tekstowo.pl
1 469 503 tekstów w serwisie, 14 127 poszukiwanych i 891 oczekujących
wyszukiwanie zaawansowane >
Przeglądaj wykonawców na literę
Nana Mouskouri
Fanów: 10
Zobacz teksty piosenek >
nana_mouskouri
O wykonawcy Płyty

Nana Mouskouri, gr. Νάνα Μούσχουρη (ur. Ioanna Mouskouri 13 października 1934 w Chanii na Krecie) – grecka piosenkarka.Deputowana do Parlamentu Europejskiego w latach 1994–1999. Ambasador Dobrej Woli przy ONZ.

Rodzina Mouskouri żyła na Krecie, gdzie jej ojciec Konstantyn pracował jako operator projektora filmowego w lokalnym kinie. Matka Nany Alicja także pracowała jako woźna w tym samym kinie. Kiedy Nana Mouskouri miała 3 lata, rodzina przeprowadziła się do Aten, gdzie Nana chodziła razem z siostrą Jenny do prestiżowego konserwatorium muzycznego. Nana Mouskouri ma niezwykłą przypadłość związaną z jej głosem – dwie struny głosowe o różnych grubościach, co wśród śpiewaków jest rzeczą niespotykaną. Czyni to jej głos mówiony ochrypłym, a śpiewany dźwięcznym o niespotykanej barwie. Wielki wpływ na dzieciństwo Mouskouri miała okupacja Grecji przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Ojciec Nany był członkiem greckiego ruchu oporu. Podczas okupacji rodzina nie miała środków na opłacanie lekcji śpiewu, ale jej nauczyciel widząc wielki talent udzielał jej lekcji bezpłatnie. Duży wpływ na młodą Nanę Mouskouri miały transmisje radiowe jazzowych gwiazd takich jak Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, a także francuskiej szansonistki Édith Piaf. W 1950 roku została przyjęta do konserwatorium. Studiowała kierunki klasyczne, a w szczególności śpiew operowy. Po ośmiu latach spędzonych w konserwatorium została namówiona przez przyjaciół do eksperymentów z jazzem.

W 1958 roku spotkała greckiego kompozytora i producenta Manosa Hadjidakisa, który oczarowany jej głosem został jej mentorem i kompozytorem. W 1959 wzięła udział w Festiwalu Piosenki Greckiej, gdzie jej piosenka "Kapou Iparchi Agapi Mou" zdobyła pierwsze miejsce. W kolejnych latach jej piosenki także zdobywały wysokie pozycje w tym festiwalu. W 1961 roku wykonała ścieżkę dźwiękową do niemieckiego filmu dokumentalnego o Grecji. Pochodzi z niego niemieckojęzyczny utwór "Weisse Rosen aus Athen" (Białe róże z Aten), który stał się hitem na niemieckim rynku muzycznym, osiągając nakład miliona sprzedanych singli. W 1962 roku spotkała amerykańskiego producenta Quincy'ego Jonesa, z którym nagrała album The Girl from Greece Sings podczas sesji w Nowym Jorku. W 1963 opuściła Grecję, by zamieszkać na stałe w Paryżu. W tymże roku wystąpiła na konkursie Eurowizji w Luksemburgu wykonując piosenkę "A` Force de Prier". Utwór ten stał się międzynarodowym przebojem, dzięki któremu zdobyła nagrodę Grand Prix du Disque we Francji. W 1965 roku nagrała angielskojęzyczną płytę Nana Sings, która przykuła uwagę znanego producenta Harry'ego Belafonte, z którym odbyła tournée w 1966 roku. Jej kolejny francuskojęzyczny album Le Jour Ou` la Colombe z 1967 roku wyniósł ją do statusu supergwiazdy we Francji. Album zawiera najsłynniejsze wykonanie piosenki "Guantanamera". W 1968 roku prowadziła program rozrywkowy Nana and Guests w brytyjskiej telewizji. W 1969 roku ukazał się brytyjski longplay artystki Over and Over.

W latach 70. i 80. XX wieku Nana Mouskouri wydawała liczne albumy, a także odbywała liczne trasy koncertowe w Europie, USA i Kanadzie. Wiele z jej utworów zajmowało wysokie pozycje w rankingach. W latach 90. poświęciła się działalności politycznej i charytatywnej. W 1993 została mianowana Ambasadorem Dobrej Woli przy ONZ po zmarłej aktorce Audrey Hepburn. Jej pierwszą misją było zbadanie losów dzieci podczas wojny domowej w Jugosławii. Mocno poruszona ich niedolą zorganizowała wiele koncertów charytatywnych w Szwecji i Belgii. W 1994 roku została wybrana deputowaną do Parlamentu Europejskiego z listy centroprawicowej partii Nowa Demokracja. Z tego stanowiska zrezygnowała jednak w 1997 roku, jako powód podając swoje pacyfistyczne przekonania i niechęć do wspierania wojen. W latach 2005–2008 odbyła pożegnalną trasę koncertową obejmującą wiele krajów. Finałowe koncerty tego tournee odbyły się 23 i 24 lipca 2008 roku w Atenach. Jako powód odejścia ze sceny podaje chęć zakończenia kariery w dobrej formie wokalnej. Według danych wytwórni muzycznych sprzedała ponad 300 milionów płyt. Ma na koncie nagranych ponad 1500 piosenek w 15 językach oraz 450 albumów (w tym 300 uzyskało status złotej, platynowej lub diamentowej płyty). Obecnie mieszka w Szwajcarii z drugim mężem André Chapelle, którego poślubiła w 2003 roku.

Brak dyskografii tego artysty

Edytuj dyskografię >>

Komentarze (2):

kasia2034
Kasia2034 02 grudnia 2013 20:23
(0) + -
myślę że jest mało znana :(

gdynia 12 lutego 2011 23:08
(+2) + -
Nana nie ma fanów ? Jak można nie podziwiać jej wspaniałego głosu i wykonania piosenek.

Zamknij

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!

Reklama | Kontakt | FAQ Polityka prywatności