tekstowo.pl
1 469 503 tekstów w serwisie, 14 127 poszukiwanych i 891 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Vox
Fanów: 5
Zobacz teksty piosenek >
vox
O wykonawcy Płyty

VOX – polska grupa muzyczna założona w 1978 roku.
Wszystko zaczęło się w 1978 w Lublinie kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet wokalny VOX w składzie: Andrzej H. Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz kuzyni Witold Paszt i Jerzy Słota[1]. Jego członkowie występowali wcześniej w amatorskich i półzawodowych zespołach, m.in. „Victoria Singers”, „Rh–” i „Sektor A”. Zanim pojawił się na estradzie przez kilka miesięcy pracował z choreografem, kostiumologiem, lektorem języka angielskiego i reżyserem przygotowując debiutancki repertuar. Po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w kwietniu 1979 r. na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Świetnie zgrany męski kwartet zyskał wówczas wielką popularność dzięki uczestnictwu w radiowym plebiscycie Studia Gama oraz występom na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki. Wizytówką staje się "Bananowy song" - przebój Opola i... Hawany.
VOX podbił publiczność i odniósł wielki sukces na Festiwalu Interwizji w Sopocie (I Nagroda Dnia Płytowego i Nagroda Publiczności). Płyta "Monte Carlo" sprzedaje się w rekordowym nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy pomimo anglojęzycznej wersji (ewenement na rynku). W tym samym roku zdobywa Grand Prix na festiwalu Bratysławska Lira, a w 1982 roku - Główną Nagrodę w Rostocku.
Na polskim rynku rozrywki stanowił absolutne novum: czterej chłopcy śpiewali hity, tworząc jednocześnie widowiskowe show. VOX wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR, i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.
Na jego repertuar składają się ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funky. W 1987 r. po rozstaniu z Ryszardem Rynkowskim do zespołu dołącza Dariusz Tokarzewski. Od 1996 roku występuje jako tercet bez Andrzeja Kozioła. Po tych przetasowaniach skład zespołu przedstawia się następująco: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota.

1. LP-vinyl: VOX ‎- Vox, (Tonpress, SX-T 1 - PL) (1980)

2. Monte Carlo Is Great (1981)

3. Sing, sing, sing (1986)

4. LP-vinyl: VOX - VOX, (Veriton, SXV 1014 - PL) (1989)

5. LP-CD: VOX ‎- Największe Przeboje, (ESKA Records, SCD 005 - PL) (1993)

6. The Best of Vox (1994)

7. Cudowna podróż (1996)

8. Najpiękniejsze kolędy polskie (1997)

9. Moda i miłość (1998)

Komentarze (0):

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności