Teksty piosenek > S > Sztywny Pal Azji > O zespole
2 411 696 tekstów, 31 128 poszukiwanych i 622 oczekujących
Sztywny Pal Azji
sztywny_pal_azji

Sztywny Pal Azji – polski zespół rockowy, który największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90.
Grupa powstała na początku 1986, założona przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka.

Pierwszy sukces odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie dał się poznać jako zespół popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Zespół zakwalifikował się do "złotej dziesiątki", a piosenka Nasze reggae stała się nieoficjalnym hymnem imprezy.

Rok później wyszła debiutancka płyta zespołu pt. Europa i Azja. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, Spotkanie z... oraz Wieża radości, wieża samotności szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy przebojów Programu Trzeciego. Na płycie gościnnie wystąpił Ryszard Wojciul, który wkrótce potem stał się członkiem zespołu.

W pełnym składzie Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987, w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988). Zespół wziął także udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej (1987 i 1989). W roku 1988 grupa wzięła udział w realizacji zachodnioniemieckiego filmu mówiącego o polskim rocku pt. Dzień Solidarności.

W 1989 zespół wydał kolejną płytę Szukam nowego siebie, z przebojami Nie zmienię świata oraz Smutna środa. Nastąpiły pewne zmiany personalne, odeszli Nazimek (do Chłopców z Placu Broni), Wojciul (do Róż Europy) i Deda. Pojawił sie za to w składzie Zbigniew Helfich. W takim składzie zespół wydał w 1992 album Emocje a rok później Dewiacje na wakacje.

Kolejna płyta, Spotkanie z... 1986-1994 ukazała się w 1996. Na płycie znalazły się nowe wersje największych przebojów grupy. Po nagraniu tej płyty z zespołu odszedł Nowak oraz Helfich. Kisiński jednak nie zamierzał rozwiązywać zespołu, powołał do składu Grzegorza Kłeczka, a sam stanął za mikrofonem.

W 1996 Sztywny Pal Azji nagrał także muzykę do filmu Macieja Ślesickiego Sara, oraz piosenkę Ty co dziś na składankę Wesołych Świąt.

W 2001 do zespołu powrócił Leszek Nowak i razem z zespołem wydał płytę Szpal z przebojem Polscy chłopcy, po czym w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zespół opuścił Kisiński, a grupa działała w dalszym czasie z gitarzystą Waldemarem Koterbą.

Latem 2007 Kisiński i Wojciul postanowili reaktywować zespół. Po przesłuchaniach nowym wokalistą zespołu został laureat 3 miejsca IV edycji programu Idol, Bartosz Szymoniak.

Premiera nowej płyty "Miłość jak dynamit" nastąpiła 22 lutego 2008. Singlem zwiastującym krążek był Kostium Davida Byrne.

Zespół w nowym składzie ma za sobą występy na Festiwalu Ryszarda Riedla w Tychach, koncercie "Solidarni z Gruzją" oraz koncercie "20 lat wolności" dla telewizji Polsat, na którym zaśpiewali obaj wokaliści Bartosz Szymoniak i Leszek Nowak.

SKŁAD:
Jarosław Kisiński - gitara, poezja

Małomówny - w filmie "Sara" wypowiedział jedno zdanie: "mała zaśpiewasz z nami?" Założył Sztywny Pal Azji. W szkole muzycznej poznał Bogusia Łyszkiewicza i kilka lat grał z Chłopcami z Placu Broni. Ulubionym miastem Jarka jest Nowy Jork. Jeździ taksówkami i głównie autobusami. Nie posiada prawa jazdy.

Bartosz Szymoniak - vocal

Jest trochę młodszy od reszty. Finalista IV edycji programu IDOL gdzie zwano go Gębofonem, ze względu na zamiłowanie do beatboxu. Ukończył pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie skrzypiec na których grywa na koncertach. Przez krotki czas posiadał formację punk - rockową - Pokolenie Kukurydzy. Teraz studiuje wokalistykę na wydziale Jazzu AM w Katowicach no i śpiewa w Sztywnym Palu Azji. www.bartek-szymoniak.com.pl

Ryszard Wojciul - instrumenty klawiszowe

W szkołach muzycznych nauczył się grać na klarnecie, saksofonie i fortepianie. W latach 80-tych grał w Różach Europy, Sztywnym Palu Azji, Oczach Amelki oraz gościnnie w wielu zespołach m.in. Tilcie, Chłopcach z Palcu Broni, Malarzach i Żołnierzach, Tubylcach Betonu i in.. W latach 90-tych grał współczesną muzykę poważną w Grupie MM. Współtworzył radiofonię komercyjną pracując i dyrektorując w Radiu WAWA, Pogoda, Klasyka, TOK FM W XXI wieku powrócił do uprawiania poletka muzycznego. Wyprodukował i wydał płyty: "O duszo wszelka", "Gwiazdko świeć nam mocniej" i Miłość jak dynamit. Współpracował z :Urszulą, Kasią Groniec, Iwoną Loranc, Grażyną Łobaszewską, Mariuszem Lubomskim, Krzysztofem Trebunią, i in.. Jest właścicielem wydawnictwa ARTOBUS www.artobus.pl

Jacek "Koniu" Śliwczyński - gitara basowa

Źrebięce lata spędził w Częstochowie z T.Love. Następnie wyemigrował w latach 90-tych do Londynu, grając w pubach, zmywając talerze i ucząc się fotografii. Mieszkał w London 7 lat gdzie zrobił swoje pierwsze prawo jazdy. Niesamowicie utalentowany fotograf jak i znakomity muzyk/basista. Kocha syna Rocha, uwielbia Sztywny Pal Azji, lubi chłopaków z T. Love. Jacek posiada własną basówkę oraz zawodowe studio fotograficzne w Krakowie. Dziewczyny walą do jego studia drzwiami i oknami. Jego portfolio fotograficzne jest imponujące i znajdziecie na stronie www.sliwczynski.com

Zbigniew Ciaputa - perkusja

Posiada dwa zestawy bębnów i pralnię chemiczną w Chrzanowie. Lubi psy i inne zwierzęta. Często z nimi rozmawia. Podczas koncertów wypala paczkę papierosów. Nikt o tym nie wie (albo prawie nikt) że rysuje i maluje. Ładnie. Największy rozrabiaka w zespole.

1. Europa i Azja (1987)

2. Szukam nowego siebie (1989)

3. Emocje (1992)

4. Dewiacje na wakacje (1993)

5. Spotkanie z ... (1996)

6. Szpal (2001)

7. Nieprzemakalni (2006)

8. Miłość jak dynamit (2008)

9. Miłość jak dynamit (2008) (2008)

10. Kolory muzyki (2013)

11. Europa i Azja Live (2016)

12. Szara (2017)

tekstowo.pl
2 411 696 tekstów, 31 128 poszukiwanych i 622 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności