2 345 524 tekstów, 28 925 poszukiwanych i 290 oczekujących
Antonio Carlos Jobim
antonio_carlos_jobim

Antônio Carlos Brasileiro de Almeida Jobim, znany również jako Tom Jobim (ur. 25 stycznia 1927 w Rio de Janeiro, zm. 8 grudnia 1994 w Nowym Jorku - brazylijski muzyk, kompozytor, aranżer, wokalista oraz jeden z twórców stylu bossa nova.

Swoją karierę zaczynał od grania na fortepianie w małych lokalach i nocnych klubach.

Pod koniec lat 50. wypromował João Gilberto, wraz z nim tworząc nowy styl w brazylijskiej muzyce, bossa novę. W roku 1959 Tom Jobim razem z Luizem Bonfá skomponował muzykę do filmu Orfeu Negro, w tym jeden z bardziej znanych standardów gatunku A Felicidade. Wydana w roku 1959 płyta João Gilberto Chega de Saudade osiągnęła zaskakujący komercyjny sukces i na stałe weszła do kanonu nowego stylu.

Już wkrótce bossa nova, z początku modna tylko w Brazylii, zyskała dużą popularność w Stanach Zjednoczonych, głównie dzięki kompozycjom Jobima w wykonaniu Stana Getza i Charlie Byrda. Nowy styl, a wraz z nim sława Jobima, szybko rozprzestrzenił się w obu Amerykach, czego dowodem były nagrania i koncerty brazylijskiego kompozytora z ówczesnymi wybitnymi jazzmanami, m.in. Dizzym Gillespiem.

Muzyka stworzona przez Jobima stała się inspiracją dla wielu artystów, nie tylko z kręgu jazzu. Z jego kompozycji korzystali (poza wymienionymi wcześniej) m.in. Astrud Gilberto, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, Herbie Hancock, Chick Corea, Toots Thielemans, Tony Bennett, Rosemary Clooney, Diana Krall, Jane Monheit, jak również Sting i George Michael.

Jego imieniem nazwano jeden z portów lotniczych w Rio de Janeiro - Port Lotniczy Galeão.

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

tekstowo.pl
2 345 524 tekstów, 28 925 poszukiwanych i 290 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności