1 741 314 tekstów, 18 291 poszukiwanych i 454 oczekujących
Al Bano & Romina Power
al_bano___romina_power

Albano Carrisi (znany też jako Al Bano lub Al Bano Carrisi, ur. 20 maja 1943 w Cellino San Marco, Włochy) - włoski piosenkarz i aktor. Romina Francesca Power (ur. 2 października 1951 w Los Angeles) – włoska piosenkarka i aktorka. (Albano Carrisi) Jego matka, Jolanda Carrisi. Ojciec, Carmelo Carrisi zajmowali się niewielkim gospodarstwem rolnym.Razem z młodszym bratem Franco Carrisi pomagał rodzicom. Zamiłowanie do muzyki otrzymał od ojca, który podczas pracy śpiewał tradycyjne włoskie piosenki, czasami grał na gitarze. Pierwszą piosenkę {Addio Sicillia } Albano napisał mając 12 lat. W wieku 16 lat, kiedy sytuacja finansowa rodziny znacznie się pogorszyła, postanowił wyemigrować do Mediolanu. Początkowo mieszkał na dworcu. Po kilku tygodniach udało mu się znaleźć zatrudnienie w restauracji Al Dollaro jako kelner. Był to jeden z lepszych lokali w całym mieście. Przychodziły tam gwiazdy muzyki. Tam również znalazł ogłoszenie o castingu do Clan Celentano. Założyciel klanu Adriano Celentano zmienił mu pseudonim na Al Bano. W ten sposób nakładem firmy fonograficznej Fantasy, w 1965 roku Albano nagrywa pierwszy swój singiel La Strada, cover piosenki Geny Pitney. Gra w spektaklach w Clan Celentano i ciężko pracuje jako kelner.Debiutuje na Festival delle Rose w 1966 roku śpiewając w duecie z Pino Donaggio utwór Quando Il Sole Chiudi gli Occhi. W tym samym roku dostaje się do programu muzycznego Settevoci gdzie prowadzącym jest Pippo Baudo. W jednym z odcinków prezentuje swój najnowszy singiel Io Di Notte, który zyskuje zainteresowanie nie tylko publiczności, ale także uznanych artystów. W 1967 roku, Albano nagrywa swój pierwszy przebój Nel Sole. Utwór wygrywa Disco Per l'Estate i zajmuje pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedanych singli w całym roku we Włoszech, sprzedając się w nakładzie 1 500 000 kopii. Jego głos dociera do wszystkich gazet i telewizji. Jest ceniony przez publiczność jak i artystów, takich jak Claudio Villa. W tym samym roku zostaje nagrany film Nel Sole w którym występuje Albano oraz młoda, wówczas nieznana, amerykańska aktorka Romina Power. Córka sławnego aktora Tyrone Power. Sztuka opowiada o namiętnej miłości dwóch młodych ludzi, którzy pomimo sprzeciwu rodziców, postanawiają wziąć ślub.
26 lipca 1970 roku, Albano bierze ślub z Rominą Power, z którą miał czworo dzieci: Ylenia, urodzona w 1970 i zaginiona w 1994, Yari urodzony w 1973, Cristel urodzona w 1985 i Romina Jr, urodzona w 1987. Albano już w 1970 podzielił częściowo swoją karierę artystyczną z żoną. Zainspirowani ścieżką dźwiękową z filmu René Clémenta Giochi proibiti, skomponowali utwór Storia Di Due Innamorati. Duet z Rominą Power
W 1975 roku, małżeństwo wydaje pierwszy swój album w duecie Atto I nakładem firmy fonograficznej Libra. W tym samym roku zajmują 2 miejsce z utworem Dialogo na Disco Per L'Estate. W 1976 po raz pierwszy występują na Eurowizji z piosenką We'll live it all again zajmując razem z 69 zdobytymi punktami 7 lokatę. Ten utwór nagrali potem także w języku hiszpańskim oraz francuskim.
W 1981 roku, nagrywają jeden ze swoich największych przebojów Sharazan. Rok później, w 1982 startują po raz pierwszy w duecie na Festiwalu w Sanremo z utworem Felicità zdobywając drugą pozycję i podbijając włoskie listy przebojów na długie tygodnie. W samych tylko Niemczech singiel sprzedaje się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy za co para dostaje nagrodę Złotego Globa.
2 lata później, w 1984 roku, Albano i Romina powracają na Festiwal w Sanremo z utworem Ci sarà, który wygrywa pierwszą nagrodę wyprzedzając o ponad milion głosów laureata drugiego miejsca. Singiel promuje ich najnowszy wówczas album Effetto Amore.
W 1985 roku, startują ponownie w konkursie Eurowizji z piosenką Magic oh Magic z którą ponownie zajmują 7 miejsce.
Światowy sukces, para zyskuje w 1986 roku, podpisując kontrakt z wytwórnią WEA i wydając album Sempre Sempre. W lutym 1987 roku, występują na Festiwalu w Sanremo z utworem Nostalgia Canaglia, który zajmuje 3 miejsce. Pod koniec tego samego roku zostaje wydana najnowsza płyta Libertà, która nie cieszy się powodzeniem we Włoszech, ale zagranicą zyskuje wiele pozytywnych opinii. W roku 1988 pojawia się kolejny album; Fragile z którego pochodzi piosenka Cara Terra Mia. Utwór ten, para zaprezentowała na Festiwalu w Sanremo w 1989 roku, zajmując ponownie 3 miejsce.
Rok 1991 zaczyna się kolejnym występem na Festiwalu w Sanremo z utworem "Oggi Sposi", który zajmuje dopiero 9 miejsce. W tym samym roku, para obchodzi 25 lecie wspólnej pracy artystycznej, co owocuje albumem Le Piů Belle Canzoni. Albano i Romina piszą także książkę autobiograficzną Autoritatto i wydają VHS o tym samym tytule.
W 1993 para nagrywa kolejny album Notte E Giorno z którego utwór Atto D'Amore jest wykorzystany jako muzyka rozpoczynająca popularny we Włoszech serial. W utworze Il Mondo Degli Angeli swój głos po raz drugi użyczyła Cristel, córka pary. W tym samym roku dostają propozycje nakręcenia programu dokumentalnego o USA dla włoskiej telewizji RAI. Zgadzają się, wyruszając pod koniec roku Kamperem i podróżując przez całe USA od wschodniego po zachodni brzeg. W 1994 roku, życie rodziny Albano przyćmiewa tragedia. Najstarsza córka - Ylenia, ginie w Nowym Orleanie. Nikt nie wie co się z nią stało. Para porzuca wszystkie swoje prace muzyczne i wyrusza na poszukiwania do USA, gdzie razem z szefem policji starają się odnaleźć córkę. Niestety do dnia dzisiejszego nie odnaleziono nawet ciała. Podejrzewa się, że Ylenia pod wpływem narkotyków wskoczyła do rzeki Missisipi i utonęła. Romina Power wierzy, że córka żyje, Albano, że umarła. Mimo tragedii w 1995 roku para wydaje kolejny album Emozionale oraz VHS "Una Vita Emozionale". W 1996 roku Albano powraca do solowej kariery, którą zaczyna od występu na Festiwalu w Sanremo z piosenką È la mia vita napisaną przez Maurizio Fabrizio oraz Giuseppe Marino. W piosence Albano podsumowuje swoje dotychczasowe życie, wspominając zaginioną córkę. Zajmuje 7 miejsce, a utworem podbija serca całych Włoch.
W 1997 wydaje kolejny, solowy album Concerto Classico, który jest zbiorem najbardziej znanych pieśni operowych. Według niektórych krytyków muzycznych, uznawany za najlepszy jego solowy album, w którym pokazał maksymalne możliwości głosowe. Z okazji Festiwalu w Sanremo, na którym wystąpił z utworem Verso il Sole, wydaje składankę o takiej samej nazwie, na której znajdują się piosenki solowe z płyt wydawanych z w duecie z Rominą. Na zaproszenie organizatorów Festiwalu w Sopocie, Albano i Romina po raz pierwszy odwiedzają Polskę, śpiewając swoje największe hity. Pod koniec roku grają jeszcze kilka koncertów w Europie. Początkowo chcieli się wycofać, jednak wówczas musieliby zapłacić wysokie kary.
W 1998 roku, małżeństwo daje ostatni występ, na żywo przed Janem Pawłem II, śpiewając utwór Al Mondo Siamo Noi. Po zakończeniu całej ceremonii, duet długo rozmawiał z papieżem na temat ich małżeństwa, jednak bez powodzenia.
W 1999 roku, na łamach tygodnika Oggi ogłosił oficjalnie separacje oraz wyjaśnił powody swojej decyzji. Po tych wydarzeniach wystąpił ponownie na Festiwalu w Sanremo z utworem Ancora In Volo z którym zajął 6 miejsce. Do sklepów trafił także album o takiej samej nazwie. W tym samym roku Albano wydaje kolejną płytę Volare, która jest kompilacją najbardziej ulubionych włoskich piosenek w wykonaniu artysty. Koncertuje w USA, Rosji, Grecji, Hiszpanii, Austrii oraz w Niemczech.
Pojawia się także kolejny raz na Festiwalu w Sopocie w 2000 roku, podczas włoskiego dnia, śpiewając swoje największe przeboje solowe jak i te za czasów duetu. W maju bierz kolejny raz udział w Eurowizji jako chórek do piosenki Jane Bogaert - La vita cos'è?. Utwór plasuje się 20 z 24 miejsce w finale.
Albano wykorzystując swoją popularność dołączył się do kampanii antynarkotykowej jako Ambasador Dobrej Woli. W 2001 roku, wydaje kolejny świetny album; Canto Al Sole, na której znajdziemy cover piosenki Lucio Dalla - Piazza Grande, cover utworu Chrisa Rea - Tell me there is a heaven, czy utwór stworzony dla firmy Ferrari - Il Mito.
W 2007 roku, zajął 2 pozycję na Festiwalu w Sanremo z piosenką "Nel Perdono", którą napisał jego syn; Yari i popularny artysta Renato Zero. W 2009 roku zajął 5 miejsce z piosenką L'Amore è Sempre Amore a w 2011 roku z piosenką Amanda è Libera 3 lokatę. Romina Power jest najstarszą córką pary hollywoodzkich aktorów: Tyrone'a Powera i jego drugiej żony Lindy Christian. Po rozwodzie rodziców Romina i jej siostra Taryn zamieszkały razem z matką, z którą dużo podróżowały, jednak najwięcej czasu spędzały w Hiszpanii i we Włoszech. Do szkoły Romina uczęszczała jednak w Wielkiej Brytanii. W wieku 14 lat zaczęła grać w filmach, głównie włoskojęzycznych. Pierwszym z nich był Menage all'italiana. W roku 1967 na planie filmowym produkcji Nel Sole poznała Al Bano Carrisiego, który już wówczas był uznanym piosenkarzem. Ich związek budził duże wątpliwości, tak wśród obu rodzin, jak i szerszego otoczenia, z powodu drastycznych różnic klasowych w pochodzeniu członków pary (wychowana w holywoodzkim luksusie Romina i pochodzący z ubogiej wiejskiej rodziny Al Bano). W lipcu 1970 będąc w 5 miesiącu ciąży Romina wyszła za mąż za Al Bano Carrisiego, któremu urodziła czworo dzieci: Ylenia (ur. 1970, zaginiona w 1994 w Nowym Orleanie), Yari (ur. 1973), Cristel (ur. 1985), Romina (ur. 1987).W 1969 roku Romina wydała swój pierwszy solowy albumW 1999 roku, po kilku latach małżeńskich nieporozumień w związku ze sprawą tajemniczego zaginięcia w USA najstarszej córki Ylenii (styczeń 1994), Romina rozwiodła się z Al Bano. W 1999 i 2000 roku była prezenterką telewizyjnego show Per Tutta La Vita. Wydała też kilka książek m.in. poświęconą Ylenii powieść Ho Sognato Don Chisciotte (2000). Od 2000 roku regularnie wystawia swoje prace malarskie w ramach autorskich cykli m.in. The power of color (2003), Indian Power 2004, Power's Flowers 2007. W 2001 roku zadebiutowała jako aktorka teatralna w sztuce I Monologhi Della Vagina. W roku 2005 wzięła udział we włoskim programie Ballando con le Stelle, którego polskim odpowiednikiem jest Taniec z gwiazdami. W roku 2005 wyreżyserowała film na kanwie własnej powieści Upaya. Od czasu rozstania z Al Bano niewiele wiadomo o jej życiu prywatnym, wyjąwszy olbrzymie roszczenia finansowe, jakie sądownie kieruje pod adresem byłego męża

1. S-vinyl: Al Bano/Romina Power ‎- Pensando A Te/Acqua Di Mare, (La Voce Del Padrone, JB. 124 - Włochy) (1969)

2. Atto I ◄ (2 wersje) EMI Columbia (1975)

3. S-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Sharazan/Prima Notte D'Amore, (Libra, BR 50240 - Włochy) (1981)

4. LP-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Che Angelo Sei, (Baby Records/Libra, BR 56046 - Włochy) (1982)

5. LP-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Felicità, (Baby Records, 91554 6 - Włochy) (1982)

6. LP-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Their Most Beautiful Love Songs, (Arrival Records, AN 8201 - Holandia) (1983)

7. LP-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Effetto Amore, (Baby Records, BR 56063 - Włochy) (1984)

8. S-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Magic Magic, (Baby Records/Libra, BR 50339 - Włochy) (1985)

9. LP-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Sempre Sempre, (WEA, 242 081-1 - Niemcy) (1986)

10. S-vinyl/7”: Al Bano & Romina Power ‎- Sempre Sempre, (WEA, 24 8611-7 - Włochy) (1986)

11. LP-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Libertà!, (WEA, 242 200-1 - Niemcy) (1987)

12. LP-vinyl: Al Bano & Romina Power ‎- Weihnachten Bei Uns Zu Hause, (WEA, 9031-72423-1 - Niemcy) (1990)

13. LP-CD: Al Bano & Romina Power ‎- Emozionale, (WEA, 0630-10406-2 - Niemcy) (1995)

tekstowo.pl
1 741 314 tekstów, 18 291 poszukiwanych i 454 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności