1 769 585 tekstów, 18 172 poszukiwanych i 676 oczekujących
Busta Rhymes
busta_rhymes

Busta Rhymes, właściwie Trevor Tahiem Smith, Jr (ur. 20 maja 1972 roku w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański raper.

Busta Rhymes wychował się w Uniondale w Nowym Jorku, jako syn emigrantów z Jamajki. Dorastał w nienajlepszych warunkach. Jego ojciec był hydraulikiem, a matka była bezrobotna. Jamajskie pochodzenie rodziców miało na Busta duży wpływ, czego obrazem jest jego wyrafinowany i wyjątkowy styl rapowania oraz elementy reggae widoczne w jego twórczości. Jako dwunastolatek Busta wraz z rodzicami przeprowadził się do Long Island, gdzie na poważnie zainteresował się rapem i hip-hopem. Właśnie w tamtejszej szkole, Uniondale High School, poznał kilku MC's, którzy podobnie jak Busta chcieli robić karierę w branży muzycznej. W połowie lat 80. Busta Rhymes wystartował w konkursie muzycznym sponsorowanym przez legendy hip-hopu Chuck D oraz Public Enemy i bardzo dobrze wypadł. Po tym występie postanowił, wraz z kolegami ze szkoły MC Charlie Brown, Dinco D oraz Cut Monitor Milo, założyć grupę Leaders of the New School. Ponieważ Busta zaimponował raperom z Public Enemy, ci pozwolili Leaders of the New School nagrywać w ich studiu. Tam Busta spędził wiele godzin, w wyniku czego opuścił szkołę i zakończył edukację w wieku 17 lat, do końca poświęcając się muzyce.

Pierwsza płyta zaspołu zatytułowana Future Without a Past ukazała się w 1991 roku, a następna T.I.M.E. – w 1993 roku. Mimo iż Leaders of the New School nie uzyskali nigdy wielkiego sukcesu, Busta Rhymes jako lider formacji został zauważony przez osoby z branży muzycznej. Nagrał kawałki między innymi z Boyz II Men, Mary J. Blige i TLC. W 1994 roku, po narodzinach syna T'Ziah, Busta Rhymes odłączył się od swojej formacji i postanowił postawić na karierę solową. W 1996 roku Busta wydał swoją pierwszą solową płytę pod tytułem The Coming Okazała się ona wielkim sukcesem, osiągając status platynowej płyty. Kawałek zatytułowany Woo-Hah! Got You All In Check dostał się na amerykańskie i brytyjskie listy Top 10. Następna płyta zatytułowana When Disaster Strikes… nie zdobyła aż takiej popularności w USA, jak jego poprzednia płyta, ale umocniła pozycję Busta na światowym rynku hiphopowym. Mimo że płyta nie odniosła takiego sukcesu jak pierwsza solowa płyta artysty, znalazły się na niej dwa hity, zatytułowane Dangerous i Put Your Hands Where My Eyes Can See. Następnie Busta Rhymes przyłączył się do Flipmode Squad wraz z raperami Rampage, Lord Have Mercy, Spliff Star, Rah Digga i Baby Sham nagrali płytę pod tytułem Extinction level event the final worls front. W styczniu 1999 roku kawałek z tej płyty zatytułowany Gimme Some More osiągnął 5. miejsce na brytyjskiej liście singli, a następnie w kwietniu wraz z Janet Jackson nagrał kawałek pod tytułem What's It Gonna Be?!. W tym czasie Busta Rhymes zainteresował się filmem i spróbował swoich sił jako aktor. Wystąpił w kilku produkcjach, m.in. w Shaft, ale jego kariera filmowa nie była tak udana jak kariera muzyczna. W 2000 roku Busta Rhymes wydał kolejną płytę, zatytułowaną Anarchy. Po jej wydaniu postanowił zakończyć współpracę z Elektra Records, jego dotychczasową wytwórnią fonograficzną. W 2001 podpisał kontrakt z inną wytwórnią – J Records. W tym samym roku wydał płytę pod tytułem Genesis, która okazała się ogromnym sukcesem. Busta Rhymes po kilku cichych miesiącach znów wrócił na listy przebojów z takimi hitami jak Break Ya Neck i Pass the Courvoisier, współtworzone przez Dr. Dre i The Neptunes. W 2002 roku Busta wydał płytę zatytułowaną It Ain't Safe No More. W kawałku pod tytułem Make it Clap wystąpił z Eric B, Rakim oraz Sean Paul. Pod koniec 2004 roku Busta Rhymes zakończył współpracę z J Records i podpisał kontrakt z wytwórnią fonograficzną założoną przez Dr. Dre, Aftermath Entertainment. Busta razem z nową wytwórnią w czerwcu 2006 roku wydali płytę The Big Bang. Ku pamięci zmarłego kolegi, Busta Rhymes nagrał remix Touch It. Wystąpił m.in. z takimi artystami jak Sean Paul, Rah Digga, Mary J. Blige, Missy Elliott, DMX, Brooke, Papoose, P. Diddy czy Lloyd Banks. Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – "Hip Hop Honors 2007" oraz w dyskusji stacji MTV – "Black History Month". W 2008 roku wydał razem z Linkin Park singiel "We Made It".

1. E.L.E. (Extinction Level Event): The Final World Front (1998)

2. Anarchy (2000)

3. Genesis (2001)

4. It Ain't Safe No More (2002)

5. The Big Bang (2006)

6. Back on My B.S. (2009)

Komentarze (2):

HeadHunterPL 22 kwietnia 2018 22:36
(+1)
@tapczuch: A co z Eminemem i McSilkiem ?

Pokaż powiązany komentarz ↓

tapczuch 06 września 2015 11:10
(+2)
prawdopodobnie najszybszy raper na świecie

tekstowo.pl
1 769 585 tekstów, 18 172 poszukiwanych i 676 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności