1 768 453 tekstów, 18 167 poszukiwanych i 850 oczekujących
Defekt mózgó
defekt_mozgo

Kapela rodem z Wałbrzycha, powstała w 1980 roku i występowała pod nazwą Bunt. Nazwa ta funkcjonowała do 1982 roku kiedy to pierwszy basista kapeli Fredek popełnił samobójstwo. Po tym tragicznym wydarzeniu postanowiono zmienić nazwę zespołu. Przyjęto nazwę Defekt Mózgu (tak – wtedy jeszcze pisaną przez „u” na końcu), której pomysłodawcą był ówczesny lider kapeli Walec. Dopiero kilka miesięcy później już po odejściu Walca z Defektu postanowiono drugi człon nazwy zmienić wbrew zasadom ortografii. I tak oto powstała kapela Defekt Muzgó.
Pierwszy skład kapeli (działającej jeszcze pod nazwą Bunt):Walec – śpiew,Łętek – gitara,Fredek – bas,Heban – bębny.
W późniejszych latach skład wielokrotnie ulegał zmianom. W 1982 roku po śmierci Fredka nowym basistą został Bojan (w późniejszych latach basistami Defektu Mózgu byli Borek, a następnie Picek), kilka miesięcy później za Łętka do kapeli wszedł gitarzysta Siwy, który po odejściu z kapeli Walca stał się głównym wokalistą i osobą najbardziej kojarzoną z tym zespołem.

Defekt Muzgó na jarocińskim festiwalu wystąpił kilka razy w 1983 roku i w 1987 roku (kapela znalazła się wśród laureatów festiwalu) w 1990 roku (zdobyli nagrodę publiczności „Małej Sceny”)w 1991 roku (stali się przyczyną zamieszek gdyż publika chcąc wymusić na organizatorach występ Defektu Muzgó na „Dużej Scenie” co się zresztą udało, obrzucała inne kapele kamieniami, butelkami i czym popadło)
Defekt Muzgó najbardziej kojarzony jest z utworem "Defekt Mózgu (Wszyscy jedziemy)", ale nie można przy charakterystyce kapeli pominąć takich utworów jak "Wałbrzych", "Krystyna", "Norma", "Nuda", "Kanibalizm" czy "My Polacy".

Najlepszy okres dla Defektu Muzgó to lata dziewięćdziesiąte kiedy to zespół dzięki Jurkowi Owsiakowi często trafiał do telewizji, a utwory kapeli były puszczane w takich programach jak "Róbta co chceta" czy "Dziura w koszu".

Defekt Muzgó to kolejna kapela zaliczana do tak zwanego nurtu punko polo i podobnie jak w przypadku Sedesu jest to według mnie złośliwe postępowanie tak zwanych dziennikarzy muzycznych o mniemaniu kreatorów gustów młodych ludzi. Bo jak można wydawać tak krzywdzące wyroki w stosunku do tak zacnej kapeli, która tyle porządnego grania ofiarowuje już kolejnemu pokoleniu rodzimych punktowców.

W 1997 roku Defekt Muzgó zawiesza swą działalność na kilka lat.

1. Wszyscy jedziemy... (1991)

2. N.U.D.A. (1992)

3. Pornografia (1992)

4. XIII lat (1994)

5. Przemoc (1995)

6. Defekt Muzgó (1997)

7. Aniołowie (2012)

tekstowo.pl
1 768 453 tekstów, 18 167 poszukiwanych i 850 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności