1 927 786 tekstów, 17 714 poszukiwanych i 240 oczekujących
Anna Karwan
anna_karwan

Anna Magdalena Karwan (ur. 6 grudnia 1985) – polska piosenkarka wykonująca muzykę popularną, kompozytorka, autorka tekstów i aktorka.

Zdobywczyni trzeciego miejsca w programie talent show TVP2 The Voice of Poland (2016). Laureatka nagrody „Premiery” na 56. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2019).

Młodość

Dorastała i wychowywała się w Łaszczowie w rodzinie o tradycjach artystycznych. Jej matka, Wiktoria Pasierb, grała na mandolinie i skrzypcach, ojciec tańczył w młodości w zespole ludowym, a siostra śpiewała]. Jej ojciec był alkoholikiem. W wieku 16 lat opuściła dom rodzinny i przeprowadziła się do Warszawy, gdzie zarabiała na życie, pracując w kawiarni[3].

W dzieciństwie tańczyła i trenowała akrobatykę artystyczną. Uczyła się w XL Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

Kariera muzyczna
Mając 15 lat, wystąpiła w programie TVN Droga do gwiazd Następnie śpiewała m.in. w restauracjach i na weselach[1]. Zanim rozpoczęła solową karierę muzyczną, śpiewała w chórkach u Ani Dąbrowskiej[4], Moniki Brodki[4], Sylwii Wiśniewskiej[4], Kasi Cerekwickiej[4], Andrzeja Piasecznego, Pauliny Przybysz, Stanisława Soyki i Ani Wyszkoni . W 2010 wygrała jeden z odcinków Szansy na sukces, śpiewając piosenkę Wojciecha Kordy i Niebiesko-Czarnych „Na betonie kwiaty nie rosną”, a w 2011 została półfinalistką drugiej edycji programu rozrywkowego Polsatu Must Be the Music. Tylko muzyka[5]. W 2015 wraz z DJ Morowym stworzyła klubowy projekt koncertowy „Mr&Mrs Karwan Morowy”[6]. Wcześniej śpiewała również w klubowych setach z dejem Vibe’em

Na początku 2016 wydała singiel „Aleja gwiazd”, będący jej interpretacją przeboju Zdzisławy Sośnickiej z 1987, który stworzyła z Matheo. 17 maja wydała singiel „Mam was]. Na przełomie lata i jesieni brała udział w siódmej edycji programu TVP2 typu talent show The Voice of Poland. Należała do drużyny prowadzonej przez Natalię Kukulską i ostatecznie dotarła do finału, w którym zajęła trzecie miejsce. Po udziale w programie wydała singiel „W prezencie”, który napisali dla niej Kukulska[] i Michał Dąbrówka. 23 września wydała teledysk do piosenki „Aleja gwiazd”, który zrealizowała na potrzeby projektu „Legendy Polskie” tworzonego przez Allegro[12]. Nagranie koncertowe, udostępnione 24 lutego na kanale „AniaKarwanVEVO”, osiągnęło ponad 12 mln wyświetleń w serwisie YouTube grudnia zagrała pierwszy solowy koncert

W 2018 podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią 2TrackRecords. 10 sierpnia 2018 wydała singel „Głupcy” z którym dotarła do 18. miejsca w zestawieniu AirPlay – Top najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. 25 stycznia zaprezentowała singiel „Czarny świt”wraz z teledyskiem. Obie piosenki znalazły się na jej debiutanckim albumie pt. Ania Karwan, który wydała 15 lutego 2019 Z płytą zadebiutowała na 6. miejscu na liście sprzedaży OLiS]. 31 maja premierę miał film Paskudy. UglyDolls, w którym użyczyła głosu Moxy w partiach śpiewanych 15 czerwca zwyciężyła z piosenką „Słucham Cię w radiu co tydzień” w konkursie „Premier” podczas 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Oprócz nagrody jury, otrzymała także dwie nagrody ZAiKS-u (za muzykę i słowa do piosenki)]. 7 października premierę miał utwór „The Secret Game”, który nagrała na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Ukryta gra

W styczniu 2020 otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku”[24]. W kwietniu wydała czwarty singiel z debiutanckiej płyty – „Dzięki Tobie”, do którego nagrała oficjalny teledysk wyprodukowany przez Błażeja Szychowskiego.


Działalność pozamuzyczna

Przed rozpoczęciem solowej kariery muzycznej pisała scenariusze do spotów reklamowych oraz zagrała epizodyczną rolę słowiańskiej śpiewaczki w filmie Hanny Ceglińskiej-Leśnodorskiej Bask. Objawienie Ameryki (2016)i grała piosenkarkę Ulę Skowrońską w kilkunastu odcinkach serialu TVP2 Barwy szczęścia (2017–2018).

Jest uczestniczką jedenastej edycji programu rozrywkowego Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2020)[27]. Jej partnerem tanecznym jest Jan Kliment.

W 2017 zaangażowała się w kampanię społeczną „Kocham. Szanuję”, mającą zwrócić uwagę na problem przemocy domowej wobec kobiet.


Życie prywatne

Ze związku z Markiem Zielińskim ma córkę Oliwię (ur. 8 marca 2013 }

W dorosłym życiu przez kilkanaście lat zmagała się z depresją.

Filmografia

Dubbing

2019: Paskudy. UglyDolls – jako Maxy (piosenki)

Seriale telewizyjne

od 2017: Barwy szczęścia – jako Ula Skowrońska, piosenkarka i podopieczna Huberta

Nagrody i nominacje
Rok Kategoria Tytułem Rezultat
2019 LVI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu Premiery („Słucham Cię w radiu co tydzień”) Wygrana
2020 Fryderyki 2020 Fonograficzny debiut roku Nominacja

1. Nowe Pokolenie 14/44 [CD, składanka] (2014)

tekstowo.pl
1 927 786 tekstów, 17 714 poszukiwanych i 240 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności