Teksty piosenek > C > Chris Isaak > O zespole
2 481 807 tekstów, 31 584 poszukiwanych i 308 oczekujących
Chris Isaak
chris_isaak

Chris Joseph Isaak (ur. 26 czerwca 1956 w Stockton, Kalifornia) – amerykański muzyk i aktor.

Isaak urodził się w Stockton, w stanie Kalifornia. Jest synem Dorothy (z domu Vignolo), zatrudnionej w fabryce chipsów i Joe Isaaka, kierowcy podnośnika widłowego. Matka Isaaka jest amerykanką włoskiego pochodzenia (urodziła się w Genui). Isaak ma dwóch starszych braci - Nicka i Jeffa.

Isaak podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Records w roku 1984 na nagranie pierwszego albumu Silvertone. Dwa utwory z tej płyty - "Gone Ridin'" i "Livin' for Your Lover" - zostały użyte w filmie Blue Velvet w reżyserii Davida Lyncha. Zdjęcia do drugiego albumu Isaaka, zatytułowanego po prostu Chris Isaak zostały wykonane przez znanego fotografa mody Bruce'a Webera. Kontrakt Chrisa został odnowiony w roku 1988, kiedy to zaczął wydawać płyty w wytwórni Reprise Records, która podlega Warner Bros.

Jego najbardziej znana piosenką jest "Wicked Game". Została ona wydana w roku 1989 na płycie Heart Shaped World, a jej instrumentalna wersja została użyta w roku 1990 w filmie Dzikość serca (Wild at Heart) Davida Lyncha. Lee Chesnut, kierownik stacji radiowej w Atlancie, który był fanem filmów Lyncha, zaczął grać w radiu wersję wokalną utworu. Szybko stała się ona najczęściej graną piosenką na życzenie słuchaczy. Chesnut przyczynił się do rozpowszechnienia utworu po wszystkich stacjach radiowych w kraju - w konsekwencji w lutym 1991 roku znalazła się ona na liście 10 największych hitów w kraju. Teledysk do Wicked Game został wyreżyserowany przez Herba Rittsa i był wielkim hitem MTV i VH1; zdjęcia w klipie są czarno-białe, pokazują Isaaka i duńską modelkę Helenę Christensen obejmujących się na plaży i szepczących sobie do ucha. Inna, mniej popularna wersja teledysku "Wicked Game" jest wyreżyserowana przez Davida Lyncha i zawiera sceny z filmu Dzikość serca.

W roku 1995 Chris rozstał się z długo grającym z nim gitarzystą Jamesem Wilseyem, a tego roku na tournée towarzyszył mu na gitarze Hershel Yatovitz.

Piosenka "Baby Did a Bad, Bad Thing" została użyta w filmie Oczy szeroko zamknięte (1999), Stanleya Kubricka, w którym grała m.in. Nicole Kidman i Tom Cruise. Utwór ten pojawił się w roku 1995 na płycie Forever Blue. Teledysk został wyreżyserowany przez Herba Rittsa, zdjęcia do klipu są kolorowe, widać na nich Isaaka z francuską modelką Laetitia Casta w motelowym pokoju. Była to już druga współpraca Rittsa z Chrisem.

Isaak skomponował również melodię przewodnią dla amerykańskiego nocnego talk-show The Late Late Show with Craig Kilborn. W roku 2001 Isaak prowadził swój własny show, The Chris Isaak Show. Był on nadawany od marca 2001 roku do marca 2004 w USA w telewizji kablowej.

Utwór "Life Will Go On" pojawił się w filmie Córka prezydenta z roku 2004, w którym grali m.in. Mandy Moore i Matthew Goode.

Stacja VH1 umieściła go na 68. miejscu w rankingu 100 najprzystojniejszych artystów.

20 października 2008 r. Isaak wydał nowy album, Live in Australia. Utwory na płycie zostały nagrane podczas trasy koncertowej piosenkarza w 2006 r. w Melbourne. Jest to jego pierwszy album live. Chris Isaak ogłosił również następne tournee po Australii, a także wydanie nowego albumu studyjnego w 2009 roku. Został nim Mr. Lucky, którego premiera odbyła się w lutym - muzyk współpracował nad nim wraz z Johnem Shanksem.

Wielu gitarzystów myślało, że główną gitarą elektryczną Isaaka jest Gretsch 6120 lub White Falcon za wzlgędu na przetworniki filtertron i biały kolor, jednak on sam ujawnił w wywiadzie z Acoustic Guitar Central z 2002 roku, że jest to prototyp gitary marki Gibson, który nigdy nie wszedł do masowej produkcji.

Posiada również akustyczną gitarę Gibson J-200, na której komponuje swoje piosenki.

Isaak zaczynał swoją karierę grając na gitarze Silvertone 1446, której używał także Scotty Moore.

Chris Isaak pojawia się również w filmach, zwykle grając postacie drugoplanowe. Jednak można wyróżnić kilka filmów, w których grał ważną rolę, m.in. z Keanu Reevesem i Bridget Fondą w filmie Mały Budda (1993), a także rola w filmie Davida Lyncha - Twin Peaks: Ogniu, krocz ze mną w roku 1992. Isaak grał również w takich produkcjach jak: Poślubiona mafii (1988), Milczenie owiec (1991), Szaleństwa młodości (1996) i Apetyt na seks (2004).

Isaak odmówił przyjęcia roli Jeffreya Beaumonta w filmie Davida Lyncha Blue Velvet (1986) oraz Raya Sinclaira w Dzikiej namiętności (1986) w reżyserii Jonathana Demme.

Chris prowadził swój własny show - The Chris Isaak Show w latach 2001-2004. Występował wraz z aktualnymi członkami jego zespołu razem z licznie zapraszanymi do studia gośćmi. Zagrał również gościnnie w jednym z odcinków amerykańskiego sitcomu Przyjaciele; oraz w mini-serialu na HBO Z Ziemi na Księżyc.

Miał zagrać Nicka Castle'a w filmie Mgła, jednak ostatecznie w tę rolę wcielił się Tom Welling.

Isaak jest również amatorem boksu (założył turniej Golden Gloves) oraz zapalonym surferem. Jest korespondentem dla The Tonight Show with Jay Leno i Extra.

1. Silvertone (1985)

2. Chris Isaak (1986)

3. Heart Shaped World (1989)

4. Speak of the Devil (1998)

5. Always Got Tonight (2002)

6. Christmas (2004)

7. Mr. Lucky (2006)

8. Mr. Lucky (2009)

tekstowo.pl
2 481 807 tekstów, 31 584 poszukiwanych i 308 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności