2 096 887 tekstów, 19 050 poszukiwanych i 222 oczekujących
Barbra Streisand
barbra_streisand

Barbara Streisand urodziła się Brooklynie. Córka nauczyciela gramatyki Emanuela Streisanda (zm. 14 sierpnia 1943) i szkolnej sekretarki Diany Idy Rosen, ma starszego brata Sheldona i młodszą przyrodnią siostrę Roslyn Kind (ur. 9 stycznia 1951). Uczęszczała do Bais Yakov School w nowojorskim Brooklynie. Po ukończeniu w 1959 roku szkoły średniej Erasmus Hall High School w Brooklynie, została piosenkarką w nocnych klubach Nowego Jorku. Nagroda w konkursie piosenki dla śpiewaków-amatorów w klubie na Manhattanie zapewniła jej rolę w rewii Another Evening z Harvey Stones (1961). Odniosła sukces, uzyskała nagrodę krytyków i została obwołana gwiazdą musicalu. W 1962 roku podpisała kontrakt z Columbia Records, a jej debiutancki album The Barbra Streisand Album (1963) szybko stał się najlepiej sprzedającą się płytą w USA nagraną przez kobietę. Sława zdobyta na Broadwayu w przedstawieniu I Can Get It For You Wholesale (1962) przyniosła jej główną rolę legendarnej aktorki rewiowej Fanny Brice w ekranizacji przedstawienia Zabawna dziewczyna (Funny Girl, 1968), za którą otrzymała nagrodę Oscara. Potem pojawiła się w tak znanych filmach jak: Hello, Dolly! (1969), W pogodny dzień zobaczysz przeszłość (On a Clear Day You Can See Forever, 1970), No i co, doktorku? (What's Up, Doc?, 1972), Tacy byliśmy (The Way We Were, 1973) i Wariatka (Nuts, 1987). W wieku 27 lat miała już na swoim koncie wszystkie najważniejsze nagrody – Grammy, Emmy i Złoty Glob. W 1983 roku spróbowała z powodzeniem swoich sił w reżyserii filmu Yentl (1983), gdzie także zagrała tytułową rolę żydowskiej dziewczyny, która przebiera się za chłopca, by wbrew żydowskiej tradycji móc uczyć się w szkole.
Zdobyła po raz drugi Oscara za kompozycję piosenki Evergreen w melodramacie muzycznym Narodziny gwiazdy (A Star Is Born, 1976), gdzie wystąpiła w roli początkującej piosenkarki Esther. Nagrała 36 złotych albumów, 20 platynowych i 7 multiplatynowych, 11 Złotych Globów, 5 nagród Emmy, dwie nagrody Tony. Na ekranie tworzy typ kobiety o silnej, dominującej osobowości, czasem pełną humoru, trochę zwariowanej. Pomieszanie siły ze słabością, obcesowości z łagodnością. Twarda, uparta, apodyktyczna, pokorna. Uroda, praca i wiele osiągnięć uczyniły z niej jedną z najbardziej wpływowych ludzi w Hollywood

1. LP-vinyl: Barbra Streisand ‎- Guilty, 1980 (Columbia, FC 36750 - USA) (1980)

2. S-vinyl: Barbra Streisand ‎- Woman In Love, 1980 (Columbia, 1-11364 - USA) (1980)

3. S-CD: Barbra Streisand & Celine Dion ‎- Tell Him, 1997 (550 Music , Epic, Columbia ‎- BSK 3469 - USA) (1997)

4. Partners (2014)

Komentarze (2):

alexxxik 21 marca 2019 18:08
(+2)
To jest kobieta ,która nigdy nie uczyła się śpiewu . Od zawsze marzyła o aktorstwie . odrzucana na castingach za "inną urodę ze słynnym sporym nosem" , co w konsekwencji spowodowało jej przekucie kompleksu w charakterystyczną piękną urodę . Ani nie myślała ,aby ten atut ( czy kompleks nosa) zmienić za pomocą skalpela . Jej koncerty na stadionach czy w największych halach amerykańskich bądź europejskich nie ma w sobie równych. Koncertuje też w duetach , w różnych językach ,ale zawsze przy składzie pełnym muzyków najlepszej ( choć różnej ) światowej miary orkiestry symfonicznej pod dyrygenturą znanych i lubianych (…) . Urodziła syna w związku z pierwszym mężem sporo starszym od siebie Sir John`em Gielgud`em o imieniu Jason Gielgud-producent ,trochę śpiewał z Matką . Po porodzie syna wzięła sobie Barbra urlop na wychowanie ,jak mówiono "baby one milion dollars " z powodu niebywałego w tymże czasie kontraktu ,który oblikował jej występy . Ale ważniejszy okazał się syn,który zagrał w jej filmie lat 90`z NIckiem Noltim w "Książe przypływów" zresztą prawdziwego syna w scenariuszu filmu, nastolatka . Soundtrack z tej opowiście jest wspaniałym majsterszczykiem z dwoma śpiewanym utworami Barbry , nigdzie nie pojawiającymi się w filmie. Jej jedyny biologiczny syn Jason jest otwartym gejem , co oczywiście nie ma nic do rzeczy. Zawsze czego chce ,siłą swojej perswazji i znakomitej operatywności dostaje w przeciwieństwie do wielu kobiet czy nawet facetów. Jest doceniana w świecie i jest zaliczana do 100 najważniejszych postaci ,które mają wpływ na dzieje ludzkości (…)

pajo40zbi 16 lipca 2013 14:30
(+2)
incredible, one and only Barb, I always take a hat down for this Lady!

tekstowo.pl
2 096 887 tekstów, 19 050 poszukiwanych i 222 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności