2 203 455 tekstów, 21 698 poszukiwanych i 903 oczekujących
Baltimora
baltimora

Baltimora – włoska grupa Italo disco. Działała w połowie lat 80. XX wieku. Najbardziej znana z hitu Tarzan Boy z 1985 roku. Frontmanem zespołu był Jimmy McShane (ur. 23 maja 1957, zm. 29 marca 1995) – północnoirlandzki tancerz. Według niektórych źródeł mimo pozycji frontmana i pierwotnych planów założyciela grupy, nie był jej wokalistą prowadzącym, lecz śpiewał jedynie chórki – główne partie wokalne wykonywał Maurizio Bassi. Teksty piosenek pisane były przez Naimy Hackett oraz Maurizio Bassi, McShane napisał słowa do utworu Survivor In Love.

Singel "Tarzan Boy" miał premierę latem 1985 roku i okazał się ogromnym sukcesem, debiutując w pierwszych piątkach europejskich list przebojów. Piosenka cieszyła się także znacznym powodzeniem w USA, gdzie przez 13 tygodni nie opuszczała zestawienia Billboard Hot 100.

Pierwszy album zespołu, Living In The Background, ukazał się w 1985 roku i chociaż płyta zawierała tylko sześć utworów, wytwórnia zdecydowała się na wydanie jeszcze trzech singli (Living in the Background, Woody Boogie i Chinese Restaurant), żaden z nich nie powtórzył jednak sukcesu piosenki Tarzan Boy. W 1987 roku pojawił się drugi longplay zespołu, zatytułowany Survivor in Love, ale tylko jeden singel z tej płyty (Key Key Karimba) zdołał uplasować się w pierwszej dwudziestce zestawień europejskich list przebojów. Po miernym sukcesie płyty i braku chęci wydania kolejnej ze strony wytwórni Bassi zdecydował o rozwiązaniu projektu.

Piosenka Tarzan Boy powróciła do zestawienia Billboardu w 1993 roku jako remix i dotarła do 51. miejsca.

Jimmy McShane urodził się 23 maja 1957 roku w Irlandii Północnej, w Londonderry, gdzie wychowywał się i dorastał. Przez krótki okres pracował w Czerwonym Krzyżu, jednak postanowił rozpocząć karierę tancerza i piosenkarza. W 1985 roku razem z Maurizio Bassim utworzył zespół italo disco, którego został frontmanem. Bassi, włoski muzyk i producent muzyczny, zauważył McShane'a z powodu jego charakterystycznego wyglądu i stylu tanecznego i zaproponował mu udział w nowym projekcie jako tancerz i wokalista. McShane był osobą otwarcie homoseksualną, w społeczności gejowskiej znany był pod pseudonimem "Ruby". Wśród najbliższych uchodził za radosnego, często rozrzutnego, żyjącego pełnią życia człowieka. Przez wiele lat walczył z postępującą chorobą, zażywając leki, mające na celu przedłużenie życia. Zmarł 29 marca 1995 na AIDS.

1. Living in the Background (1985)

2. Survivor in Love (1987)

tekstowo.pl
2 203 455 tekstów, 21 698 poszukiwanych i 903 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności