tekstowo.pl
1 694 634 tekstów w serwisie, 17 358 poszukiwanych i 801 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Artur Gadowski
Fanów: 11
Zobacz teksty piosenek >
artur_gadowski
O wykonawcy Płyty

Ur. 1 czerwca 1967 w Szydłowcu. Polski muzyk rockowy, wokalista zespołu IRA.
Skończył szkołę podstawową im. Władysława Broniewskiego oraz średnią szkołę zawodową w Radomiu. Z wykształcenia jest jubilerem. Do 1986 roku mieszkał w Radomiu, po czym przeniósł się do Szydłowca, gdzie mieszkał do 2001 roku. Potem przez krótki okres mieszkał w Warszawie. Obecnie mieszka w Łodzi.

Pochodzi z muzykalnej rodziny. Ojciec Dionizy Gadowski po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego grał na saksofonie, natomiast matka Marianna była instruktorką śpiewu. Ma młodszego o pięć lat brata Rafała, oraz czwórkę dzieci: Wiktorię, Kacpra, Zuzię i Idę. Rozwiedziony z żoną Barbarą. Od 2009 r. ponownie żonaty. Przełomem w jego życiu był rok 1979, gdy usłyszał płytę zespołu The Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, która na długo uformowała jego muzyczną drogę.
W listopadzie 1987 roku powstał rockowy zespół IRA. Grupa z dużym powodzeniem zaczęła występować na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach, zdobywając wyróżnienia oraz nagrody. Po jednym z koncertów zespół otrzymał zaproszenie na Festiwal w Opolu, na którym wystąpił w czerwcu 1988 roku, kiedy to Gadowski otrzymał wyróżnienie jako wokalista.

W grudniu 1989 roku grupa wydała swój debiutancki krążek. W pierwszej połowie lat 90. XX w. zespół stawał się coraz bardziej popularny. Po zawieszeniu działalności IRA Gadowski rozpoczął karierę solową. Podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią BMG. Pierwszy krążek miał się ukazać w październiku 1996 roku, jednak materiał nagrany wówczas, nie spełnił oczekiwań wokalisty. W 1997 roku Gadowski nagrał wraz z Markiem Kościkiewiczem z De Mono utwór "Szczęśliwego Nowego Jorku" który promował film o tym samym tytule. Utwór trafił na czołówki list przebojów. Ponownie do prac nad krążkiem przystąpiono w 1998 roku. Jedynie utwór "Wszystko jedno jak" pochodzący z poprzedniej sesji z 1996 roku znalazł się na płycie, reszta to nowe kompozycje. Krążek wydano 20 kwietnia. Największą popularnością cieszyły się utwory "Ona jest ze snu" oraz "Szczęśliwego Nowego Jorku", które podbiły listy przebojów. W marcu 2000 roku wyszła druga solowa płyta zatytułowana G.A.D..
Zmuszony złą sytuacją materialną wraz z Piotrem Sujką oraz Wojtkiem Owczarkiem wyruszył do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako robotnik budowlany. Tam podczas wolnych dni, ćwiczyli stary repertuar IRA. Zatrudnili gitarzystę Tomasza Ciastko i zaczęli występować w amerykańskich klubach. Po powrocie do kraju zespół IRA został reaktywowany, początkowo jako "Artur Gadowski i IRA".
Po reaktywacji grupy Artur nagrywa płyty z zespołem, które cieszą się dużą popularnością, oraz koncertuje po całym kraju.

1. LP-cass: Artur Gadowski ‎- Artur Gadowski, 1998 (ZIC ZAC, 74321579534 - Polska) (1998)

2. G.A.D (2000)

Komentarze (2):

spider89
spider89 10 maja 2012 13:52
(+2) + -
Artur Gadowski - skromny a wspaniały wokalista, mam z nim jak i z całą IRĄ fotki i autografy :-)

iza200069
iza200069 06 kwietnia 2012 17:33
(+3) + -
Lubię gościa a jego głos uwielbiam;)

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności