyła dwie nagrody Grammy i sprzedała się w nakładzie przekraczającym milion sztuk. Później reprezentowała Włochy w konkursie Eurowizji, gdzie zajęła trzecie miejsce.

W 1959 roku Modugno ponownie wygrał festiwal w San Remo z utworem „Piove” znanym także jako „Ciao, ciao bambina”. Rok później zajął drugie miejsce, śpiewając utwór „Libero”. Był to okres niezwykle pomyślny dla muzyka – ponownie wystąpił na Eurowizji w 1959 roku. Później jego utwór „Io” śpiewał Elvis Presley jako „Ask Me”.

Rok 1962 to kolejny sukces na festiwalu w San remo – zwycięstwo utworem „Addio…, Addio…”. Cztery lata później Modugno znów reprezentował Włochy na festiwalu Eurowizja z piosenką „Dio, come Ti amo”, którą później nagrał w angielskiej wersji Jack Jones – nosiła angielski tytuł „Oh, How Much I Love You”.

Lata 70. to dla muzyka niezwykle płodny okres – choć mniej przebojowy. Wykonywał utwory bardziej klasyczne, śpiewał poezję, występował jako aktor w telewizji oraz śpiewał we współczesnych operach.

W 1986 roku poświęcił się karierze politycznej. Zasiadł jako członek parlamentu z ramienia Partii Radykałów rok później. Pod koniec swojego życia udzielał się społecznie i był bardzo zaangażowany w walkę o poprawę warunków pacjentów przebywających w szpitalu psychiatrycznym w Agrigento.

Domenico Modugno zmarł na zawał 6 sierpnia 1994 roku w Lampedusa w swoim domu.

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

tekstowo.pl
1 741 038 tekstów, 18 293 poszukiwanych i 697 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności