tekstowo.pl
1 498 221 tekstów w serwisie, 14 594 poszukiwanych i 668 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Beáta Dubasová
Fanów: 1
Zobacz teksty piosenek >
be_ta_dubasov_
O wykonawcy Płyty

Słowacka wokalistka popowa, urodzona 14 maja 1963 r. w Stropkovie.

Śpiewa od dzieciństwa. W międzyczasie ukończyła technikum odzieżowe (Stredná priemyselná škola odevná) w Svidníku, gdzie dołączyła do szkolnego zespołu Piknik. Po jego występie w domu kultury w Preszowie poznała Petera Nagyego. Młody piosenkarz wprowadził ją w karierę, którą kontynuowała w domu kultury zakładów odzieżowych Zornica w Bratysławie. Pracowała jako kontrolerka jakości koszul, a w wolnym czasie śpiewała i grała na gitarze.

Profesjonalna kariera Beáty zaczęła się nagraniem na przełomie 1984 i 1985 r. kilku utworów z zespołem Kamene ("Núdzový východ", "Oriešky lásky", "Na poludnie", "Maznáčik", "Účesy"). Rok później wystąpiła na festiwalu "Bratislavská lýra" z piosenką "Rozmarný"; nagrała także dziewczęcy hymn pokolenia "Sme také, aké sme".

Debiutancki album "Beáta" ukazał się w 1987 r. (rok później także w wersji angielskiej) z hitem "Dievča z reklamy" (względnie "Girl from Shopwindow"). W 1988 r. wydała album "Úschovňa pohľadov"; dwa lata później ostatni w Czechosłowacji "Za dverami mojej izby", znany głównie z tytułowego utworu. W 1993 r. nagrała "Modrý album" z piosenką "Vráť mi tie hviezdy", znaną po latach dzięki coverowi Kristíny. Kolejne albumy przyniosły mniejszy sukces, głównie przez konkurencję zachodnich gwiazd światowego formatu po upadku "Żelaznej Kurtyny". Obecnie Dubasová koncentruje się głównie na rynku słowackim, choć 9 kwietnia 2016 r. zagrała koncert specjalnie dla Czechów i Słowaków z Wielkiej Brytanii - w londyńskim Camden Centre. Współpracuje z zespołem Panama.

Jest związana od 1991 r. z dźwiękowcem Andrejem, synem kompozytora Tibora Andrašovana (1917-2001). Ma syna Adama (ur. 1993). Mieszka w Bratysławie, ale zawsze chętnie wraca do rodzinnego Stropkova na wschodzie kraju.

1. Beáta (1987)

2. Beáta (English version / anglická verzia) (1988)

3. Úschovňa pohľadov (1988)

4. Za dverami mojej izby (1990)

5. Modrý album (1993)

6. 7 dní (2000)

7. Ako chutí ráno (2006)

Komentarze (0):

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności