tekstowo.pl
1 694 550 tekstów w serwisie, 17 355 poszukiwanych i 697 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Bob Geldof
Fanów: 7
Zobacz teksty piosenek >
bob_geldof
O wykonawcy Płyty

Robert Frederick Xenon 'Bob' Geldof, irl. Roibeard Mac Giolla Dhuibh (ur. 5 października 1954 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera "Pink Floyd The Wall"), działacz społeczny i biznesmen.

Pracował jako rzeźnik, pracownik przy puszkowaniu grochu oraz jako dziennikarz muzyczny.

W 1975 roku założył zespół The Boomtown Rats, którego największa popularność przypada na lata 1977-1980. Stworzył jeden z największych hitów muzyki lat 80. – „I Don’t Like Mondays”.

W 1984 Bob Geldof namówił kilkudziesięciu artystów, by nagrali skomponowaną przez niego i Midge Ure'a z zespołu Ultravox piosenkę Do They Know It's Christmas?, a dochód ze sprzedaży wydawnictwa przeznaczono na pomoc głodującej Afryce. Nieformalny zespół przyjął nazwę Band Aid. Niebywałe powodzenie przedsięwzięcia spowodowało, że 13 lipca 1985 r. zorganizował, również przy pomocy Midge Ure'a, w Londynie (na stadionie Wembley) i Filadelfii (stadion JFK) wielkie koncerty charytatywne pod hasłem Live Aid. Udział wzięło w nich ponad 50 wykonawców, w tym takie sławy jak Led Zeppelin, Queen, Paul McCartney, Bob Dylan, Sting, Mick Jagger, The Beach Boys, Madonna, Elton John, David Bowie, Phil Collins (zagrał na obu kontynentach), Tina Turner, B.B. King, U2, The Who i Wham!. Dzięki tej akcji zebrano ponad 100 milionów dolarów dla ofiar głodu w Afryce.

W 2005 r. w 10 miastach na całym świecie, razem z Bono, zorganizował koncerty w ramach akcji Live 8. Ich celem było zwrócenie uwagi polityków grupy G8 na problemy, z którymi boryka się Afryka: głód, bieda, bezrobocie czy AIDS. Koncerty odbyły się w Filadelfii, Londynie i Eden w Kornwalii (Wielka Brytania), Paryżu, Berlinie, Rzymie, Tokio, Moskwie i w Barrie w kanadyjskim Ontario.

Za działalność charytatywną dwukrotnie (1985 i 2005) otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla, a brytyjska królowa nadała mu w 1986 r. Order Imperium Brytyjskiego, czyniąc go tym samym szlachcicem. W 2005 uhoronowano go nagrodą MTV Free Your Mind. W roku 2008 odebrał honorowy tytuł doktora za swój wkład do muzyki i humanitaryzm[1].

W 1986 roku ożenił się z jedną ze swoich fanek Paulą Yates.

1. Deep in the Heart of Nowhere (1986)

2. Vegetarians of Love (1990)

3. The Happy Club (1993)

4. Sex, Age & Death (2002)

5. How To Compose Popular Songs That Will Sell (2011)

Komentarze (0):

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności