1 815 126 tekstów, 17 668 poszukiwanych i 449 oczekujących
Anthony Quinn
Brak zdjęcia
Dodaj zdjęcie

Anthony Quinn (1915-2001)

Właściwie Antonio Rudolfo Oaxaca Quinn, urodzony 21 kwietnia1915 roku w Chihuahua w Meksyku, zmarł 3 czerwca 2001 roku w Bostonie w USA, aktor amerykański pochodzenia meksykańsko-irlandzkiego, malarz i rzeźbiarz. Jego matka (Manuela "Nellie" Oaxaca) była Indianką pochodzącą z Azteków, ojciec Francisco był mieszańcem meksykańsko-irlandzkim. Po rewolucji Pancho Villi rodzina wyemigrowała do USA. Nim związał swoje życie z aktorstwem, pracował między innymi jako rzeźnik, zatrudniał się przy uboju zwierząt, był również bokserem, a jako mały chłopiec - pucybutem i gazeciarzem. Do Hollywood trafił w 1936 roku, a drogę do kariery otwarło mu małżeństwo z córką reżysera Cecila B. De Mille'a. Wylansowali go jednak twórcy europejscy: Federico Fellini rolą Zampano w La Stradzie i Michael Cacoyannis rolą tytułową w Greku Zorbie. To właśnie z tą drugą rolą, brawurowo zagraną, jest dziś Quinn najczęściej kojarzony. Przyniosła mu ona międzynarodową sławę. Często zresztą wcielał się w postaci Greków i Romów. Skarżył się nawet, że dla producentów jest dyżurnym Indianinem Hollywood. Największe swoje kreacje stworzył w filmach: Krew Na Piasku, La Strada, Dzwonnik z Notre Dame, Działa Navarony, Lawrence z Arabii, Dzieci Sancheza, Lew Pustyni, Stary Człowiek i Morze. Chociaż najbardziej znany jest z ról ludzi twardych i bezkompromisowych, potrafił również kreować nacechowane głębokim humanizmem postacie ludzi wrażliwych, z trudem radzących sobie z brutalnością otaczającego ich świata. Wielkim fanem Anthony'ego był reżyser David Lean. Ostatni film z udziałem aktora, Słodka Zemsta wszedł na ekrany już po śmierci aktora. Zmarł w wyniku komplikacji oddechowych związanych z rakiem krtani. Dwukrotnie był nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe w filmach Dziki Jak Wiatr (1957, reż. George Cukor) oraz Grek Zorba (1964; reż. Michael Cacoyannis). Jednak nagrody zdobył za role drugoplanowe w filamch: Viva Zapata! (1952, reż. Elia Kazan) i Pasja Życia (1956, reż. Vincente Minnelli). Pięć razy był nominowany do nagrody Złotego Globu. Był trzykrotnie żonaty: po raz pierwszy z Katherine DeMille (1937-1965, rozwód) - 5 dzieci, po raz drugi z Jolanda Addolori (1966-1997, rozwód) - 3 dzieci, po raz trzeci z Kathy Benvin (1997 do jego śmierci) - 2 dzieci. Miał również dwóch nieślubnych synów ze związku z Friedel Dunbar. Ojciec w sumie dwanaściorga dzieci, z których ostatnie z nich urodziło się, gdy aktor przekroczył już osiemdziesiątkę. Rząd Grecki podarował Anthony Quinnowi zatokę na wyspie Rodos w podziękowaniu za rolę w filmie Działa Navarony, czym przyczynił się do promocji wyspy. Zatokę nazwano imieniem i nazwiskiem aktora. Późniejszy, demokratyczny rząd unieważnił tą decyzję, jednak nazwa zatoki przetrwała do dziś. Zamykająca cypel skała zatoki została wykorzystana w filmie Działa Navarony. To w jej wnętrzu mieściły się działa.

1. S-vinyl/7”: Anthony Quinn With The Harold Spina Singers ‎- I Love You, You Love Me, (Capitol Records, 5930 - USA) (1967)

2. S-vinyl/7”: Anthony Quinn ‎- Fall In Love In Rome / Carissima, (Capitol Records, K 23 873 - Niemcy) (1967)

3. LP-vinyl: Anthony Quinn & The Harold Spina Singers Orchestra ‎- In My Own Way...I Love You, (Capitol Records, ST 116 - USA) (1968)

Komentarze (0):

tekstowo.pl
1 815 126 tekstów, 17 668 poszukiwanych i 449 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności