Teksty piosenek > D > Death Note > O zespole
2 423 667 tekstów, 31 294 poszukiwanych i 455 oczekujących
Death Note
death_note

Death Note (jap. デスノート Desu Nōto?, dosł. notes śmierci) – manga autorstwa Tsugumi Ōby, ilustrowana przez Takeshiego Obatę. Składa się ze stu ośmiu rozdziałów, liczby symbolicznej dla serii, wydanych w dwunastu tomach. Od 3 października 2006 roku do 27 czerwca 2007 trwała premierowa emisja anime. Powstał także dwuczęściowy film kinowy, wydany pod tytułami Death Note: Notatnik śmierci i Death Note: Ostatnie imię, jak i również spin-off, L: Change the World. W połowie 2008 roku amerykańskie studio Vertigo Entertainment zapowiedziało stworzenie remake’u Death Note[1], którego premiera wstępnie planowana jest na 2010 rok[2].
Oryginalny japoński tytuł to DEATH NOTE, chociaż spotyka się tam również pisownię デスノート. Pierwszej formy używa się w oficjalnych materiałach, takich jak okładki czy plakaty; w mandze, anime i filmach bohaterowie posługują się formą desu nōto zamiast death note – w skryptach oraz na kartach mangi pojawia się zapis デスノート. W telewizji AXN Sci-Fi serial był wyświetlany pod nazwą Notatnik śmierci.
W openingu i endingu pierwszej serii anime Death Note wykorzystano utwory zespołu Nightmare, natomiast w drugiej – Maximum the Hormone

Fabuła
Death Note opowiada historię genialnego licealisty imieniem Light Yagami, który znajduje tajemniczy notes upuszczony przez shinigami Ryūka. Notes ten posiada niesamowite właściwości: wpisując do niego imię oraz nazwisko osoby, której twarz znamy, ta umiera w określonych przez nas okolicznościach w ciągu 40 sekund. Jeśli w ciągu tych 40 sekund od zapisania imienia ofiary nie zostaną wpisane okoliczności śmierci, osoba umrze na zawał serca. Light dostrzega w tym szansę oczyszczenia świata ze wszelkiego zła. Pod pseudonimem Kira (od angielskiego killer), który to nadali mu jego zwolennicy, zaczyna wprowadzać swój plan w życie. Na drodze staje mu jednak tajemniczy L – legendarny detektyw, geniusz, postrzegający działania Kiry jako zwykłe morderstwa.
Fabuła filmów miejscami znacznie odbiega od mangowych wątków, co nie spotkało się z aprobatą wielu miłośników komiksu. Anime jest znacznie wierniejszą adaptacją mangi, niemalże w stu procentach zgodną z papierowym pierwowzorem.


Manga

Manga Death Note po raz pierwszy została opublikowana w japońskim magazynie komiksowym Weekly Shonen Jump w grudniu 2003 r, i zamknęła się w 103 rozdziałach, zebranych później w dwunastu tomach (tankōbon). W Polsce manga Death Note wydawana jest przez Wydawnictwo JPF. Od sierpnia 2007 r. do października 2009 r. opublikowano wszystkie dwanaście tomów. Studio JG wydało także kilka dōjinshi opartych o Death Note.
Dodatkowo, w październiku 2006 r. w Japonii wydany został przewodnik po mandze pt. DEATH NOTE HOW TO READ 13, zawierający dane dotyczące serii, w tym opisy postaci, wywiady z twórcami, ciekawostki dotyczące serii oraz dodatkowy rozdział poprzedzający fabułę Death Note[3]. Pierwszą edycję można było nabyć wraz z modelami, wśród których znajdowały się m.in. pięć pacynek, przedstawiających Kirę, L, Misę, Mello i Neara.


Anime

Anime Death Note liczyło 37 odcinków w reżyserii Tetsuro Araki, wyemitowanych w japońskiej telewizji NTV w okresie od 3 października 2006 do 26 czerwca 2007[4][5]. Animacja stworzona została w studiu Madhouse, natomiast cała seria stworzona została w koprodukcji Madhouse, NTV, Shueishy, D.N. Dream Partners oraz Video & Audio Project[6].
31 września 2007 r. Nippon Television wyemitowała dwugodzinny odcinek specjalny Death Note Rewrite: The Visualizing God' (jap. DEATH NOTEリライト・幻視する神 Desu Nōto Riraito: Genshisuru kami?). Akcja odcinka toczy się w świecie Shinigami, już po zakończeniu fabuły głównej serii. Narratorem jest Ryuk, który zapytany przez innego shinigami o świat ludzi, opowiada o L, Kirze i wydarzeniach prowadzących do pojawienia się w serii Mello i Neara. Pierwotnie reklamowany jako Death Note z punktu widzenia Ryuka, odcinek zawierał jedynie kilka nowych scen, poprawione dialogi oraz alternatywne zakończenie


Powieść
Na podstawie serii powstała powieść autorstwa Nisio Isina Death Note – sprawa seryjnych morderstw BB w Los Angeles (drugi notes) (jap. DEATH NOTE アナザーノート ロサンゼルスBB連続殺人事件 (単行本) DEATH NOTE ANOTHER NOTE Los Angeles BB renzoku satsujin jiken (tankou hon)?), prequel opisujący przebieg śledztwa w Los Angeles wspomnianego w drugim tomie mangi. W powieści przybliżone zostały postacie Naomi oraz Mello (występującego w roli narratora), opisany został także sierociniec Watariego oraz system, dzięki któremu możliwe się stało stworzenie grupy geniuszy w skład której wchodzili L, Mello i Near

Gry komputerowe

Gra konsolowa Death Note Kira Game (jap. デスノート キラゲーム Desu Nōto Kira Gēmu?) została wydana 15 lutego 2007 r.[9]przez Konami na platformę Nintendo DS. Kira Game jest grą konsolową, w której gracz kieruje poczynaniami Kiry lub L (są to jedynie nazwy, albowiem każda z postaci może być Kirą lub L). Zadaniem gracza jest wydedukować, kto jest wrogiem (Kirą lub L, w zależności od tego, kim się gra). Gra ma trzy fazy; śledztwo, w której gracz omawia sprawę i dowody z innymi postaciami; głosowanie, w której każdy członek śledztwa wybiera postać podejrzewaną o bycie Kirą lub L; L/Kira, w której gracz może skupić śledztwo na jednej postaci, aby sprawdzić czy faktycznie jest ona Kirą (opcja dla L), względnie usunąć postać z drużyny (opcja dla Kiry)[10].
Sequel gry - Death Note L o Tsugumono (jap. デスノート Lを継ぐ者 Desu Nōto Eru o Tsugu Mono?) - został wydany w Japonii 12 czerwca 2007 r. Fabuła gry oparta jest o drugą część mangi, i zawiera postacie takie jak Mello albo Near[10].
Trzecia gra, L the Prologue to Death Note -Rasen no Trap- (jap. L the ProLogue to DEATH NOTE -螺旋の罠- Eru za Purorōgu tu Desu Nōto -Rasen no Torappu?), została również wydana w Japonii na Nintendo DS[11][10]. Gracz wciela się w niej w postać młodego agenta FBI, który budzi się w dziwnym hotelu, a jego zadaniem jest uciec Kirze z pomocą L. Fabuła umieszczona jest przed rozpoczęciem śledztwa w sprawie Kiry w animowanym pierwowzorze[11].
Niektórzy bohaterowie Death Note pojawiają się w Jump Super Stars i Jump Super Stars Ultimate, bijatykach zawierających postacie z tytułów drukowanych w Shonen Jump. Light, Ryuk, L, Misa, Near i Mello pojawiają się w tych grach jako postacie drugoplanowe

Death Note w Chinach

początkiem 2005 r., władze szkolne w Shenyang, stolicy Prowincji Liaoning zakazały Death Note[20]. Bezpośrednią przyczyną były częste przypadki przerabiania przez uczniów zeszytów by przypominały Notes Śmierci, a następnie wpisywanie do nich nazwisk znajomych, nielubianych osób i nauczycieli[21]. Zakaz został wprowadzony w celu ochrony "fizycznego i umysłowego zdrowia" uczniów przed materiałami które "wprowadzały w błąd niewinne dzieci i wypaczały ich umysł i ducha"[22]. Zakaz został rozciągnięty na inne chińskie miasta, w tym Pekin, Szanghaj i Lanzhou w Prowincji Gansu

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

Komentarze (7):

Yamhan 20 lipca 2013 21:43
(+2)
Cudowna muzyka, fabuła, kreska, Lawliet, Light i wszystko czego nie wymieniłem. Moje ulubione anime.

blackgirls 23 czerwca 2013 20:08
(+1)
Lawliet <3

Chikara 12 kwietnia 2013 15:35
(+2)
Death Note : 3

L's Theme jest genialne.

aleali14 29 marca 2013 12:25
(+1)
Wogóle DN jest cudne:D.

NierikaBlue 6 stycznia 2013 21:06
(0)
Muzyka z DN jest cudowna *.*

susan666 20 sierpnia 2011 13:35
(+8)
Ale w tym anime jest muzyka, więc ktoś ją zebrał i podpiął pod jednego wykonawcę, żeby było prościej szukać. ;>

Kuroni 26 lipca 2011 22:51
(+4)
Ale... to jest anime nie wykonawca oO

tekstowo.pl
2 423 667 tekstów, 31 294 poszukiwanych i 455 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności