2 154 566 tekstów, 20 179 poszukiwanych i 1 123 oczekujących
Andrzej Piaseczny
andrzej_piaseczny

Urodził się 6 stycznia 1971 roku w Pionkach koło Radomia. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, śpiewał w szkolnym zespole Cavatina (jako jedyny wokalista wśród ośmiu dziewcząt). Po ukończeniu liceum w klasie o profilu biologiczno - chemicznym rozpoczął studia na WSP w Kielcach, kierunek - wychowanie muzyczne. Miał nadzieję spotkać tam osoby, z którymi mógłby założyć zespół. I tak się stało - w 1992 roku Artysta przyłączył się do grupy Mafia.

Zanim jednak zespół nagrał swój pierwszy album, Andrzej wystąpił w konkursie młodych talentów we Wrocławiu, w koncercie Debiutów na Festiwalu w Opolu, oraz zorganizował w Kielcach swój pierwszy solowy koncert. "Mafia" - pierwsza płyta zespołu, spodobała się wytwórni Zic-Zac, z którą później grupa podpisała kontrakt. Na krążku znalazł się między innymi utwór "Wishing Well" z repertuaru zespołu Free, a "Krótka piosenka o miłości" z tekstem Piaska i muzyką Zdzisława Zioło stała się hymnem Festiwalu w Jarocinie' 93. W lutym 1995 roku ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany "Gabinety". Singlem promującym płytę była ballada "Noce całe", jednak na krążku w większości znalazły się bardziej rockowe utwory.
Jeszcze w tym samym roku nakładem niewielkiej wytwórni płytowej "Ara" ukazał się krążek Roberta Chojnackiego zatytułowany "Sax & Sex". Początkowy plan zakładał, że Andrzej napisze jedynie teksty na te płytę, a w rezultacie zaśpiewał prawie wszystkie piosenki. Album odniósł ogromny sukces, rozszedł się w ponad 800 tysiącach egzemplarzy. Ta "Multiplatynowa Płyta" do dziś uważana jest za najpopularniejszy album i komercyjny hit lat 90. Piosenki "Budzikom śmierć", "Prawie do nieba" i "Niecierpliwi" przez długi okres czasu nie schodziły z pierwszych miejsc list przebojów, a największe stacje radiowe grają je do dziś. Sukces albumu spowodował, że Andrzej stał się niekwestionowanym idolem młodzieży, a na jego koncerty przychodziły tłumy fanów. Rok później ukazał się album "Sax & Dance" z nowymi, dyskotekowymi aranżacjami utworów z "Sax & Sex"... I na tym zakończyła się współpraca Artysty z Robertem Chojnackim. W 1996 roku ukazała się płyta "FM", ostatnia jaką Andrzej nagrał z Mafią. Promowały ją utwory "W świetle dnia" i "Imię deszczu". Była to najbardziej popowa płyta zespołu. Rok później grupa nagrała singel "Wolność w nas" do filmu "Sara" Macieja Ślesickiego.

W styczniu 1998 roku ukazał się pierwszy solowy album Andrzeja, zatytułowany po prostu "Piasek". W kilka miesięcy osiągnął status "Platynowej Płyty". Single "Mocniej?" i "Jeszcze bliżej" szybko stały się przebojami. Po tak dużym sukcesie wydano także specjalną edycję płyty pt.: "Piasek na lato" - zawierającą m.in. remixy utworów z płyty "Piasek". W 1998 roku ukazał się również singel "Wciąż bardziej obcy", z gościnnym udziałem Jana Borysewicza.

Na krążku znalazła się także piosenka "Pogodniej (Złoty środek)" z serialu "Złotopolscy",
w którym od 1997 roku można oglądać Artystę w roli Kacpra Górniaka. Nie była to jedyna przygoda Andrzeja z aktorstwem, zagrał też w reklamie Pepsi i stworzył postać Królewicza w spektaklu "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków" wystawianym w szczecińskiej operetce.

W 1998 roku Andrzej wraz z Natalia Kukulską nagrał piosenki do filmu animowanego "Magiczny Miecz" - "Jesteś blisko mnie" i "Znam drogę swą". Autorem muzyki był światowej sławy kompozytor, David Foster.

W 1999 roku Andrzej wystąpił na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlsham. Piosenką "Jeszcze bliżej" wyśpiewał sobie II nagrodę, oraz tę najcenniejszą - Nagrodę Publiczności. W tym samym czasie ukazał się wakacyjny singel "Kochać masz", zapowiadający nową płytę.

"Popers" - kolejny album Andrzeja ukazał się w 2000 roku. Do współpracy przy jego tworzeniu Artysta zaprosił m.in. Ewę Bem, z którą zaśpiewał utwór "Pół mnie, ciebie pół", wybitnego muzyka jazzowego Wojciecha Karolaka, basistę Vaila Johnsna i saksofonistę Erica Marienthala. I tak z połączenia tekstów Piaska, oraz "żywych instrumentów" i brzmienia syntezatorów stylizowanych na lata 80. powstała taneczno - refleksyjna płyta. Promował ją singel "Miłość podglądaczy". Z okazji premiery płyty zorganizowano duży koncert pt.:"Piasek i Przyjaciele" w Teatrze Polskim w Warszawie, podczas którego w duecie z Piaskiem wystąpili wymienieni powyżej artyści, a także m.in. Jan Borysewicz, Reni Jusis, Anna Przybylska i inni. Imprezę wyemitowała TVP1.

12 maja 2001 roku Andrzej Piaseczny wystąpił na festiwalu Eurowizji w Kopenhadze. Zaśpiewał tam utwór "Too long" skomponowany przez Roberta Chojnackiego. Nie udało się zdobyć żadnej nagrody, jednak Artysta po występie otrzymał kilka propozycji od zagranicznych firm płytowych. Mówiono wtedy o jednorazowym powrocie do współpracy z Robertem, jednak dwa lata później muzycy spotkali się znowu, czego efektem była piosenka świąteczna "Miejsce, gdzie czekam".

W 2002 roku Andrzej wziął udział w nagraniu utworu "Oj Kot" promującego film "Zemsta" Andrzeja Wajdy. Rok później ukazał się singel "Wszystko trzeba przeżyć" i był on zapowiedzią kolejnej, długo oczekiwanej płyty Artysty.

Album, zatytułowany po prostu "Andrzej Piaseczny", ukazał się w listopadzie 2003 roku. Znalazły się na nim nie tylko przebojowe, ale również refleksyjne utwory. Na szczególną uwagę zasługują bardzo osobiste, dojrzałe teksty, napisane oczywiście przez Andrzeja. Płytę promowały piosenki "Szczęście jest blisko", "Teraz płacz", oraz "Jedna na milion".

Latem 2004 roku Artysta wziął udział w Sztafecie Ognia Olimpijskiego podczas igrzysk w Atenach. Ze zniczem olimpijskim na Krecie obok Andrzeja pobiegli także inni polscy muzycy i aktorzy, m.in. Danuta Stenka, Kayah, Marcin Daniec, a także takie światowej sławy gwiazdy, jka np. Tom Cruise. A we wrześniu tego roku ukazał się singel "Przytul mnie życie", duet z Krzysztofem Krawczykiem. Andrzej napisał kilka tekstów na jego najnowsza płytę (Artysta pisał także dla zespołu Offside, Ewy Bem i innych).

W maju 2005 ukazał się kolejny singel Piaska, zatytułowany "Jednym tchem". Andrzej zaprezentował go podczas koncertu "Premiery" na Festiwalu w Opolu. Pod koniec miesiąca ukazała się również płyta "Słowa", z piosenkami do wierszy Jana Pawła II, na której Artysta zaśpiewał utwór "W mroku jest tyle światła". Latem Piasek wziął udział w wielkim charytatywnym przedsięwzięciu, zorganizowanym przez fundację "Mimo Wszystko" - w "Festiwalu Piosenki Zaczarowanej", wystąpił także jako gwiazda trasy koncertowej "Lata z Radiem".

3 września 2005 Andrzej Piaseczny wystąpił podczas Festiwalu w Sopocie i kolejnym singlem, zatytułowanym "Z głębi duszy", wyśpiewał sobie główną nagrodę - "Bursztynowego Słowika". Piasek otrzymał także od Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" honorowy tytuł, oraz magiczną statuetkę i dyplom Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka. Otrzymują go wszyscy, którzy przyczynili się do powstania i sukcesu Pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Ci, którzy otoczyli życzliwością, ciepłem, dobrem i doprowadzili do finału młodych wokalistów. Pod koniec miesiąca ukazała się także najnowsza, czwarta już solowa płyta Artysty - "Jednym tchem". Promował ją singel pod tym samym tytułem, a także "Z głębi duszy" i "Tej nocy". A w listopadzie Andrzej otrzymał następną nagrodę - "Złoty Dziób" od Radia Wawa dla Wykonawcy Roku. To bardzo miła nagroda i kolejny ptak do kolekcji! :)

19 grudnia 2005 roku Artysta wystąpił wraz z innymi wykonawcami podczas Wigilii dla Eurodeputowanych w Brukselii, w tym miesiącu jako dodatek do lokalnych gazet ukazała się także płyta z kolędami w Jego wykonaniu (nakład to 220 tysięcy egzemplarzy).

W kwietniu 2006 odbyła się premiera widowiska taneczno-muzycznego pt. "Pasja", przygotowanego z okazji Wielkanocy przez artystów Filharmonii Święokrzyskiej, Kielecki Teatr Tańca i chór "Fermata". Głowną postacią spektaklu był Judasz, w postać któgo wcielił się Andrzej Piaseczny. Marią Magdaleną była Justyna Steczkowska.

24 kwietnia ukazała się reedycja albumu "Jednym tchem" z dodatkiem w postaci drugiej płyty z pięioma piosenkami w koncertowych wersjach, nagraniem występu Andrzeja podczas Sopot Festival 2005, oraz teledyskiem i nową wersją piosenki "...i jeszcze", która stala się kolejnym singlem.

Latem tego roku Artysta już po raz kolejny wystąpił podczas Festiwalu Piosenki Zaczarowanej, wziął udział w koncercie dla Varius Manx w Operze Leśnej w Sopocie,
w IV Koncercie Charytatywnym "Serca Dzieciom" w Kielcach i był gwiazdą Koncertowego Lata z RMF FM. Zaśpiewał też podczas Sopot Festival 2006 i był jurorem w konkursie
o Bursztynowego Słowika.

23 września 2006 Andrzej otrzymał Platynową Płytę za album "Jednym tchem

13 X 2006 ukazała się płyta Roberta Chojnackiego "Saxophonic", którą promuje singiel " Będziesz znów" - wyśpiewany i opatrzony tekstem przez Andrzeja. Napisał On też większość słów na tą płytę i osobiście wykonał piosenki " Kiedy jestem" oraz "Polskie twarze". Na płycie tej można też usłyszeć Artura Gadowskiego i Krzysztofa Kiljańskiego.

19.XI.2006 Andrzej, jako jedna z 6 gwiazd polskiej sceny muzycznej wystąpił w krakowskim klubie Studio, podczas trasy RMF Live, będącej wyjątkowym połączeniem programu radiowego i serii ekskluzywnych koncertów. Oprócz Piaska w tym wydarzeniu wzięli udział m.in.Lady Pank i duet Lipnicka/Porter.

26.XII 2006 TVP2 wyemitowała program Elżbiety Skrętkowskiej "Arie z uśmiechem", w którym Andrzej zaśpiewał dwie arie operetkowe "Dziewczyno Ty moja" i "Usta milczą, dusza śpiewa" (w duecie z Kasią Cerekwicką).

"I jeszcze" - ostatni singiel z płyty "Jednym tchem", w plebiscycie RMF FM na najpiękniejszą piosenkę roku zajął wysoką 4. pozycję.

W styczniu 2007 ruszyła kolejna kampania promocyjna Radia ZET z udziałem Andrzeja.

Wiosna - lato 2007 Andrzej spędził bardzo pracowicie, koncertując od Krosna po Szczecin, gdzie uświetnił swoim występem paradę największych żaglowców - The Tall Ship's Races 2007. Był też jedną z gwiazd koncertowego lata Radia Zet. Został również zaproszony na Festiwal Top Trendy w Sopocie, jako jedna z 10 gwiazd, mogąca poszczycić się największą ilością sprzedanych płyt w roku 2006. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wiął udział w recitalu Seweryna Krajewskiego - "Niebo z moich stron"

W listopadzie 2007 podczas Róż Gali Andrzej wykonał wspólnie z Arturem Gadowskim i Łukaszem Zagrobelnym utwór George'a Michael'a "Freedom"

Rok 2008 to dla Andrzeja okrągła rocznica 15 - lecia kariery muzycznej. Andrzej koncertowo powitał Nowy Rok na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Z początkiem roku 2008 Andrzej uruchomił swój profil na popularnym portalu myspace: www.myspace.com/andrzejpiaseczny

W styczniu 2008 swoją premierę miał najnowszy singiel Andrzeja "15 dni", promujący jubileuszową płytę Andrzeja z Jego największymi przebojami.

W lutym 2008 piosenką "Chociaż Ty" wygrał główną nagrodę i statuetkę w programie emitowanym przez TVP1, wspierającym budowę sztucznego serca - "Serce masz tylko jedno"

W marcu 2008 TVP2 wyemitowała odcinek Mini - Szansy z udziałem Andrzeja.

7 kwietnia 2008 ukazała się jubileuszowa płyta Andrzeja, świętującego 15 - lecie swojej działalności muzycznej. Wydawnictwo składa się z 2 płyt CD z największymi przebojami Andrzeja ("Z głębi duszy","Noc za ścianą"), jak i utworami, które są Artyście szczególnie bliskie, a nie były szerzej prezentowane publiczności ("Więcej chcę", "Kiedy jestem"). Na płycie znalazły się też dwa utwory, które nie zmieściły się na poprzednich wydawnictwach Andrzeja - "Tej jesieni" i "Z oczu czytane" oraz dwie premierowe piosenki - znany już singiel "15 dni" i "Komu potrzebny żal", który stał się drugim singlem promującym tę płytę. Wydawnictwo w wersji podstawowej składa się z wymienionych płyt CD oraz płyty DVD z wybranymi przez Andrzeja teledyskami i fragmentami koncertów. Już w maju album ten pokrył się platyną!

30. marca 2009 ukaże się najnowsza płyta Andrzeja - w całości skompowana przez Seweryna Krajewskiego pt. "Spis rzeczy ulubionych". Singiel ją promujący "Chodź, przytul, przebacz" wygrał cztery odcinki z rzędu nowego programu muzycznego TVP2 "Hit Generator", dzięki czemu Andrzej został uhonorowany statuetką "Hit Generatora".

08.04.2009 - "Spis Rzeczy Ulubionych" uzyskał status Złotej Płyty!

Miesiąc później płyta "Spis Rzeczy Ulubionych" uzyskała status platynowej płyty.

Festiwal w Opolu 2009 Andrzej zakończył potrójnie nagrodzony - SuperJedynkami - w kategoriach Artysta Roku, Przebój roku - "Chodź, przytul, przebacz" oraz SuperWystęp.

30.11.2009 ukazała się koncertowa płyta Andrzeja "Na przekór nowym czasom - live". Materiał na nią został zarejestrowany podczas jesiennej, wspólnej trasy koncertowej z Sewerynem Krajewskim. W dniu premiery płyta osiągnęła status złotej płyty!

25.01.2010 Andrzej odebrał TELEKAMERĘ w kategorii Muzyka

23.02.2010 płyta "Spis Rzeczy Ulubionych" została uhonorowana nagrodą słuchaczy Radia Wawa - Złotym Dziobem

1. Mafie (wraz z zespołem Mafia) (1993)

2. Mocniej (1997)

3. S-CD: Natalia Kukulska/Andrzej Piaseczny - Razem i Osobno, (PolyGram Polska, nr.kat. nieznany - PL) (1998)

4. S-CD: A. Piaseczny/J. Borysewicz ‎- Wciąż Bardziej Obcy, (BMG Poland/ZIC ZAC, 74321626672 - PL) (1998)

5. Piasek (1998)

6. Popers (2000)

7. W blasku światła (oraz Stanisław Sojka) (2001)

8. LP-CD: Andrzej Piaseczny ‎- Andrzej Piaseczny, (BMG Poland, 82876564892 - PL) (2003)

9. Andrzej Piaseczny (2003)

10. LP-CD/Promo: Andrzej Piaseczny - Kolędy, (Album promocyjny do pisma Echo Dnia - PL) (2004)

11. LP-CD: Andrzej Piaseczny ‎- Jednym Tchem, (Sony BMG Music Entertainment, 82876698522 - PL) (2005)

12. Jednym Tchem (2005)

13. S-CD: Robert Chojnacki/Andrzej Piaseczny ‎- Będziesz Znów, (Mister Sax, Mister Sax 001 - PL) (2006)

14. Saxophonic (wraz z Robertem Chojnackim) (2006)

15. LP-CD/DVD x2: Andrzej Piaseczny ‎- 15 Dni, (Sony Music Entertainment, 88697252912 - PL) (2008)

16. 15 Dni (2008)

17. S-CD/Maxi: Andrzej Piaseczny ‎- 15 Dni, (Sony BMG Music Entertainment - 88697277952 - PL) (2008)

18. LP-CD: Andrzej Piaseczny ‎- Spis Rzeczy Ulubionych, (Sony Music Entertainment, 88697427852 - PL) (2009)

19. LP-CD: Andrzej Piaseczny/Seweryn Krajewski ‎- Na Przekór Nowym Czasom - Live, (Sony Music, 88697611772 - PL) (2009)

20. Spis Rzeczy Ulubionych (2009)

21. To co dobre (2011)

22. Zimowe Piosenki (2012)

23. Zimowe piosenki (oraz Seweryn Krajewski) (2012)

24. Kalejdoskop (2015)

25. O Mnie, O Tobie, O Nas (2017)

Komentarze (4):

olakowal33@op.pl 21 marca 2017 19:18
(0)
@Julia5000: Zgadzam się z tobą. Pozdrawiam ciepło :-)

Pokaż powiązany komentarz ↓

Yamhan 16 listopada 2013 13:17
(+1)
Znam, szanuję.

AshleyKatyPerry 01 kwietnia 2012 12:33
(-2)
♥Nawet nawet♥

Julia5000 25 lutego 2012 20:50
(0)
Andrzej Piaseczny ma super piosenki!

tekstowo.pl
2 154 566 tekstów, 20 179 poszukiwanych i 1 123 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności