2 157 434 tekstów, 20 197 poszukiwanych i 382 oczekujących
Clan Of Xymox
clan_of_xymox

Clan of Xymox(nazwa ta obowiązywała w okresie współpracy z 4AD, póżniej był to Xymox) – holenderska grupa muzyczna założona w 1981 r., w Nijmegen przez Ronniego Mooringsa (instrumenty klawiszowe, śpiew, gitara) i Anke Wolbert (gitara basowa, śpiew). Określana jest mianem "klasyków dark wave".

Historia

Początkowo zespół działał jako duet autorski (Moorings/Wolbert) i w tym składzie nagrał pierwszy minialbum – Subsequent Pleasures. Został on wydany samodzielnie w ilości kilkuset egzemplarzy (przez co dziś jest rarytasem na rynku). Niedługo po wydaniu tego minilongplaya do zespołu oficjalnie dołączył klawiszowiec i autor – Pieter Nooten, by potem kilkakrotnie odchodzić i wracać. W tym składzie, podpisali kontrakt z firmą 4AD, zarekomendowani przez Brendana Perry'ego. W ramach tego kontraktu wydali dwie klasyczne płyty: Clan of Xymox i Medusa, uznawane często za najlepsze w historii grupy. Muzyka na nich zawarta nosiła piętno dokonań takich grup jak Joy Division, The Cure, The Sisters of Mercy, czy Siouxsie and the Banshees, jednak w stosunku do dokonań wyżej wymienionych zespołów była o wiele barwniej zaaranżowana (m.in. dzięki szerokiemu użyciu syntezatorów i wielu nowinek technicznych). Zespół swoją twórczość adresował do tych samych fanów, słuchających Cocteau Twins i Dead Can Dance.

Po wydaniu Medusy z zespołu odszedł Pieter Nooten i poświęcił się solowej karierze, Moorings i Wolbert skrócili zaś nazwę do Xymox i podpisali kontrakt z Wing Records (późniejsze Mercury Records), a także zmienili charakter swojej muzyki na łagodniejszy i bardziej przystępny, o większym potencjale komercyjnym. W tym składzie nagrali dwie płyty: Twist of Shadows i Phoenix, z których pierwsza, sprzedając się w 300,000 egzemplarzach, okazała się największym sukcesem komercyjnym grupy. Gościnnie na tych płytach udzielał się Pieter Nooten.

Po wydaniu Phoenix z zespołu odeszła Wolbert i tym samym Moorings stał się jedynym stałym członkiem Clan of Xymox. Do współpracy wziął słoweńską basistkę i projektantkę okładek Mojcę Zugnę i nagrał z nią dwie płyty: Metamorphosis i Headclouds. Wiązało się to z kolejną zmianą stylu muzyki – Moorings zaczął eksperymentować z muzyką taneczną. Obie płyty były komercyjną i artystyczną porażką, więc Moorings na kilka lat zawiesił działalność zespołu.

W 1997 r. wrócił na scenę pod starą nazwą Clan of Xymox i wydał album Hidden Faces, który sugerował kolejny zwrot w stylistyce. Płyta nawiązywała do pierwszych, klasycznych już pozycji zespołu, ale nie osiągnęła sukcesu. Wystąpił również na kilku festiwalach muzyki gotyckiej (m.in. na Wave Gotik Treffen), zaś utwory "Out of the Rain" i "This World" wspięły się na szczyt niemieckiej listy Independent Top 10.

Kolejne płyty: Creatures, Notes from the Underground i Farewell prezentowały muzykę coraz bliższą rocka gotyckiego. Zwłaszcza przedostatnia zyskała spore uznanie wśród słuchaczy i krytyków i często była porównywana z pierwszymi klasycznymi płytami zespołu.

W 2006 r ukazał się album Breaking Point, w 2007 EP-ka Heroes (zawierająca m.in. dwie wersje utworu Davida Bowie "Heroes"), natomiast w marcu 2008 r. zostało wydane pierwsze muzyczne DVD zespołu – Visible. Najnowszym albumem studyjnym grupy jest In Love We Trust (2009).

Clan of Xymox wielokrotnie koncertował w Polsce m.in. w Warszawie w 1987 r. na festiwalu "Marchewka", w 2003 roku w Bolkowie na festiwalu "Castle Party" oraz w 2008 roku w Łodzi w klubie "Funaberia", czy też w 2009 w warszawskiej "Proximie".[8]

Muzycy

Obecny skład zespołu

Ronny Moorings (śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara)
Yvonne de Ray (instrumenty klawiszowe)
Mojca Zugna (gitara basowa)
Denise Dijkstra (instrumenty klawiszowe)
Agnes Jasper (instrumenty klawiszowe)
Mario Usai (gitara)

Byli członkowie zespołu

Anke Wolbert (śpiew, gitara basowa)
Frank Weyzig (gitara, instrumenty klawiszowe)
Pieter Nooten (śpiew, instrumenty klawiszowe)
Nina Simic (instrumenty klawiszowe)
Rob Vonk (gitara elektryczna)
Rui Ramos (perkusja)
Willem van Antwerpen (perkusja)

1. Clan of Xymox (1985)

2. Medusa (1986)

3. Twist of Shadows (1989)

4. Phoenix (1991)

5. Metamorphosis (1992)

6. Headclouds (1993)

7. Hidden Faces (1997)

8. Breaking Point (2006)

9. Creatures (2006)

10. Farewell (2007)

11. Notes from the Underground (2007)

12. In Love We Trust (2009)

13. Darkest Hour (2011)

Komentarze (1):

Toma400 11 lipca 2016 20:28
(+3)
Cicho tutaj. Aż nie rozumiem, dlaczego. Osobiście uważam Clan of Xymox za najlepszy darkwave - jest ze mną od kilku lat i w ich tekstach wciąż znajduję coś nowego. Mimo sporych pokładów smutku, nostalgii w ich muzyce dostrzegam wyjątkowo interesującą filozofię; nieco cyniczną ("The Bitter Sweet", "In Love We Trust" na przykład) ale jak bardzo mi bliską.

tekstowo.pl
2 157 434 tekstów, 20 197 poszukiwanych i 382 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności