tekstowo.pl
1 498 221 tekstów w serwisie, 14 594 poszukiwanych i 668 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Banket
Fanów: 1
Zobacz teksty piosenek >
banket
O wykonawcy Płyty

Słowacka grupa z pogranicza nowej fali, synthpopu i muzyki elektronicznej, założona w 1984 r. w Bratysławie. Liderem był pochodzący z Hlohovca piosenkarz, a zarazem kompozytor i autor części tekstów - Richard Müller. Ze względu na obecność industrialnych dźwięków była odbierana jako słowacka odpowiedź na Depeche Mode; tym samym jej twórczość może w Polsce przypominać utwory Kapitana Nemo (Bogdana Gajkowskiego).

Już w roku założenia zespół miał szansę się wypromować przed szerszą publicznością, występując z piosenką "Nespoznaný" na festiwalu Bratislavská lýra. Ten, podobnie jak inne z pierwszych hitów zespołu (np. "Prečo Vy l'udia XX. storočia máte vždy zachmúrené obočia?") nie trafiły jednak na debiutancki album "Bioelektrovízia", lecz dopiero na składankę ("Banket: 1984 – 1991"). Sama "Bioelektrovízia" z 1986 r. odniosła sukces dzięki tytułowej piosence, ale także: "Po schodoch", "Tlaková níž" czy "Niet čím ťa klamať" (ta ostatnia była też na wspólnym singlu z Beátą Dubasovą). Dwa lata później zespół nagrał anglojęzyczną wersję "Bioelektrovízii", która jednak otrzymała tytuł "Up the Stairs" - od angielskiej wersji "Po schodoch". Również w 1988 r. wyszedł drugi album Banketu - "Druhá doba?!", znany z utworów: "Zlaté časy", "Plesový marš" i "Slovenské tango".

W 1989 r. zespół wygrał kolejną edycję festiwalu Bratislavská lýra za sprawą piosenki "Aj ty!". Trafiła ona na album "Vpred?" z 1990 r. (już sygnowany jako Banket Richard Müller, zapowiadając rozłam i solową karierę Müllera), który odniósł mniejszy sukces na tle poprzednich. Dodatkowo problemem tamtych czasów, podobnie jak innych wykonawców bloku wschodniego, stało się otwarcie czechosłowackiego rynku na napływ konkurencji ze strony gwiazd światowego formatu. W następnym roku doszło do rozwiązania zespołu. Lider i frontman Banketu poświęcił się karierze solowej, począwszy od nagranego w 1992 r. albumu "Neuč vtáka lietať!".

1. Bioelektrovízia (1986)

2. Druhá doba?! (1988)

3. Up the Stairs (1988)

4. Vpred? (1990)

Komentarze (0):

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności