Teksty piosenek > T > Trzeci oddech kaczuchy > O zespole
2 427 498 tekstów, 31 343 poszukiwanych i 475 oczekujących
Trzeci oddech kaczuchy
trzeci_oddech_kaczuchy

Trzeci Oddech Kaczuchy – zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie. Założony przez Andrzeja Janeczkę (lidera grupy i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka.

Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy („za publicystyczne wartości tekstów”) oraz Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku, a zwłaszcza po zdobyciu I Nagrody w Konkursie Interpretacji podczas transmitowanego przez telewizję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w czerwcu tego samego roku, zespół osiągnął bardzo dużą popularność (piosenki "Kombajnista", "Wódz"). Do wybuchu stanu wojennego zagrał bardzo dużą liczbę koncertów i szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów studenckich.

Od 1982 zespół występuje bez Zbigniewa Rojka, który wraz z innymi artystami olsztyńskimi założył formację Kaczki z Nowej Paczki.

W dalszych latach Trzeci Oddech Kaczuchy zajął stałe miejsce w kręgach wykonawców kabaretowych. Na opolskim KFPP w 1984 otrzymał nagrodę w Kabaretonie za piosenkę "Republika Rudych", którą natychmiast zdjęła z afisza cenzura.

Swoimi programami i piosenkami zespół uderzał w ówczesny system komunistyczny. Piosenka "Wódz" początkowo utożsamiana z krytyką I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, zachowała swoje uniwersalne przesłanie również w późniejszych czasach. "Kombajnista" pokazywał absurdy życia w socjalistycznej Polsce. Utwory "Pytania syna poety" i późniejsza "Nie umieraj nam inteligencjo" stawiały pytania o miejsce duchowych wartości w społeczeństwie.

Grupa współpracowała między innymi z Barbarą Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związana była z lubelskim Teatrem Maska.

W latach 90. zespół nagrał sześć recitali dla II programu TVP. Współpracował również z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I programie PR i Parafonią kabaretu Długi.

Andrzej Janeczko ukończył grafikę artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W końcu lat 80. XX w. Andrzej Janeczko i Maja Piwońska osiedlili się w Ługach k. Strykowa. W roku 2011 Andrzej Janeczko został wybrany sołtysem.

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

tekstowo.pl
2 427 498 tekstów, 31 343 poszukiwanych i 475 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności