1 737 136 tekstów, 18 251 poszukiwanych i 870 oczekujących

Conchita Wurst - Rise Like A Phoenix

Tekst dodał(a): kamillzak Edytuj tekst
Tłumaczenie dodał(a): Kelpie Edytuj tłumaczenie
Teledysk dodał(a): BloodyRaven Edytuj teledysk

Tekst piosenki:

Waking in the rubble
Walking over glass
Neighbors say we’re trouble
Well that time has passed
Peering from the mirror
No, that isn’t me
Stranger getting nearer
Who can this person be?

You wouldnt know me at all
Today
From the fading light I fly

Rise like a phoenix
Out of the ashes
Seeking rather than vengeance
Retribution
You were warned
Once I'm transformed
Once I’m reborn
You know I will rise like a phoenix
But you're my flame

Go about your business
Act as if you’re free
Noone could have witnessed
What you did to me

Cause you wouldn’t know me today
And you have got to see
To believe
From the fading light I fly

Rise like a phoenix
Out of the ashes
Seeking rather than vengeance
Retribution
You were warned
Once I'm transformed
Once I’m reborn

I rise up to the sky
You threw me down but
I'm gonna fly

And rise like a phoenix
Out of the ashes
Seeking rather than vengeance
Retribution
You were warned
Once I'm transformed
Once I’m reborn
You know I will rise like a phoenix
But you’re my flame

 

Historia edycji tekstu

Tłumaczenie:

Pokaż tłumaczenie
Budząc się w gruzach
Spacerując po szkle
Bliscy mówią, że sprawiamy problemy
Dobrze, że ten czas minął
Spojrzenie z lustra
Nie, to nie jestem ja
Obcy jest coraz bliżej
Kto to może być?

Nie poznaliście mnie dobrze
Do dzisiaj
Wyfrunę z gasnącego światła

Powstanę niczym feniks
Z popiołów
Szukając bardziej niż zemsty
Surowej kary
Zostaliście ostrzeżeni
Właśnie się przemieniłem
Właśnie się odrodziłem
Wiedzcie, że powstanę jak feniks
Ale to Wy jesteście moim płomieniem

Zajmijcie się swoimi sprawami
Zachowujcie się tak, jakbyście byli wolni
Nikt nie mógł być świadkiem
Tego, co mi uczyniliście

Przecież wcale nie poznaliście mnie dzisiaj
I musicie zobaczyć
Żeby wreszcie uwierzyć
Wyfrunę z gasnącego światła

Powstanę niczym feniks
Z popiołów
Szukając bardziej niż zemsty
Surowej kary
Zostaliście ostrzeżeni
Właśnie się przemieniłem
Właśnie się odrodziłem

Wznoszę się ku niebu
Wy ściągnęliście mnie w dół
Ale wyfrunę

I powstanę niczym feniks
Z popiołów
Szukając bardziej niż zemsty
Surowej kary
Zostaliście ostrzeżeni
Właśnie się przemieniłem
Właśnie się odrodziłem
Wiedzcie, że powstanę niczym feniks
Ale Wy jesteście moim płomieniem

* neighbours to oczywiście sąsiedzi, ale też bliźni, więc uznałam, że lepiej pasuje określenie bliscy

 

Historia edycji tłumaczenia
Autor tekstu:

Ali Zuckowski

Edytuj metrykę
Kompozytor:

Charley Mason, Joey Patulka, Ali Zuckowski, Julian Maas

Rok wydania:

2014

Wykonanie oryginalne:

Conchita Wurst

Covery:

Jakub Molęda, Li Martins, Marju Länik, Barbora Švidraňová, Ivana Chýlková (2016), Marcin Maciejczak

Płyty:

Rise Like a Phoenix (singel, 2014), Conchita (CD, 2015)

Ciekawostki:

Piosenka reprezentująca Austrię na Festiwalu Eurowizji w roku 2014. Zajęła 1. miejsce. 5. miejsce na niemieckiej liście Media Control Charts, 2. miejsce na szwajcarskiej Schweizer Hitparade i 1. na austriackiej Ö3 Austria Top 40. Oryginalnie napisana dla Shirley Bassey [źródło?].

Ścieżka dźwiękowa:

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014, Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji

Komentarze (164):

nyny97 23 maja 2014 21:13
(+5)
Wstyd mi za większość komentarzy na temat Conchity. To jest ku*wa serwis z tekstami piosenek, a nie do komentowania tego, czy facet wystepujący w sukience to jakieś wynaturzenie. Rozumiem, kazdy może mieć swoje zdanie i zazwyczaj najpierw słucham/czytam czyjąś wypowiedź, a potem ewentualnie pochwalam lub krytykuję, albo milcze. Ale nie żyjemy w czasach hitlerowskich, kiedy to wynaturzenia sexualne były powodem zamordowania kogoś. W średniowieczu wożono baby z brodą po "cyrkach" i co? Ludzie też zapewne różnie reagowali. Skupcie się ludzie bardziej na tekscie, artystycznym przekazie piosenki, a nie na wyglądzie Conchity, bo to tylko dowodzi tego, że Polacy=cebule za przeproszeniem.

Lengyel 23 maja 2014 20:16
(-7)
@AandT: Panie, idź pan w cholerę z pana światopoglądami. Szczerze panu współczuję takiego ograniczenia, w jakim pan tkwi.

To, że zwierzęta wykazują czasami orientację homoseksualną, to my też mamy tak żyć?! We wszystkim mamy naśladować przyrodę, nieraz brutalną i bezwzględną?! A z obrazu, który zaprezentowałem, proszę nie robić sobie żartów, jest on przenośny - drzewo to też istota żywa, a skoro tak bardzo lubi pan brać przykład z natury, to czemu takie drzewo ma nie być wzorcem do naśladowania. Powtarzam, to obraz symboliczny, trzeba odczytać jego głębsze znaczenie.

Wychowywanie dzieci przez homoseksualistów to nie temat na tę rozmowę - taa, przecież my wcale o homoseksualistach nie piszemy. Właśnie ja pokazuję, jakie zagrożenia płyną z akceptacji homoseksualistów. Najpierw żądają tolerancji, w Polsce na szczęście jest im z tym jeszcze trudno, ale w wielu krajach zachodniej Europy mogą już swobodnie zawierać małżeństwa. Jak nie zmienimy swojego toku myślenia, zaczną domagać się praw do adopcji dzieci, a potem nawet spróbują nam udowodnić, że takie związki homoseksualne są nawet lepsze od normalnej rodziny. Ale oczywiście dla tak krótkowzrocznej osoby jak pan moje domniemania wydadzą się głupie i niedorzeczne. Daj gejom palec, a sięgną po całą rękę.

Jak to - nie ogranicza mojej wolności?! Ogranicza i to jeszcze jak?! po co to wszystko piszę? Po to, żeby pewnym nierozumiejącym prostych prawd ludziom pomóc wrócić na normalną ścieżkę ludzkiego rozumowania. Rozmowa z panem nie jest dla mnie przyjemnością, mógłbym ten czas spożytkować w inny sposób. Ale podejmuję polemikę, bo staram się zrobić wszystko, co możliwe, by spojrzał pan na to zjawisko z innej strony. Jak widzę dotąd, na próżno. Trwa pan w swoich błędnych teoriach i ani myśli nic zmieniać w swoim życiu.

Dlaczego homoseksualizm jest złem? Powtarzam, wśród ludzi występują przedstawiciele dwóch różnych płci, które mają odmienne spojrzenie na świat i inne zadania do spełnienia w społeczeństwie. W związku homo mamy do czynienia z dwojgiem ludzi tej samej płci, zatem ktoś z tej dwójki swojej funkcji nie spełni.
Nie sądziłem, że będę musiał to pisać, ale trudno, dla tak opornych ludzi trzeba sięgnąć po najokrutniejsze metody. Czy uważa pan wsadzanie męskiego członka w męską pupę za normalny stosunek płciowy?!

Pokaż powiązany komentarz ↓

AandT 23 maja 2014 15:32
(0)
@Lengyel: "Poprzez tą promocję cierpieć mogą dzieci i młodzież, którym wizerunki kulturalnych, wykształconych, utalentowanych homoseksualistów, które non stop przewijają się w mediach mogą zapaść w pamięci, choćby nieświadomie. Później w przyszłym życiu, w razie niepowodzeń z nawiązywaniem kontaktów z osobami innej płci, mogą dojść do błędnych wniosków, że możne to oni są jacyś "inni", może taki chłopak nie pasuje do dziewczyny, ale do innego chłopca?"

Zapewniam Pana, ze nikt nie zostaje gejem z powodow, ktore Pan sugeruje w powyzszej wypowiedzi.

"Czy byłbym naprawdę wolnym - a więc i szczęśliwym człowiekiem - gdybym odrzucił od siebie wszystkie zasady moralne?"

Nikt ich Panu nie kaze odrzucac, niestety nadal Pan udaje, ze Pan nie rozumie tego co pisze. A ja nie znosze takiej maniery u ludzi. Napisalem wielokrotnie, ze zasady moralne Pana nie musza byc zasadami moralnymi innych ludzi i kazdy ma prawo do wlasnych jesli nie krzywdzi tym innych wokolo.

"No po prostu tak, jak gdyby lepiej było być gejem czy lesbijką niż hetero!"

Teraz to Pan uprawia propagande demonizujac zjawisko. Nikt bowiem tak nie twierdzi. To Pana tworzone na predce teorie by przekonac czytelnika do sluszmosci wlasnych pogladow. Probuje Pan manipulowac czytelnikiem, kolejna maniera, ktorej nie znosze.

"może kiedyś homoseksualizm nie będzie mniejszością, ale drugą, równorzędną orientacją?"

Mam dla Pana nowine - homoseksualizm jest druga rownorzedna orientacja wlasnie wystepujaca u stalego odsetka osobnikow w kazdej populacji zwierzat.

"A jak ma się czuć dziewczynka wychowywana przez dwóch tatusiów, albo chłopiec z dwoma mamusiami. No nie wmówi mi pan, że córka nie potrzebuje porady matki, a syn prawdziwej, męskiej ręki."

Dyskusja nie dotyczy wychowywania dzieci przez pary homoseksualne. Prosze dla wlasnej wygody i z braku rzeczowych argumentow nie wyszukiwac napredce innych tematow w dyskusji. To o czym Pan pisze to temat na inna rozmowe.

"Ale również i mnie, zwykłemu nastolatkowi, przeszkadza fakt promowania propagandy, o którym już dość napisałem. A zatem - może i Conchita robi co chce, ale na pewno są takie osoby, którym szkodzi, co oznacza, jest Pana definicja wolności jest do kosza."

Moja definicja nie jest do kosza ale Pana rozumowanie tak. To, ze cos Panu przeszkadza nie oznacza, ze Panu szkodzi. I nie ogranicza to w zaden sposob Pana wolnosci. Niech Pan nie tworzy paradoksow bo zaraz sie Pan zacznie osmieszac. "odczuwac szkode" - czy Pan mysli co Pan pisze? Sam Pan sobie kreuje szkody tylko dlatego, ze ktos lub cos nie jest zgodne z Pana swiatopogladem! Na tej zasadzie powinienem napisac, ze Pan mi szkodzi rowniez bo od dluzszego czasu przekonuje mnie Pan do slusznosci wlasnych wartosci i systemu etyki. Przytacza Pan wlasna definicje wolnosci opartej na szeroko rozumianym humanizmie i jego nadrzednej wartosci jaka jest dobro. Pieknie. Zgadzam sie z tym. Tylko jaka logika kieruje sie Pan stwierdzajac, ze odmienne preferencje seksualne sa zlem i w zwiazku z tym nie wpisuja sie w Pana pojecie dobra i wolnosci? Wartosciujac czym jest dobro a czym zlo kieruje sie wlasnym swiatopogladem i nadal Pan nie chce zrozumiec, ze te sa rozne dla roznych ludzi.

"Homoseksualizm u zwierząt - tak. Zgadzam się. (...) Przyroda bardzo często łamie nasze ludzkie, podstawowe wartości. Na przykład olbrzymie drzewo, które rozsiewa tysiące nasion - dzieci - które szans na wyrośnięcie nie mają, gdyż cień drzewa - matki - przesłania im słońce, a ona sama odbiera wodę - pokarm. Mamy więc do czynienia z... zabójstwem."

Pan wybaczy ale tego nawet nie bede komentowal. Niech Pan to jeszcze raz przeczyta i pomysli co Pan napisal. Prosze zaczac myslec samodzielnie bo mam wrazenie, ze juz nie wyraza Pan wlasnych mysli i opinii. Czy Pan jest sluchaczen seminarium duchownego?

Pokaż powiązany komentarz ↓

AandT 23 maja 2014 15:26 (edytowany 2 razy)
(0)
komentarz usunięty

Pokaż powiązany komentarz ↓

Lengyel 22 maja 2014 11:55
(-3)
Panie Numerku, tym razem krótko i rzeczowa: naprawdę, dalsze wypowiedzi nie wniosą nic do dyskusji. Naszym problemem jest to, że ja nie akceptuję homoseksualizmu, a Panowie niestety tak.
I z tej małej rozbieżności zdań powstała dyskusja o wartościach, ideałach, postrzeganiu świata. A po co?

Kilka kwestii z pana wypowiedzi muszę skontrować:
"wiedza artystyczna"? Co jeszcze?! Na jakie jeszcze wody swojej wyobraźni wypłyną Panowie, żeby udowodnić mi mój brak racji? Naprawdę, chcę już zakończyć tę męczącą dyskusję, a nie rozwodzić się jeszcze dogłębniej nad każdym zdaniem. Mówimy tu tylko o jednej piosence, a w spokoju niech zostaną inne prądy i kierunki artystyczne. Tak będzie lepiej.
Nie, nie musi mi pan współczuć tego, jaki to ja jestem "zacofany". to ja raczej ubolewam nad tym, jacy ludzie potrafią być zaślepieni, wierzyć we wszystko, co niesie świat.
Nie widzę żadnych sprzeczności w moim pojmowaniu kultury osobistej. To ja pierwszy zostałem nazwany "mocherem".
Dziękuję bardzo za propozycję wyższych uczelni, ale pozwoli Pan, że sam podejmę decyzję zgodną z moimi oczekiwaniami i zainteresowaniami.
I znów wracamy do sedna - Pana nie obraża wizerunek Conchity,a mnie wprost przeciwnie. Ale zaraz?! Kto tu jest ekspansywny - ja - piszący na jakiejś-tam stronie internetowej swoje poglądy - czy może Conchita Wurst, występująca przed całą Europą?
Ale jasne, ja nie mam prawa obrażać i osądzać, zaś pana Kiełbasę muszę zaakceptować. No, logiczne przecież.

123456 22 maja 2014 11:30
(0)
@Lengyel: i jeszcze jedno - Wurst nie obraża mnie swoim wizerunkiem, wręcz przeciwnie, mam nastoletnich synów, których uczę czym jest tolerancja, poszanowanie ludzkiej godności, odrębności.Szkoda, iż Pana tego pozbawiono. Oby nigdy nie byli tak ekspansywni w wyrażaniu własnych poglądów.

Pokaż powiązany komentarz ↓

123456 22 maja 2014 10:57
(-1)
@Lengyel: w zasadzie ma Pan jeczcze szansę uzupełnienia wiedzy wyniesionej nie tylko z ,,podstawówki'', skoro jest Pan nastolatkiem,proponuję ASP lub/i UM. Tam uczą konstrukcji biochemicznej ludzkiego organizmu i zrozumienia dlaczego człowiek jest częścią przyrody .... proponuję też ,,wyjałowić się'' z mikroorganizmów które spowodowały poprzez tarnslokację oportunistyczne zapalenie mózgu.

Pokaż powiązany komentarz ↓

123456 22 maja 2014 10:25
(-1)
@Lengyel: a jaki Pan prezentuje poziom ?????????,pozwolę sobie zadać pytanie. W przeciwieństwie; nie zamierzam się zniżać do Pańskiego oraz elementarnej niewiedzy dot. nieudolnej próby określania różnic pomiędzy homoseksualizmem a niewolnictwem:
,, niewolnikiem było się od urodzenia i niezależnie od swojej woli.''
Ponadto przeczy Pan samemu sobie w prozaicznej kwestii pisząc:,, A "chłystek"? No cóż... z niektórymi tu obecnymi nie można kulturalnie porozmawiać i wymienić swojego zdania, więc zniżam się do ich poziomu...'' W Pańskim mniemaniu kulturalnie = obraźliwie? Zdefiniujmy zatem pojęcie KULTURY OSOBISTEJ.

Pokaż powiązany komentarz ↓

123456 22 maja 2014 10:07
(0)
@Lengyel: współczuję Panu jednego: szeroko zamkniętych oczu na drugiego ,,CZŁOWIEKA''. Jest to bardzo smutne, więc jakakolwiek polemika z OSOBĄ linczującą suwerenność jednostki jest pozbawiona racji bytu!

Pokaż powiązany komentarz ↓

123456 22 maja 2014 10:00
(-1)
Pana natomiast niewątpliwie stać na obrażanie innych, skostniałe poglądy, ocenę CZŁOWIEKA kryteriami: broda, sukienka .... genitalia, preferencje seksualne. Posiadł Pan ,,wiedzę'' historyczną, zapewne nie medyczną , czy artystyczną czego wyrazem jest Pańska wypowiedż: ....Człowiek rodzi się, mając określoną płeć. Inaczej wygląda chłopiec, a inaczej dziewczynka. Proszę zatem ją uzupełnić, a następnie wyrażać opinię i uzurpować sobie prawo do wyłączności poglądów. Tak na marginesie, dla ,,przypomnienia'': dadaizm, surrealistyczna anarchia i ,,Fontanna '' Duchampa ...............

Pokaż powiązany komentarz ↓

tekstowo.pl
1 737 136 tekstów, 18 251 poszukiwanych i 870 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności