tekstowo.pl
1 680 300 tekstów w serwisie, 17 352 poszukiwanych i 655 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Armia
Fanów: 30
Zobacz teksty piosenek >
armia
O wykonawcy Płyty

Zespół Armia to legenda polskiego punk rocka, istniejąca już ponad 20 lat. Armia to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej scenie tzw. rocka niezależnego, wyróżniający się dzięki podniosłej mistyczno-bajkowej otoczce, w jaką spowił swój punk i hard core, oraz charakterystycznej "ścianie" gitarowej.


Powstał pod koniec 1984 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Roberta Brylewskiego (ur. 25 V 1961; znanego z Kryzysu, Brygady Kryzys, Izraela) i wokalisty Tomasza Budzyńskiego (ur. 2X1962; eks-Siekiera), a także dziennikarza Sławomira Gołaszewskiego, okazjonalnie wspierającego grupę na saksofonie. Przez skład zespołu przewinęło się wielu muzyków z najwyższej półki polskiej muzyki rockowej – m.in. Robert Brylewski (m.in. Izrael, Falarek, Brygada Kryzys) czy Dariusz Malejonek (2TM 2,3; Houk, Izrael, Moskwa).

Poetyckie teksty, w których widać fascynację kulturą indiańską i rycerstwa, a w późniejszych tekstach i chrześcijaństwa to niektóre cechy charakterystyczne Armii. Dyskografia Armii obejmuje kilkanaście albumów - wśród nich tak znaczące dla rodzimego rocka tytuły jak "Legenda", uważany za jedną z najlepszych płyt lat 90-tych w Polsce.

Ostatnia płyta "Ultima Thule", która swoją premierę miała w styczniu 2005 roku, to psychodeliczne, a zarazem poetyckie nagrania i bezkompromisowe, bogate gitarowe brzmienia, które spowodowały iż album uważany jest za jedną z najlepszych płyt zespołu w ostatnich latach.

Siła Armii tkwi w połączeniu poezji Tomasza Budzyńskiego z wyrafinowaną i ekspresyjną muzyką, zawierającą elementy muzyki hard core, hard rocka, folk, a nawet muzyki klasycznej. Poetycki przekaz, nawiązujący do Starego i Nowego Testamentu, jak również do utworów takich artystów jak Artur Rimbaud czy Samuel Beckett, stanowią przeciwwagę do tak modnej w muzyce rockowej postawy sex, drugs & rock'n'roll. Wykorzystanie nietypowych dla współczesnego rocka instrumentów, jak waltornia, flet, wiolonczela, skrzypce czy didgeridoo sprawia, że propozycja zespołu jest na polskiej scenie zupełnie wyjątkowa, a Armia wciąż pozostaje jedną z najbardziej oryginalnych grup, tworząc muzykę, której nie da się w żaden sposób zaszufladkować.

1. Armia (1988)

2. Legenda (1991)

3. Czas i byt (1993)

4. Triodante (1994)

5. Duch (1997)

6. Droga (1999)

7. Pocałunek mongolskiego księcia (2003)

8. Ultima Thule (2005)

9. Der Prozess (2009)

10. Freak (2009)

11. Podróż na wschód (2012)

12. Toń (2015)

Komentarze (0):

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności